380 000 Slovákom sa kráti čas. Ak si vodičský preukaz nevymenia, hrozí im pokuta

  • Platnosť konkrétnych vodičských preukazov čoskoro končí
  • Ak si ho nevymeníš, riskuješ pokutu
vodičský preukaz
Ilustračný obrázok, TASR/S. Písecký
  • Platnosť konkrétnych vodičských preukazov čoskoro končí
  • Ak si ho nevymeníš, riskuješ pokutu

Vodičskému preukazu, ktorý zrejme nájdeš v peňaženke svojich rodičov a starých rodičov, končí v tomto roku platnosť. Stojí za tým smernica o vodičských preukazoch z roku 2006, ktorej sa musela prispôsobiť aj slovenská legislatíva. To viedlo k skráteniu platnosti niektorých preukazov.

Konkrétne ide o vodičské preukazy, ktoré boli vydané od začiatku roka 1993 do konca apríla 2004. Ružové kartičky sa od aktuálnych vodičákov líšili tým, že na sebe nemali dátum platnosti, a teda boli časovo neobmedzené. Preukazy, ktoré ešte pred rokom malo približne pol milióna Slovákov, prestanú platiť na konci roka 2023.

Tí, čo na výmenu dokladu zabudnú, môžu už v januári dostať pokutu. Ako uvádza portál Finsider, podľa ministerstva vnútra totiž pôjde o jazdu bez dokladov, v dôsledku ktorej môže byť vodičovi udelená pokuta od 33 eur do 100 eur.

Ministerstvo vnútra na koniec platnosti ružových preukazov upozorňovalo už koncom minulého roka. Vzhľadom na to, že ich je v obehu ešte dosť, výmena by mohla viesť k náporu na úrady. Vlastníci týchto preukazov by tiež mali vedieť, že výmena dokladu nebude bezplatná. Bude ich stáť 6,50 eur. Ak doklad potrebujú do 2 dní, musia zaplatiť ďalších 26 eur.

Jedna skupina má nárok na výmenu zadarmo

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Finsider, FB/Polícia NR, Smart Mania, Deutsche Telekom

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá