4 dôvody, prečo sa ti v roku 2017 oplatí učiť sa cudzie jazyky, a ako na to

  • Na učenie sa jazykov už dávno nepotrebuješ celé roky. V skutočnosti ti postačia hodiny.
jayyyy
pexels.com/unsplash.com
  • Na učenie sa jazykov už dávno nepotrebuješ celé roky. V skutočnosti ti postačia hodiny.

Angličtina je na najlepšej ceste stať sa svetovým univerzálnym jazykom. Povedzme si pravdu, je to jazyk internetu, je to jazyk peňazí, je to jazyk aerolínií, modernej hudby, diplomacie – angličtina je všade. Mandarínskou čínštinou hovorí síce viac ľudí, ale anglicky sa učí viac Číňanov než anglicky hovoriacich ľudí čínsky. Angličtina preto dominuje.

Foto: pexels.com

Navyše sa predpokladá, že na konci tohto storočia sa takmer všetkými jazykmi, ktoré dnes existujú – je ich okolo 6 000 – už nebude hovoriť. Ostane iba niekoľko stoviek jazykov. Navyše, nachádzame sa v dobe, keď okamžitý preklad živého prejavu je nielen možný, ale každým rokom sa zdokonaľuje.

Pomaly sa dostávame do bodu, kedy si budeme klásť otázky typu: Prečo by sme sa mali učiť okrem angličtiny ďalši cudzí jazyk? Prečo sa učiť iný jazyk, keď takmer každý na svete bude hovoriť len jedným? 

Foto: pexels.com

Staneš sa reálnou súčasťou kultúry vysnívanej krajiny

Dôvodov, prečo sa učiť nové jazyky, je hneď niekoľko. Jedným z nich je, že ak chceš spoznávať cudziu krajinu, ak ju chceš nasať a stať jej súčasťou, najlepšie sa to dá práve cez jazyk. Ak chceš spoznať kultúru, je dobré ovládať aspoň istú úroveň jazyka danej kultúry. Nie je žiadna iná cesta.

K tejto oblasti existuje zaujímavý film od kanadského režiséra Denysa Arcanda (Dennis Ar-cand). Film sa volá „Ježiš z Montrealu“. Mnohé z postáv sú tu energické, vtipné, vášnivé, zaujímavé, francúzsko-kanadské, francúzsky hovoriace ženy. Je tam jedna scéna, keď zoberú priateľku do anglofónnej nemocnice. V nemocnici musia hovoriť anglicky. No aj keď rozprávajú anglicky, nie je to ich rodný jazyk, radšej by rozprávali jazykom, v ktorom „sú doma“. Anglicky hovoria  pomalšie, majú prízvuk a používajú len jednoduché frázy. Odrazu sa tieto postavy, do ktorých si sa zamiloval, stali len časťou seba a je cítiť, že sú len svojím tieňom.

 Foto: pexels.com

Dôvod, prečo sa učiť nové cudzie jazyky je, že sú lístkami k zúčastneniu sa na kultúre ľudí, ktorí nimi hovoria.

Bilingvalizmus je totiž naozaj zdravý

Bolo dokázané, že ak hovoríš dvoma jazykmi, je nižšia šanca k výskytu demencie a pravdepodobne si dobrý v robení viacerých vecí naraz. Preto by si mal porozmýšľať, kedy sa tvoje deti začnú učiť druhý jazyk. 

Sú ľahko dostupnou zábavou

A potom tretí dôvod – jazyky sú jednoducho zábava. Jazyky majú odlišné poradie slov. Učiť sa hovoriť s odlišným poradím slov je ako jazdiť na druhej strane cesty, ako keď si vo Veľkej Británii. Ba čo viac, žijeme v dobe, v ktorej nebude žiadna veda naučiť sa novú reč. Predtým sa chodilo na hodiny so snaživým učiteľom. Ak nie, tak si sa trápil s nahrávkami či knihami.

V súčasnej dobe si však môžeš ľahnúť na podlahu v obývačke, popíjať bourbon a učiť sa ktorýkoľvek jazyk s kurzmi ako sú napríklad tie od Udemy. Na to, aby si sa učil cudzí jazyk, nebol nikdy lepší čas. Do zajtra máš pritom šancu vybrať si z najúspešnejších kurzov na vzdelávacej platforme Udemy za zvýhodnené ceny.

Nepremeškaj príležitosť a zapoj sa do týchto online kurzov:

 

Zlepši svoju angličtinu zo dňa na deň

Foto: udemy.com

Zľava z 20 € na 12 €

 

Konverzuj v španielčine už po pár hodinách

Foto: udemy.com

Zľava zo 145 € na 12 €

Kompletný kurz taliančiny od základov

Foto: udemy.com

Zľava zo 195 € na 12 €

 

Zvládni nemčinu raz a navždy

Foto: udemy.com

Zľava zo 150 € na 12 €

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech