4 skvelé tipy na zlepšenie tvojho pracovného priestoru

  • To, ako vyzerá tvoje pracovisko, má na tvoju výkonnosť veľmi veľký vplyv. Okrem iného tiež pôsobí aj na tvoju schopnosť sústrediť sa a myslieť kreatívne. Ak sa inšpiruješ týmito tipmi a v niektorých oblastiach urobíš malé zmeny, výsledky na seba určite nenechajú dlho čakať.
  • To, ako vyzerá tvoje pracovisko, má na tvoju výkonnosť veľmi veľký vplyv. Okrem iného tiež pôsobí aj na tvoju schopnosť sústrediť sa a myslieť kreatívne. Ak sa inšpiruješ týmito tipmi a v niektorých oblastiach urobíš malé zmeny, výsledky na seba určite nenechajú dlho čakať.

Osvetlenie

Správne a vhodné osvetlenie zohráva pri schopnosti sústrediť sa veľmi významnú úlohu. Ak je zvolené správne, môže dokonca podporiť aj tvorbu nových nápadov. Než sa doňho rozhodneš investovať, mal by si vedieť, že ak budeš pracovať pri nevhodnom osvetlení, dôsledkom bude tvoja podráždenosť, zlá nálada, bolesti hlavy a únava očí. Podľa odborníkov môže dokonca dlhodobé zlé osvetlenie viesť až k depresii. Ako si teda zvoliť to správne?

V prvom rade je najdôležitejšie, aby si vždy, keď je to možné, pracoval pri dennom svetle. Do svietidla, ktoré použiješ po zotmení si zakúp žiarovky, ktoré sú čo najviac podobné dennému svetlu – vyvaruj sa teda neprirodzeným modrým a bielym odtieňom. Skvelým riešením sú aj svietidlá, pri ktorých si dokážeš regulovať ich intenzitu.

Pracovný stôl

Pracovný stôl so stoličkou sú pravdepodobne najdôležitejšou časťou tvojej pracovne. Keďže za stolom tráviš väčšiu časť svojho pracovného dňa, je veľmi dôležité, aby si jeho výber nepodcenil. Rovnako dôležitým je výber stoličky. Ak si zvolíš zlú, môžeš si privodiť bolestivé problémy s krkom či s chrbticou.

Pri výbere stoličky dbaj nato, aby si si ju mohol pred kúpou osobne odskúšať. Je totiž dôležité, aby bola ergonomicky tvarovaná a sadla ti ako uliata. Jej následne prispôsob aj výber svojho stola. Mal by byť dostatočne priestranný, aby si sa pri práci necítil stiesnene. Skvelou voľbou je napríklad výškovo nastaviteľný stôl. Na trhu sú už aj varianty, ktoré si môžeš zdvihnúť až do takej výšky, že pri nich budeš schopný pracovať aj v stoji – čo môže byť po niekoľkohodinovom sedení príjemnou zmenou.

Zdroj: pexels.com

Úroveň hluku

Hluk v tvojej pracovni môže pôsobiť naozaj neskutočne rušivo, no najhoršie na ňom je to, že nie vždy je v tvojej moci niečo s ním spraviť. Niekoľko možností však stále máš.

Bez ohľadu nato, či sú na vine hluční kolegovia alebo hluční susedia, môžeš použiť slúchadlá a pustiť si hudbu, ktorá ťa v sústredení sa a produktivite podporí ešte viac. Ak máš svoj home office, možností máš viac, no sú aj podstatne finančne náročnejšie. Najlepšie ti budú vedieť poradiť spoločnosti, ktoré sa špecializujú na odhlučňovanie jednotlivých priestorov.

Výber farieb

Farby, ktoré nás obklopujú nemajú vplyv len na našu náladu, ale aj na produktivitu a  na našu schopnosť myslieť kreatívne. Je preto dôležité vedieť si zvoliť tie správne.

Najideálnejšími sú napríklad modrá, zelená alebo biela, pretože na väčšinu ľudí majú upokojujúci účinok. Všeobecným pravidlom je tiež to, že príliš veľa farieb môže mať negatívny efekt na schopnosť sústrediť sa. Je však dôležité povedať, že neexistuje žiaden univerzálny farebný kľúč, ktorý by bez výnimky platil na každého – možno práve odporúčanú modrú, zelenú a bielu farbu práve nemusíš. Kancelárske doplnky a celý priestor si preto laď do  farieb, ktorých dobrý vplyv si na sebe spozoroval a máš ho odskúšaný.

Zdroj: lifehack.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech