Máš minútku? 4 tipy ako šetriť čas a byť produktívny

  • Snaha pri práci je dôležitá, avšak treba vedieť, kde sa musíš snažiť
  • Práve toto je kľúčom k dosiahnutiu vytýčených cieľov
  • S tou správnou dávkou disciplíny, plánovania a organizácie zistíš, že vieš pracovať efektívnejšie a dokonca bez toho, aby si zbytočne strácal čas
man
unsplash.com
  • Snaha pri práci je dôležitá, avšak treba vedieť, kde sa musíš snažiť
  • Práve toto je kľúčom k dosiahnutiu vytýčených cieľov
  • S tou správnou dávkou disciplíny, plánovania a organizácie zistíš, že vieš pracovať efektívnejšie a dokonca bez toho, aby si zbytočne strácal čas

Nezáleží pritom, aký biznis rozbiehaš a či vôbec niečo rozbiehaš. Byť v dnešnej dobe produktívnym je jednoducho povinnosť. Avšak techniky a stratégie už nestačia, potrebuješ využívať aj správne nástroje. 

Urob si poriadok v papieroch s DOCKtIN 

Slováci, ktorí založili túto službu, mali jasný cieľ – zbaviť domácnosti a podnikateľov papierov. Každý mesiac ti príde hneď niekoľko dokumentov, ktoré jednoducho nemôžeš vyhodiť. Všetky tie faktúry a výpisy sa postupne hromadia a zaberajú drahocenné miesto a sú maximálne neprehľadné.

Osobne však využívam službu slovenského projektu DOCKtIN, ktorá mi dokumenty vie aj fyzicky uskladniť v zabezpečenom archíve, automaticky ich triedi a ja sa k ním viem dostať len pomocou pár klikov v telefóne, nakoľko sú všetky v jednej aplikácii. Ak potrebujem originál dokumentu, na vyžiadanie ho mám do dvoch hodín v kancelárii na stole. Veľkým plusom je možnosť si s jedným klikom zabezpečiť aj notárske overenie dokumentu.

Plať a vyberaj si z bankomatu ako v 21. storočí

Ak patríš medzi ľudí, ktorí sú najradšej, ak majú pri sebe v meste len minimum vecí, vitaj v klube. Osobne už pár mesiacov nenosím pri sebe dokonca ani peňaženku s platobnými kartami. Všade totiž platím smartfónom, a to vďaka appke MobilePay. Mám tu prehľadne usporiadané všetky moje karty, ktoré si tu môžem priamo menežovať a platiť nimi bez toho, aby som ich musela mať fyzicky pri sebe.

Čo sa týka výberu z bankomatu, aj v tomto prípade mi stačí len smartfón. V aplikácii si zadám sumu, ktorú si chcem vybrať, vygeneruje sa mi kód, ktorý naťukám do najbližšieho bankomatu a za pár sekúnd som vybavená a odchádzam. Takto sa mi aspoň už nestáva, že kartu zabudnem v bankomate.

Využi čakanie vo svoj prospech

Či už chceme, alebo nie, denne sa stretávame so situáciami, kedy jednoducho musíme čakať. Ranná zápcha, čakanie na vlak či nekonečná rada na pošte. Všetky tieto na prvý pohľad parazitické situácie môžeš využiť vo svoj prospech. Stačí, ak budeš mať k dispozícií iPodcast. Pre podnikateľov odporúčam napríklad český podcast mladýpodnikatel.cz či jeden informačne výživný s názvom Stuff You Should Know. Keď už budeš mať podcastov dosť, vždy je dobré mať poruke audioknihy, ako je napríklad Čtyřhodinový pracovní týden alebo audiokniha Restart o efektívnom podnikaní v 21. Storočí.

Zorganizuj svoj život

Moja najobľúbenejšia to do list aplikácia je jednoznačne Wunderlist. Ale Wunderlistu chýba jedna kľúčová funkcia, a to možnosť usporiadať a poprehadzovať úlohy v rámci daného dňa. To je aspoň pre mňa dosť dôležitá funkcia, a preto už nejaký čas používam Todoist.

Ten síce nie je taký pekný a prehľadný, ale má mnoho iných zaujímavých funkcií. Medzi tie najzaujímavejšie patrí rozpoznávanie termínu odovzdania pomocou prirodzeného jazyka, t.j. môžeš používať výrazy ako „every second friday“ a podobne. Jedinou nevýhodou je, že ti tu odpadá satisfakcia z reálneho škrtnutia splnenej úlohy perom. Inak určite stojí za vyskúšanie.

V spolupráci s Tatra bankou

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech