4 veci, ktoré sa nauč ešte predtým, ako rozbehneš vlastný biznis

  • V posledných rokoch každý druhý rozpráva o tom, ako si chce rozbehnúť vlastný biznis. Aj ty si predstavuješ, že budeš zo dňa na deň pánom svojho času, nebudeš sa musieť nikomu prispôsobovať a zarobíš ťažké peniaze?
ballers-garcia-johnson-car-700x378
youtube.com/dwaynejohnson.rocks
  • V posledných rokoch každý druhý rozpráva o tom, ako si chce rozbehnúť vlastný biznis. Aj ty si predstavuješ, že budeš zo dňa na deň pánom svojho času, nebudeš sa musieť nikomu prispôsobovať a zarobíš ťažké peniaze?

Spolu so Synergie sme vybrali 4 veci, ktoré sa môžeš naučiť už ako zamestnanec “pod šéfom” a neskôr ich tak využiť vo vlastnom biznise.

Pracovné návyky

Či už je to základný balíček zručností, s ktorým do zamestnania už prídeš, alebo nadobudnuté skilly  – väčšina z toho sa ti ako podnikateľovi určite zíde. Už len preto, že sa budeš vedieť vcítiť do kože svojich zamestnancov. Mnohí určite zažili šéfa, ktorý pravidelne požadoval nemožné, deadline meral hodinami a minútami a vždy pozabudol na potrebu obedovej prestávky. Takisto v prípade nedostatku času alebo pracovnej sily môže prísť vhod, ak sa aktívne zapojíš do práce a tým priamo pomôžeš nielen svojmu biznisu, ale aj zamestnancom.

Zdroj: pexels.com

Disciplína

Môže sa zdať, že podnikatelia len chodia na kávičky a dovolenky. Mám však známych z týchto kruhov, ktorí sa celé dni nezastavia a svojmu biznisu sa venujú 24/7. Na voľné víkendy zabudni a očakávaj, že telefón ti bude zvoniť aj v nedeľu.

Zdroj: pixabay.com

Aj splnenie jednoduchej úlohy alebo dodržanie termínu v pozícii zamestnanca si vyžaduje time management a dávku sebaorganizácie. Pri vlastnom biznise je toho oveľa viac, čo budeš musieť riešiť. Predstav si to, čo máš na starosti teraz ako zamestnanec a vynásob to, stovkou. Je preto dosť užitočné začať z pozície “obyčajného” zamestnanca, aby si sa naučil organizovať svoj deň, zadané úlohy a aj voľný čas. Nehovoriac o tom, že je oveľa viac easy plniť úlohy stanovené niekym zhora, ako plánovať dopredu a pamätať pri tom ešte aj na všetky potrebné papierovačky.

Zdroj: pexels.com

Komunikácia

Ako súčasť pracovného tímu budeš nútený v sebe objaviť vlastnosti ako trpezlivosť, pokora, schopnosť kompromisu, ale aj asertívnosť. Ľudia, ktorí vedia spolupracovať s kolektívom, ho zväčša vedia i dobre riadiť. Pretože vedia, ako funguje, kde si situácia vyžaduje tvrdší prístup a kde je, naopak, vhodné svoje vodcovské chúťky pribrzdiť. Oficiálna komunikácia s úradmi a dodávateľmi bude u teba, ako podnikateľa, na dennom poriadku.

Zdroj: pexels.com

Kontakty

Spoznávanie nových ľudí je benefitom pre každú životnú oblasť. Kým na strednej sa väčšinou naväzujú kamarátstva na život a na smrť, na vysokej škole a neskôr v zamestnaní vieš z nadobudnutých známostí aj celkom slušne profitovať. Nemusíš chodiť poctivo na každú firemnú akciu, ale priateľské vzťahy s kolegami a šéfom sa ti môžu v biznise veľmi vyplatiť. Nikdy nevieš, či s tebou na fajčiarskej prestávke nestojí tvoj budúci partner alebo klient.

Zdroj: unsplash.com

Nezabudni, že pred tým ako sa bezhlavo pustíš do realizovania svojich biznis plánov, mal by si si najprv odpracovať svoje a nasávať skúsenosti ako špongia. Pracovné skúsenosti ti dajú do života oveľa viac ako si myslíš. Pri podnikaní treba mať oči otvorené a ostať realistom, čo nie je vždy jednoduché. Preto začni pekne po poriadku a pri hľadaní ideálnej pracovnej pozície si nechaj poradiť od agentúry Synergie, kto­rá hľa­dá talen­ty pre medzi­ná­rod­né fir­my aj ino­va­tív­ne star­tu­py.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Synergie.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech