5 dôkazov toho, že naša slovenská hrdosť sa prebudila k životu

  • Nie je to dávno, čo bolo zo všetkých strán počuť, akí sú Slováci smutný národ bez hrdosti. Vraj nemáme vzťah ku svojej krajine, sme večne nespokojní, najradšej by sme odtiaľto hneď odišli čo najďalej a nepriznávali sa, odkiaľ sme prišli. No keď sa obzrieme okolo seba, v mnohých prípadoch môžeme vidieť pravý opak. Slovenská hrdosť je späť a tu sú dôkazy!
collagesxasxa
facebook.com/Typiš-Slovakiš/ merlinandrebecca.blogspot.sk
  • Nie je to dávno, čo bolo zo všetkých strán počuť, akí sú Slováci smutný národ bez hrdosti. Vraj nemáme vzťah ku svojej krajine, sme večne nespokojní, najradšej by sme odtiaľto hneď odišli čo najďalej a nepriznávali sa, odkiaľ sme prišli. No keď sa obzrieme okolo seba, v mnohých prípadoch môžeme vidieť pravý opak. Slovenská hrdosť je späť a tu sú dôkazy!

Zrkadlo o tom, aký nespokojný národ často sme, nám nastavovujú cudzinci, ktorí na Slovensko zavítajú. Vnímajú nás ako pohostinných a milých ľudí, ktorí však nie sú takí šťastní, ako by mohli byť a na mnohé sa sťažujú. Pritom obyvatelia oveľa chudobnejších, znečistenejších a politicky nestabilnejších krajín vnímajú život vo svojej krajine pozitívnejšie. Dobrou správou však je, že sa to pomaly mení k lepšiemu a to, čo nám naša krajina ponúka, si začíname vážiť. Tu je 5 dôkazov:

Milujeme lokálne produkty

Po ére supermarketov a uctievania balených produktov sme sa konečne prehupli do éry lokálnych potravín. Stále viac ľudí cielene vyhľadáva jedlo, ktoré má overený pôvod a najlepšie pochádza od slovenských farmárov. Kvalita začína víťaziť nad kvantitou a ľudia prestávajú na potravinách šetriť. Lokálne produkty sa z ošarpaných tržníc presunuli do moderných farmárskych tržníc, ako napríklad Freshmarket, aj gastro zariadení. Nálepka „made in Slovakia“ dostala obrovskú cenu a príbeh farmára, ktorý potravinu vyprodukoval, tomu dáva pridanú hodnotu.

Foto: visitsteamboat.com/merlinandrebecca.blogspot.sk

Vzkriesili sme ľudové vzory

Kroje a výšivky boli na dlhé desaťročia pasé a prežívali len na dedinách a vďaka niektorým tradičným sviatkom. Dnes si však tričko s ľudovým motívom napríklad od Typiš Slovakiš, ponožky s čičmanským vzorom či dokonca ľudový obal na iPhone môžeš pokojne kúpiť od slovenských dizajnových značiek. Alebo si v takomto štýle môžeš dokonca zariadiť byt. Trend ľudových motívov v móde a dizajne sa síce stal takmer globálnym, no svedčí o tom, že sa priznávame k starým tradíciám a že ľudové vzory sú skrátka nadčasové.

Foto: facebook.com/Typiš-Slovakiš

Vážime si ručnú prácu Slovákov

Už len to, že na slovensku máme obrovský úspešný portál s handmade výrobkami Sashe, o tom svedčí. To množstvo šikovných tvorivých Slovákov, ktorí s láskou vyrábajú kvalitné produkty, by si nikdy nespočítal. Či už sú to ručne robené koláče, perníky, chlieb, syry, alebo úžitkové či módne a dizajnové výrobky. To, čo vyrobil človek a nie stroj, má veľkú hodnotu. Výrobcovia sa už nepredbiehajú v tom, kto má akú modernú automatizovanú linku, ale v tom, že ich produkt je vyrobený tradičnými postupmi s veľkou mierou ručnej práce. Okrem toho, že kupujeme slovenské výrobky, stále viac čítame napríklad aj slovenskú literatúru!

Foto: facebook.com/Sashe.sk

Ku Slovensku sa nehlásime len pri hokeji

Vždy, keď sme počas hokejových majstrovstiev vyhrali zápas, najmä ten dôležitý, bol zrazu každý hrdým Slovákom. Keď sme prehrali, krivka národnej hrdosti klesala. Keď žiadne majstrovstvá, futbal ani tenis nebol, často sme si priali narodiť sa niekde inde. Dnes je vidieť, že nielen známe osobnosti, športovci, podnikatelia, ale aj mnohí vzdelaní ľudia sú hrdí na svoje slovenské korene a na ich pomyselnom piedestále už nie je žiadna zahraničná krajina. Stále viac ľudí úspešne propaguje našu krajinu v zahraničí a zlepšuje povedomie o maličkom Slovensku a my sme na nich hrdí.

Foto: sytev.sk

Meníme krajinu k lepšiemu

Ako? Napríklad podnikaním, ktoré sa tu stále viac podporuje. Na Slovensku vznikajú úžasné projekty a rastú úspešné firmy ako Eset či Sygic, do popredia sa stavajú inovácie a technologický pokrok, organizujú sa skvelé eventy a konferencie. Spomenúť môžeme aj rôzne občianske iniciatívy na zlepšenie životného prostredia či zachovanie pamiatok. Napriek vážnym politickým témam, ktoré rezonujú v médiách, je pozitívom vznik iniciatív ako Slovensko Digital či Progresívne Slovensko. Šikovní mladí ľudia zisťujú, že odísť do zahraničia nie je jediným riešením, ale že naplnenie môžu nájsť aj doma a navyše tak meniť krajinu k lepšiemu.

Foto: coroflot.com/ facebook.com/Slovensko.Digital

Národná hrdosť v zdravej miere, nie hnaná do extrémov, ktoré na Slovensku bohužiaľ tiež poznáme, by mala byť vlastná každému národu. Vďaka nej sa nestratíme v globalizovanej mase, nezabudneme na tradície a to, čo je nám vlastné. Nielen Taliani, Briti či Američania, ale aj my ju máme!

 

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK