5 dovolenkových miest na Slovensku, ktoré neublížia tvojej peňaženke a spoznáš krásy našej krajiny

  • Dovolenka na Slovensku je skvelým nápadom pre všetkých, ktorí si chcú oddýchnuť a zároveň neminúť stovky či tisíce eur
  • Vybrali sme pre teba 5 miest, ktoré sú cenovo dostupné a jednoznačne nebudeš mať núdzu o zážitky
slovensko
Unsplash/Martin Katler/Andrew Ly
  • Dovolenka na Slovensku je skvelým nápadom pre všetkých, ktorí si chcú oddýchnuť a zároveň neminúť stovky či tisíce eur
  • Vybrali sme pre teba 5 miest, ktoré sú cenovo dostupné a jednoznačne nebudeš mať núdzu o zážitky

Slovensko je nádherný kraj, ktorý má čo ponúknuť. Ak si ešte nestrávil dovolenku v domovine, mal by si to skúsiť. Lepšia príležitosť ako tento roku už pravdepodobne nebude. Dovolenka na Slovensku nie sú len Tatry a Štúrovo, krajina je bohatá na rôzne iné mestá, ktoré vedia zaujať dokonca aj domácich.

Vybrali sme pre teba päť slovenských dovolenkových miest, o ktorých si možno ani netušil, že tam môžeš stráviť slnečné letné dni. Či už si milovník turistiky, kúpania alebo objavovania kultúrnych pamiatok, jednoznačne si prídeš na svoje. 

Orava

Orava je región ako stvorený na dovolenku pre všetkých, ktorí milujú trávenie voľného času v prírode, turistiku a prírodné alternatívy kúpania. Pokiaľ chceš ušetriť peniaze, odporúčame vybrať si skôr penzión alebo apartmán. V apartmáne v obci Habovka sa vieš ubytovať od 48 eur na týždeň za jednu dospelú osobu. V cene sú napríklad raňajky, parkovanie, posteľná bielizeň či rekreačný poplatok.

Obrovskou výhodou je najmä lokalita tejto dedinky. Po približne 15 minútach cesty autom sa vieš dostať k Múzeu oravskej dediny v Brestovej. Dominantou oravskej dediny je drevený kostol sv. Alžbety, ktorý bol postavený ešte v 15. storočí.

Ak si skôr fanúšik turistiky, odporúčame Mačie diery, Roháčske plesá či náročnú turistiku na Ostrý Roháč. V blízkosti Habovky je aj rozhľadňa Skorušina, kam sa dostaneš napríklad z Vitanovej. Z rozhľadne uvidíš Veľký Rozsutec, Oravskú maguru, Oravskú priehradu, Oravské Beskydy či Babiu horu.

Polhodinu od obce sa nachádzajú vodné mlyny Oblazy, ktoré sú atrakciou Kvačianskej doliny. Ak ti nevadí dlhšia cesta autom, môžeš navštíviť Liptov, obzrieť Liptovský hrad a cestou zájsť k Liptovskej Mare. Netreba pripomínať, že v blízkosti Liptovskej Mary sa nachádza aquapark Tatralandia, kde sa môžeš v horúci deň schladiť a zároveň aj poriadne zabaviť.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Natalia (@naa__tty_),

Košice

Pokiaľ si skôr fanúšikom hotelov, no stále nechceš platiť tri stovky za dve noci, možno ťa zaujme táto ponuka. Zľavomat prišiel s akciou na päťdňový pobyt v trojhviezdičkovom hoteli Dávid pri rekreačnom stredisku. Môžeš si vybrať z dvoch variant podľa toho, či chceš iba raňajky alebo polpenziu.

V blízkosti ubytovania je volejbalové ihrisko, kde si môžeš ísť zašportovať. V okolí je okrem toho veľa reštaurácií a miest, kde môžeš tráviť voľný čas. Pokiaľ dostaneš chuť na prechádzku, zájdi ku kaštieľu Krásna. Menej ako 16 kilometrov od tejto košickej časti sa nachádza zoologická záhrada, odkiaľ sa môžeš vydať na turistiku na Čiernu horu.

Netreba zabudnúť ani na čarovné centrum Košíc, ktoré zaujme nejedného turistu. Ak však dostaneš chuť na dobrodružstvo, vyraz na Zemplínsku Šíravu, ktorá je od Košíc vzdialená niečo vyše hodiny cesty autom. Rovnako dlhú cestu budeš musieť podstúpiť, ak sa vyberieš do Levoče. Odporúčame vidieť Baziliku sv. Jakuba, kde sa nachádza oltár vytesaný Majstrom Pavlom.

Cestou do Levoče sa nezabudni zastaviť na Spišskom hrade, ktorý patrí medzi najväčšie hradné komplexy na Slovensku. Ak ťa vidina dlhých ciest neláka, navštív detskú železnicu v Košiciach. Cesta na tejto železnici trvá približne 20 minút a atrakcia je dostupná od mája do neskoršej jesene.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ɪᴠᴀɴᴀ ᴍɪɴɢᴀᴄ (@ivus_mingac),

Piešťany

Aj v Piešťanoch sa vieš ubytovať za pomerne nízku sumu, ktorá sa pohybuje od 80 eur za dospelú osobu na týždeň. Odporúčame však ubytovať sa v okolitých dedinách, ako napríklad v Hliníkovej, ktorá je od centra vzdialená približne štyri kilometre. Dovolenku v Piešťanoch ocenia hlavne tí, ktorí hľadajú pokoj a ticho.

Skvelým miestom na relax je Kúpeľný park, ktorý je od Hliníkovej vzdialený asi 20 minút pešej chôdze. V blízkosti sa nachádza aj golfový klub, kde si môžeš rezervovať miesto a ísť si zahrať. Pravdepodobne najväčšou atrakciou sú však slávne kúpele.

Ak nechceš míňať peniaze za pobyt v kúpeľoch, môžeš zájsť na kúpalisko Eva, ktoré je cenovo prístupnejšie. Pokiaľ si ale fanúšik dobrodružstva a prírodného kúpania, stav na vodnú nádrž Sĺňavu. Po poriadnom kúpaní môžeš zájsť do mestského parku a pokochať sa miestnymi pamiatkami či atrakciami. Za zmienku stojí napríklad Vojenské historické múzeum alebo Balneologické múzeum.

Necelých 19 kilometrov od Piešťan sa vypína Čachtický hrad, ktorý preslávila najmä Alžbeta Bátoriová. Kúsok odtiaľ nájdeš Čachtickú jaskyňu. Ak ti Čachtice nepostačia, zájdi sa pozrieť na hrad Tematín, ktorý je od Piešťan vzdialený asi 40 minút. Na svoje si napokon prídu aj milovníci prírody, ktorý sa môžu vydať na Kňazí vrch.

Piešťany sú dokonalým spojením oddychu, relaxu, zábavy, histórie i turistiky.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Václav Sulek (@fotografieslovenska),

Záhorie

Milovníci vína sa tejto ponuke určite potešia. Ideálnym miestom na ubytovanie je Skalica, ktorá sa nachádza v Skalickom vinohradníckom rajóne. Za zmienku stojí vínna cesta, ktorá vedie cez obce Borský Mikuláš, Gbely, Moravský Svätý Ján, Smrdáky či Štefanov.

Aby ale celá dovolenka nebola iba o víne, odporúčame zájsť do liečebných kúpeľov Smrdáky vzdialených 20 minút od Skalice. Pokiaľ ti Smrdáky príliš nevoňajú, môžeš navštíviť mestskú plaváreň. V prípade, že plávanie nie je tvojou parketou, skús zájsť do prístavu Skalica. Ten umožňuje napríklad zapožičanie lodí a vyhliadkové plavby po Baťovom kanáli. Vstupné je 6 eur na dospelú osobu.

V blízkosti Skalice, v Senici, je aj náučný chodník, ktorý vedie až do Hlbokého, miesta, kde pôsobil Jozef Miloslav Hurban. Celá trasa je dlhá 12 kilometrov a nemusíš sa obávať prudkého stúpania. Pokiaľ ti takáto prechádzka nestačí, vyber sa na 30-kilometrový výlet z Holíča k Holíčskemu zámku, v rámci ktorej sa dostaneš na českú stranu.

Záhorie je bohaté aj na cyklotúry. Dobrý nápad je teda zobrať so sebou bicykel a preskúmať tento kút Slovenska z inej perspektívy.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Stanislav Miticky (@stanislavmiticky),

Lučenec

Juh Slovenska je pre mnohých Slovákov neprebádanou oblasťou, pretože na nich na internete nekričia žiadne reklamy s atrakciami. Je to chyba, pretože aj južná časť krajiny má čo ponúknuť. Odporúčame ubytovať sa pri vodnej nádrži Ružiná, kde si vieš zajednať ubytovanie na celý týždeň za niečo vyše 90 eur na jednu osobu.

Okrem kúpania si môžeš dopriať aj trochu kultúrno-historického zážitku. V Poltári sa nachádza Turecký most, v Lučenci zase synagóga. Lučenská synagóga je jednou zo štyroch rovnakých synagóg na svete. Ďalšie tri sa nachádzajú v Amsterdame, Bruseli a Tel Avive.  

Zaujímavou atrakciou Ružinej je možnosť zajazdiť si na koni. Na chvíľu môžeš nadobudnúť pocit, že si členom westernovej posádky, ktorá sa uháňa za zlatým pokladom. Neďaleko Lučenca sa nachádza obec Ľuboreč, kde si môžeš pozrieť tatárske pivnice vytesané do pieskovca. Okrem toho sa tam nachádza aj jazero Ľuboreč s možnosťou kúpania.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Grietje Doorten (@grietje.doorten),

Dovolenka na Slovensku sa skutočne oplatí. Samozrejme, závisí aj od toho, čo od dovolenky očakávaš. Ak ti ku šťastiu nechýba nič viac, než voda, pivo a priatelia, slovenské jazerá a priehrady s možnosťou kúpania sa vedia postarať o skvelý dovolenkový zážitok. Na zahodenie nie je ani road trip po slovenských hradoch, zámkoch či iných kultúrnych pamiatkách. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK