5 krajín, ktoré patria medzi tie najšťastnejšie na svete a sú ideálne pre každého freelancera

  • Napriek tomu, že nie je vždy všetko ružové, stále sa vo svete nájdu krajiny, ktorých obyvatelia sa subjektívne považujú za šťastných. Slovensko v tomto zozname síce nenájdeš, no možno sa aspoň inšpiruješ, kam bude viesť tvoja ďalšia cesta. Obyvatelia týchto krajín totiž robia niečo inak a my ich môžeme nasledovať.
collage
  • Napriek tomu, že nie je vždy všetko ružové, stále sa vo svete nájdu krajiny, ktorých obyvatelia sa subjektívne považujú za šťastných. Slovensko v tomto zozname síce nenájdeš, no možno sa aspoň inšpiruješ, kam bude viesť tvoja ďalšia cesta. Obyvatelia týchto krajín totiž robia niečo inak a my ich môžeme nasledovať.

Fínsko

Hneď na začiatku tohto článku ti prezradíme, že až štyri z piatich menovaných krajín sa nachádzajú v Škandinávii. Náhoda to teda určite nebude.

Čo robí Fínsko inak ako Slovensko? Hneď niekoľko vecí. Napríklad to, že Fínsko sa v rebríčku krajín s najnižšou mierou korupcie drží na popredných priečkach. Krajina je tiež známa tým, že rozdiely v platoch jej obyvateľov nie sú až také výrazné, ako u nás. Fínsko sa môže pýšiť tiež svojím vynikajúcim vzdelávacím systémom a z neho vyplývajúcej vysokej miery gramotnosti. Fíni síce sú pracovití, no dokážu udržiavať až obdivuhodnú rovnováhu medzi svojim pracovným a súkromným životom. Zaujímavosťou je napríklad aj to, že Fínsko je krajinou, kde žije celosvetovo najviac introvertov.

Ak si teda potrebuješ oddýchnuť, načerpať novú energiu a nechať sa unášať nádhernými scenériami tejto severskej krajiny, Fínsko pre teba bude určite tou správnou voľbou.

Zdroj: kakslauttanen.fi

Nórsko

V posledných rokoch urobila nórska vláda skutočne všetko preto, aby krásy tejto krajiny spropagovala celému svetu a dostala tak turizmus na úroveň, ktorú si krajina naozaj zaslúži. Fotografie tejto obľúbenej turistickej škandinávskej destinácie hovoria samy za seba. Možno nepôjde o tvoju najlacnejšiu dovolenku, no dá ti skutočne veľa.

Nórsko je jednou z najšťastnejších krajín sveta aj vďaka svojej prosperite a vďaka spokojnosti svojich obyvateľov s ich životnou úrovňou. Až tri štvrtiny Nórov totiž tvrdia, že pozitívne dni vysoko prevyšujú počet tých negatívnych.

Zdroj: fjordtravel.no

Island

Island je skvelým príkladom toho, kam to až krajiny s neľahkou minulosťou môžu dotiahnuť. Dnes je Island vyspelou liberálnou krajinou, ktorá má taktiež jednu z najnižších príjmových nerovností na svete. Zaujímavosťou je napríklad aj to, že Islandská ústava vyslovene zakazuje pridelenie šľachtického titulu, privilégií a hodnosti. Krajina sa drží na popredných priečkach aj v rebríčku národov s najväčšou rovnosťou medzi pohlaviami.

K šťastiu obyvateľov však nepochybne prispieva aj krása samotnej krajiny, v ktorej sa nachádzajú stále aktívne sopky, nedotknuté pláže, či malé útulné mestá, ktoré by si si určite nemal nechať ujsť.

Zdroj: nyblueprint.com

Dánsko

Na vysvetlenie toho, prečo patria Dáni k najšťastnejším ľuďom na svete nám postačí jedno slovo – hygge. Určite si už o tomto fenómene počul. Ide o akýsi „recept“ na šťastný život, s ktorým sa Dáni podelili so zvyškom sveta. Na trhu nájdeš čoraz viac kníh venujúcich sa tomuto konceptu a predajnosť, ktorú dosahujú svedčí o tom, že nejde len o marketing, ale o niečo, čo ľuďom skutočne môže pomôcť.

Ak miluješ cestovanie, Dánsko bude pre teba určite skvelou zastávkou. Nielen pre krásy, ktoré v sebe ukrýva, ale aj pre postoj miestnych obyvateľov k životu, ktorý z nich priam vyžaruje.

Zdroj: travelvisabookings.com

Švajčiarsko

Švajčiarskom rozbijeme škandinávsky monopol najšťastnejších krajín sveta a ponúkneme ti aj jednu bližšiu destináciu. Je známe, že Švajčiarsko patrí medzi krajiny s najvyššou životnou úrovňou na svete. Luxusné zjazdovky a prestížne butiky z neho robia atraktívnu destináciu aj pre tých najnáročnejších turistov, no na svoje si prídu aj milovníci nedotknutej prírody.

Alpy, horské jazerá a malebné mestečká a dediny robia zo Švajčiarska krajinu, ktorú určite stojí zato vidieť. Na svoje si vo Švajčiarsku prídu naozaj všetci milovníci prírody.

Zdroj: erasmusu.com

Zdroj: lifehack.org, zdroj titulnej fotografie: 

kakslauttanen.fi/travelvisabookings.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK