5 kreatívnych spôsobov, ako sa zdokonaliť v cudzom jazyku

  • Zdokonaľovanie sa v cudzom jazyku ani zďaleka nemusí byť obmedzené len na nezáživné štúdium. Máme pre teba 5 kreatívnych spôsobov, s ktorými ťa učenie bude baviť.
jazyky
travelengua.com
  • Zdokonaľovanie sa v cudzom jazyku ani zďaleka nemusí byť obmedzené len na nezáživné štúdium. Máme pre teba 5 kreatívnych spôsobov, s ktorými ťa učenie bude baviť.

Konverzačné výmeny

Výhody: stačí ti len byť online

Nevýhody: nájsť toho správneho partnera na komunikáciu môže byť časovo náročné

Ak sa napríklad chceš naučiť po španielsky, no už vieš po anglicky, jediné, čo musíš spraviť je nájsť niekoho, kto to má naopak. Vôbec pritom nevadí, ak bude na druhej strane zemegule. Nájsť človeka na konverzačnú výmenu nie je nemožné, no budeš na to potrebovať čas a určite aj veľkú dávku trpezlivosti. Nebudeš sa totiž len učiť, ale sám sa stneš učiteľom jazyka, ktorý ovládaš lepšie.

Pozeranie filmov a seriálov v cudzom jazyku

Výhody: učenie zábavou

Nevýhody: nie vždy musíš nájsť k danému filmu aj titulky

Spojenie záľuby vo filmoch s túžbou zdokonaliť sa v cudzom jazyku je priam ideálnou kombináciou. Zabávaš sa, a pritom sa zároveň učíš. Problém však môže nastať, ak máš zálusk na menej rozšírený jazyk – vtedy sa zháňanie filmov s titulkami, ktorým by si rozumel môže stať problémom.

Zdroj: huffingtonpost.com

Výmenný pobyt

Výhody: po celú dobu pobytu budeš  s rodinou nútený hovoriť cudzím jazykom

Nevýhody: pomerne veľká finančná a časová náročnosť

Výmenný pobyt môže byť skvelým spôsobom, ako sa v cudzom jazyku zdokonaliť. Pokiaľ sa totiž v zahraničí ocitneš sám, budeš jednoducho prinútený jazykom danej krajiny komunikovať. V jazyku tak nadobudneš istotu a sebavedomie.

Nauč sa 1000 základných slov

Výhody: pomerne jednoduchý a veľmi efektívny spôsob ovládania akéhokoľvek jazyka

Nevýhody: obmedzená slovná zásoba, neistota v komunikácii

Viacero výskumov potvrdzuje, že ak sa naučíš 1000 najpoužívanejších slov akéhokoľvek jazyka, porozumieš 90% obsahu hovorovej reči. Je to pomerne jednoduchý, no veľmi účinný trik, ktorým môžeš začať s ktorýmkoľvek jazykom. Ak sa denne naučíš len 10 slov, zaberie ti to 5-10 minút. 1000 slov tak budeš ovládať za 3-4 mesiace. Nestojí to za pokus? Tento spôsob môžeš podporiť napr. tým, že niektoré veci vo svojej domácnosti si označíš štítkami s ich názvom v danom cudzom jazyku. Dobre funguje aj ak si nalepíš lístky so slovami v cudzom jazyku na rôzne miesta – včerajšie slová si tak môžeš opakovať napr. pri čistení zubov.

Zdroj: travelengua.com

Konverzácie s native speakerom

Výhody: možnosť využiť aj online

Nevýhody: finančná náročnosť

Pokiaľ potrebuješ v konverzácii v cudzom jazyku nadobudnúť istotu, niet lepšej voľby, než lekcie s native speakrom. Je pritom na tebe, či vyhľadáš nejakého vo svojom okolí osobne alebo nájdeš nejakého, čo svoje služby poskytuje online. Výhodou je menšia časová náročnosť a lekcie od človeka, ktorý jazyk ovláda naozaj 100%. Nevýhodou môže byť vyššia finančná náročnosť.

Zdroj: lifehack.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech