5 letných zážitkov v Bratislave, ktoré stoja len 16 centov za minútu

 • Leto v Bratislave bude rušné – týchto 5 zážitkov si nesmieš nechať ujsť
 • Na popularite v posledných týždňoch získavajú Tyršák či Záleské korzo, ako sa vyhnúť zdĺhavému parkovaniu?
 • Vyskúšali sme prvý slovenský elektrický scootersharing od SPP
bahrad
Matúš Majer/Startitup
 • Leto v Bratislave bude rušné – týchto 5 zážitkov si nesmieš nechať ujsť
 • Na popularite v posledných týždňoch získavajú Tyršák či Záleské korzo, ako sa vyhnúť zdĺhavému parkovaniu?
 • Vyskúšali sme prvý slovenský elektrický scootersharing od SPP

V Bratislave okrem zdieľaných bicyklov a kolobežiek konečne vzniká aj systém eSkútrov, ktoré sú už stálicou v každom veľkom západnom meste. Elektrické skútre sú pritom veľmi rýchle, šetrné, lacné a vyhýbajú sa aj zápcham.

Nesporné výhody elektrických skútrov uvideli aj v SPP, preto Bratislave venovali Blinkee.city – prvý projekt zdieľaných eSkútrov v hlavnom meste, ktorý sa pravdepodobne rozšíri aj do iných miest.


eSkútre v skratke:
 • vyše 60 eSkútrov rozmiestnených po Bratislave, čoskoro ich bude vyše 100 s expanziou do iných miest
 • bez nutnosti parkovať ich v stojanoch – možné odložiť kdekoľvek, za poplatok aj mimo vyznačenej zóny
 • maximálna rýchlosť 45 km/h
 • cena za 0,19 €/minúta jazdy (s predplatným 0,16 €/minúta, študenti zľava 10 %)
 • zlava 10 % pre zákazníkov SPP (netreba odoberať plyn, stačí mať napríklad Uhlíkovú stopku za 0,90 €/mes.)
 • potrebné sú vodičský preukaz a helma – je súčasťou eSkútrov

Požičiavanie eSkútrov funguje cez modernú aplikáciu. Ľudia z Blinkee.city ti v priebehu zopár minút overia vodičák (sk. AM a B vyhovujú). Následne si stačí cez appku odomknúť eSkúter, skontrolovať dojazd a jazdiť.

Skútre majú spoľahlivý dojazd 60 kilometrov – zvládnu tak aj cestu mimo Bratislavy. Ich súčasťou je aj menší kufor, do ktorého sa zmestia dva batohy. Pri odomknutí eSkútra v ňom vždy nájdeš helmu, ktorú počas jazdy musíš mať vždy na sebe.

Poháňané sú ekologickou elektrinou od SPP, ktorú si sami vyrábajú – pohon je teda rýzdo slovenský a prispieva k znižovaniu emisií.

Cena 0,19 € za minútu jazdy je natoľko ústretová, že sme sa eSkúter rozhodli vyskúšať na 5 zaujímavých lokalitách v Bratislave, ktoré si toto leto nesmieš nechať ujsť.

1. Záleské korzo je neobjavený klenot hneď pri Bratislave

Novootvorené korzo v Zálesí funguje zatiaľ len pár týždňov, no zažíva obrovskú obľubu. Parkovisko býva počas víkendov plne obsadené, preto je skúter ideálnou voľbou dopravy.

Záleské korzo vedie cez Malý Dunaj od zastávky autobusu a parkoviska na hrádzu až do susedného Malinova. Súčasťou je aj Záleský maják, malá drevená stavba s výhľadom na okolie.

Okrem vydier plávajúcich cez rieku tu vidno aj repliky historických Gešajovských mlynov, ktoré voľne plávajú po rieke.

 • Vzdialenosť z centra: 20 minút
 • Cena na eSkútri: 3,80 € (0,19 €/minúta)
 • Trasa z Kollárovho nám.: Z mesta cez Zlaté piesky a Ivanku pri Dunaji do Zálesia na koniec obce

zdroj: Matúš Majer/Startitup

2. Kávu v historickom centre nič nenahradí

Letné dni sú ako stvorené na krátky výlet do slnečných ulíc hlavného mesta. Dobrú kávu nájdeš v Bratislave na každom rohu, tie najlepšie sú však poskrývané a treba za nimi pár minút cestovať.

Naším favoritom je Vespa na Americkom námestí, kde je dokonca aj odstavné miesto pre skútre, kde sme náš eSkúter nechali zaparkovaný.

Vespa je jedným z prvých pionierov vyhradeného státia pre skútre v Bratislave, s rozvojom eSkútrov sa však dá predpokladať, že sa čoskoro pridajú aj ďalšie prevádzky. ESkútrom by tak v hlavnom meste malo svitať na lepšie časy.

 • Vzdialenosť z centra: 3 minúty
 • Cena na eSkútri: 0,57 € (0,19 €/minúta)
 • Trasa z Kollárovho nám.: Z mesta po Špitálskej ulici alebo Kollárovo námestie na Americké námestie

zdroj: Matúš Majer/Startitup

3. Tyršák bude hlavnou destináciou bratislavského leta

Nová pláž na Tyršovom nábreží hrá úlohu nového verejného priestoru pri Dunaji po čerstvo zatvorenej Magio pláži.

Na petržalskej strane rieky, pod Starým mostom, sa dá príjemne posedieť pri Dunaji za zvukov hudby a vône dobrého jedla od brandov ako Yeme, NYC Corner či Edo-Kin.

Niet pochýb, že sa Tyršák stane letným číslom 1 pre mladých ľudí, rovnako ako ním bola aj Magio pláž. Mesto tu v lete plánuje množstvo koncertov a vzrušujúcich eventov, ktoré z Tyršáku spravia bratislavskú destináciu tohto leta.

 • Vzdialenosť z centra: 5 minút
 • Cena na eSkútri: 0,95 € (0,19 €/minúta)
 • Trasa z Kollárovho nám.: Z mesta cez Most SNP a po Viedenskej ceste alebo cez Most Apollo a po Einsteinovej

zdroj: Matúš Majer/Startitup
zdroj: Matúš Majer/Startitup

4. Obľúbené donuty hneď pri Dunaji

La Donuteria je v Bratislave lovebrand ako žiadny iný. Okrem fantastickej chuti im hrá do kariet aj ich poloha – sú hneď vedľa obchodného centra, promenády aj historického centra – vždy sú poruke.

A to platí aj pre eSkútre – v jednosmerkách ich nie je problém odparkovať a dopriať si pár minút prestávku so sladkým donutom v ruke. A to rovno v tieni historických budov v jednej z najkrajších častí hlavného mesta.

Treba sa však poponáhľať, obľúbené donuty totiž Bratislavčania milujú natoľko, že sú častokrát vypredané omnoho skôr, než sa prevádzka zatvára. S rýchlym eSkútrom sme to však stihli.

 • Vzdialenosť z centra: 2 minúty
 • Cena na eSkútri: 0,38 € (0,19 €/minúta)
 • Trasa z Kollárovho nám.: Z mesta cez Nám. SNP po Štúrovej ulici (dlhodobo parkovať je možné v jednosmerkách pri nábreží)

zdroj: Matúš Majer/Startitup

5. Neohrozená dominanta na sútoku riek

Zrúcanina hradu Devín je bližšie, než sa zdá. Po zalesnenej Devínskej ceste sme sa k hradu dostali za 15 minút, a to v minimálnej premávke – na Devín totiž veľa áut nechodí a cesta je veľmi príjemná.

Aj napriek tomu, že to je na Devín z centra 10 kilometrov, vďaka spoľahlivému dojazdu eSkútrov sme na cestu tam aj späť neminuli ani štvrtinu batérie.

Okrem návštevy samotnej zrúcaniny odporúčame porozhliadnuť sa aj po okolí, za návštevu stojí aj okolité nábrežie či miestne kaviarne a reštaurácie, ideálne na doplnenie síl.

Devín ľudoprázdny síce nie je nikdy, no lokalita ponúka aj iné miesta, ktoré by mali byť pre každého Bratislavčana povinnosťou – v blízkom okolí je dostupný napríklad Sandberg či Devínska Kobyla (s raketovou základňou) – tiché a pokojné miesta, ideálne na víkendový relax.

 • Vzdialenosť z centra: 15 minút
 • Cena na eSkútri: 2,85 € (0,19 €/minúta)
 • Trasa z Kollárovho nám.: Z mesta cez Nám. SNP po Štúrovej ulici (dlhodobo parkovať je možné v jednosmerkách pri nábreží)

zdroj: Matúš Majer/Startitup
zdroj: Matúš Majer/Startitup

Keďže projekt prichádza s cenou len 0,19 €/minúta jazdy, je ideálny ako doprava na kávu, do práce či na väčší výlet – prakticky ako omnoho sofistikovanejší bikesharing.

Skúter je od jari do neskorej jesene rýchly, pohotový a zábavný spôsob na prepravu po rušnom meste – malý eSkúter totiž zápchy ignoruje, je obratný a nemá problém ani s parkovaním.

Dohromady nám cesta po 5 bratislavských zážitkoch trvala presne 4 hodiny. Aj napriek veľkej vzdialenosti sme eSkúter nemuseli meniť ani raz a v centre Bratislavy sme ho nechali zaparkovaný ešte s dvomi paličkami batérie.

Aplikáciu blinkee.city si môžeš stiahnuť na Google Play a App Store.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech