5 malých európskych mestečiek, ktoré ťa jednoducho očaria

  • Eúropa skrýva mnoho očarujúcich miest
  • Nájdeš tu veľa prírodnych klenotov, ale aj hektické veľkomestá
  • Ak máš rád mestský komfort, no zároveň sa chceš obklopiť prírodou, tieto mestečká sú pre teba ako stvorené
annecy-3317995_1280 tit2
pixabay.com
  • Eúropa skrýva mnoho očarujúcich miest
  • Nájdeš tu veľa prírodnych klenotov, ale aj hektické veľkomestá
  • Ak máš rád mestský komfort, no zároveň sa chceš obklopiť prírodou, tieto mestečká sú pre teba ako stvorené

1. Annecy – metropola kvetináčov a syrov

Ak si bláznom do pamiatok, športu a syra, si v Annecy správne. Na začiatok určite utekaj k zámku Palais de l’Île, ktorý stojí na trojuholníkovom ostrovčeku uprostred kanála a vyzerá ako loď. V stredoveku bol sídlom šľachticov a o pár rokov neskôr väzením pre zločincov. Historické centrum nie je príliš rozľahlé, no aj tak ťa pohltí. Vydláždené uličky, nábrežie s viac než 600 rozkvitnutými kvetináčmi a tradičný savojský trh v srdci mesta ťa nepustí. O Annecy sa hovorí, že je doslova syrovým nebom, takže si priprav veľa peňazí a niečo na prevoz. Tvoje chuťové bunky dostanú zabrať. 

2. Aveiro – zebrie domčeky a lode ako namaľované

Aveiro je síce druhým najväčším mestom stredného Portugalska, no stále tu nájdeš pôvabné tiché miesta. Po rovnomennej rieke sa premávajú úzke farebné loďky moliceiroktoré sa využívajú pri zbieraní morských rias. Z kresieb na prednej aj zadnej strane sa dozvieš veľa o tradičnom spôsobe života v meste. Pastelové domčeky pozdĺž brehu hrajú všetkými farbami a určite ti nebudú stačiť ani dva poháre skvelého miestneho vína, aby si sa na nich vynadíval.  Táto oblasť však ukrýva ešte jednu pastvu pre oči. Štvrťhodinku autom od mesta leží medzi piesočnými dunami a mocným Atlantikom rybárska dedinka Casa Nova. Nájdeš tam pláž s farebnými pruhovanými domčekmi palheirosktoré v minulosti slúžili ako sklad rybárskeho náradia, no dnes sa v nich môžeš komfortne ubytovať.

3. Kinderdijk – mestečko veterných mlynov

Ak sa vyberieš do Rotterdamu, venuj aspoň pol dňa malému mestečku alebo skôr obci Kinderdijk. Po polhodine cesty autom sa dostaneš na miesto s najväčšou koncentráciou historických veterných mlynov v Holandsku. Devätnásť plne funkčných obrov sa týči k nebu už od 18. storočia. Niektoré sú drevené, iné z kameňa. Ani na sekundu neprestávajú strážiť rozpínavý vodný živel, pripravený behom niekoľkých hodín spôsobiť poriadne záplavy. Je úplne jedno, kedy sa na túto parádu prídeš pozrieť. Buď si okolo nej urobíš pešiu prechádzku, povozíš sa na bicykli alebo ti bude robiť krásnu panorámu pri korčuľovaní. Rieka tu totiž zamŕza a je skvelým miestom pre zimné radovánky. 

4. Ålesund – mesto na troch ostrovoch

Ak dávaš prednosť šálu pred plavkami, no aj tak si dušou ostrovan, skús navštíviť malebné mestečko Ålesund. Leží roztrúsené po niekoľkých ostrovčekoch jedného z klenotov nórskych fjordov. Geirangerfjord je známy vysokými vodopádmi, prekrásnou krajinou a opustenými horskými dedinkami. Kontrastom k okolitej panenskej prírode sú pôvabné farebné secesné domčeky. Neboli však vždy takéto. Pôvodne rybárske mestečko sa oblieklo do pestrých farieb tak trochu nedobrovoľne, keď ho pred vyše sto rokmi zasiahol obrovský požiar. Jedno je tu však stále rovnaké – nádherný výhľad na Mount Aksia

5. Zalipie – kvetinové domy

Príbeh kvetinových domčekov v obci Zalipie v juhovýchodnom Poľsku začína tým, že jednej kuchárke dym z varenia nad otvoreným ohňom nepekne zafarbil steny jej príbytku. Vyriešila to jednoducho: na steny namaľovala farebné kvetiny a z nedostatku urobila prednosť. Netrvalo dlho a podobne vyzdobenými chalupami sa to začalo v jej okolí iba hemžiť. Veď aby aj nie, keď všetky gazdiné mali rovnaký problém. Peniaze nemali a tak si ženy museli svoje maliarske náradie vyrobiť vlastnoručne. Na štetce používali vlákna z kravských chvostov a farby si miešali z ingrediencií, ktoré boli práve po ruke. Časom sa z potreby stalo umenie a tak kvetinové obrázky pribudli aj na vonkajšej fasáde. Vďaka tomu dnes môžeš pri svojom výlete dosýta obdivovať ľudové umenie tejto starobylej dedinky, ktorá pôsobí ako živý skanzen.  

zdroj: Lidé a Země

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech