5 miest, kam utiecť s batohom, ak ti už bežná dovolenka nestačí

  • Ak si unavený, otrávený zo stereotypu a tvoja práca či život ti nedávajú zmysel, skús sa vydať na cestu, takú poriadne dlhú
  • Môžeš cestovať blízko domova, po Európe, no aj na oveľa vzdialenejšie a na prvý pohľad nedostupné miesta
  • Spoznáš nielen nové kultúry, ale i sám seba
adventure-1850912_1280
pixabay.com
  • Ak si unavený, otrávený zo stereotypu a tvoja práca či život ti nedávajú zmysel, skús sa vydať na cestu, takú poriadne dlhú
  • Môžeš cestovať blízko domova, po Európe, no aj na oveľa vzdialenejšie a na prvý pohľad nedostupné miesta
  • Spoznáš nielen nové kultúry, ale i sám seba

1. Nový Zéland

Ak chceš naozaj dobre preskúmať obidva ostrovy Nového Zélandu, vyhraď si na túto výpravu aspoň 2 mesiace. Zatiaľ čo Severný ostrov ponúka informácie o maorskej kultúre, pláže, divoké surfovanie, hory a bahenné kúpele, na Južnom ostrove podnikneš najkrajšie túry a navštíviš národné parky. Pamätaj však, že je dôležité všetko si dobre dopredu naplánovať. Nový Zéland nepatrí k najlacnejším miestam na Zemi.

Pokiaľ chceš ušetriť, určite si prejdi webovú stránku couchsurfingu, kde nájdeš veľa užitočných informácií. Ak si bezdetný a nemáš viac ako 35 rokov, môžeš požiadať o Working Holiday vízum. Platí jeden rok a môžeš naň neobmedzene cestovať, pracovať a dokonca aj pol roka študovať. Každý rok sa však o toto vízum strhne poriadny boj, keďže dopyt prevyšuje ponuku.

2. India

India je tak obrovský štát, že cestovanie po ňom sa môže stať nekonečným výletom. Ak chceš skutočne dobre spoznať túto mystickú krajinu a môžeš si dovoliť na dlhšiu dobu opustiť prácu a rodinu, venuj jej spoznávaniu aspoň rok. Odmení sa ti bohatými zážitkami. Takú genetickú, kulinársku a jazykovú rozmanitosť nenájdeš len tak. Životné náklady sú tu minimálne, výrazný rozdiel v kultúre však naozaj očisťujúci. Ak je jedným z cieľov tvojej cesty dosiahnutie vnútorného pokoja, v Indii sa ti to zaručene podarí. Nezdá sa to, ale aj na tomto chaotickom subkontinente si môžeš dobre privyrobiť. Hlavne, ak ovládaš astrológiu alebo vieš čítať z ruky. Máloktorý Ind sa totiž zaobíde bez služieb astrológa.

3. Nicaragua

Nicaragua sa dá prirovnať k Šípkovej Ruženke. Dlho spala a teraz otvára oči. Ohromí ťa fyzickou krásou a prirodzenosťou. Takisto je cenovo dostupná aj na dlhodobejšie pobyty. Nedotknutá divoká príroda a prázdne pláže uprostred džungle ťa zaručene chytia za srdce. Na šnorchlovanie a potápanie v oceáne sú ideálne Islas del Maíz – „Kukuričné ostrovy“ pri karibskom pobreží. 

Volcano boarding – zjazd na špeciálne upravenej doske (v kombinéze upravenej proti oderu) z aktívnej sopky Cerro Negro – ťa zaručene napumpuje adrenalínom. Dokonalý koloniálny zážitok zasa budeš mať po prechádzke mestom León. Ak chceš na pár mesiacov zakotviť v zemi jazier a sopiek, ubytuj sa napríklad v niektorom z rodinných hotelov, tzv. hospedajes, kde zaplatíš 20 dolárov za noc.

4. Čína 

Cestovanie po Číne je prekvapivo lacné, dokonca to platí aj pre vstupy do pamiatok. Táto krajina kontrastov však sľubuje skutočné zážitky. Veď kto by si nechal ujsť pohľad na Veľký čínsky múr, stovky kamenných sôch terakotovej armády či neopísateľný pocit pri plavbe po rieke Li-šuej. Návšteva zakázaného mesta je pri pobyte v Číne nutnosťou, a to isté platí aj o zastávke v Tibete. Výnimočný je aj zážitok z bývalého zimného sídla Dalajlámu, paláca Potála ve Lhase. Čína je takisto rajom pre milovníkov jedla. Vychutnáš si tu všetky štyri štýly miestnej kuchyne: kantónskypekingský, šanghajský i sečuánsky. Pretože sú vzdialenosti medzi mestami naozaj veľké, využi radšej nočnú prepravu vlakom v spacom vagóne.

5. Portugalsko

Ak si športovcom telom aj dušou, zbystri. Prišiel čas na zmenu. Môžeš zarábať so slnkom nad hlavou a s oceánom za chrbtom. O Portugalcoch sa nedá povedať, že by bol pohyb ich životnou vášňou. Naopak, kam môžu, tam idú autom. No požiadavky turistov, hlavne v prímorskej oblasti Algarve, sa výrazne vylučujú so sklonmi k leňošeniu.

Chcú sa naučiť potápať, prejsť pobrežie na bicykli alebo si spraviť poriadnu túru. Certifikovaní potápači, cyklistickí inštruktori či skúsení sprievodcovia prírodou tu majú zelenú. Stačí sa iba chopiť príležitosti. Firmu tu založíš raz-dva a vďaka európskemu prostrediu sa budeš cítiť ako doma. Získaš skvelú príležitosť, ako si od jari do jesene užiť dovolenkovú atmosféru s nízkymi životnými nákladmi, skvelým jedlom a ešte lepším vínom. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech