5 mobilných aplikácií, ktoré ti počas dovolenky v trópoch zachránia zadok

  • Možno aj ty patríš medzi Slovákov, ktorí si pohľad z okna na zasneženú krajinu odpustia a uprednostnia tropickú destináciu
  • Pobyt v exotickej destinácii sa však rýchlo môže zmeniť z dovolenky snov na nepríjemnú spomienku
  • Ak aj nie si ostrieľaný dobrodruh, pomôže ti mať vo vrecku zopár užitočných aplikácií
travelkolaz
unsplash.com
  • Možno aj ty patríš medzi Slovákov, ktorí si pohľad z okna na zasneženú krajinu odpustia a uprednostnia tropickú destináciu
  • Pobyt v exotickej destinácii sa však rýchlo môže zmeniť z dovolenky snov na nepríjemnú spomienku
  • Ak aj nie si ostrieľaný dobrodruh, pomôže ti mať vo vrecku zopár užitočných aplikácií

Dovolenka na tropickom ostrove dnes nemusí byť len snom. Vďaka dostupnému cestovaniu stále viac Slovákov odlieta počas studených mesiacov za teplom. Ak patríš medzi nich, určite uznáš, že na dovolenku ideš predovšetkým spoznávať ďaleké krásy a zažívať dobrodružstvá. Rozhodne si medzi svoje cestovateľské zážitky nechceš pridať krádež, blúdenie v thajskej džungli či otravu jedlom.

Netreba si však nič nahovárať. Veľkú časť dovolenky aj tak stráviš so smartfónom v ruke a budeš si nezmyselne scrollovať Facebookom či spamovať Instagram svojimi fotkami a storiesmi. Tak prečo ho nevyužiť zmysluplne a vybaviť sa užitočnými aplikáciami, ktoré tvoju dovolenku nielen skvalitnia, ale môžu ťa zachrániť v kritickej chvíli. Napríklad, keď nemáš kde prespať, keď nemáš orientačný zmysel alebo zomieraš od hladu. Tu sú najlepšie z nich:

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: unsplash.com

Showaround

Každý cestovateľ vie, že skutočne spoznať krajinu neznamená prejsť len turistické atrakcie. Tie najzaujímavejšie miesta sú často tie, o ktorých turisti netušia. A nikto ti v tomto smere nerozšíri obzory viac ako miestni. Ako nájsť toho správneho sprievodcu bez toho, aby si naletel podvodníkom? Pomôže ti táto aplikácia, ktorá združuje obyvateľov z miest po celom svete, ktorí ťa s radosťou zasvätia do tajov ich domoviny. Vybrať si môžeš podľa rôznych zameraní prehliadok, či už na nočný život, kultúry, jazyky, no samozrejme aj známe pamiatky. Mnohí ľudia ti navyše poukazujú svoje mesto úplne zadarmo. Showaround je aktívny v 204 krajinách sveta vrátane vychytených ázijských, afrických či juhoamerických destinácií. Appku stiahneš pre iOS aj Android.

Hotel Tonight

Mnohí ľudia, ktorí cestujú do exotických krajín, si plánujú itinerár len na prvých pár dní či týždňov. Až potom sa rozhodujú, kam povedú ich ďalšie kroky a aké tripy podniknú. Preto nemá zmysel plánovať si ubytovanie na celý čas pobytu. Niekedy sú totiž oveľa lepšie spontánne rozhodnutia. Keď to však nedomyslíš, ľahko sa môže stať, že ostaneš spať pod palmami či na kartóne na špinavej ulici. V takejto situácii ti pomôže appka, ktorá skenuje last minute ponuky izieb v hoteloch na aktuálny deň/noc. Vďaka tomu, že si ich nikto nebookol, ich ty môžeš mať za oveľa výhodnejšiu cenu. Môžeš si byť takmer istý, že ti pomôže nájsť nocľah aj na poslednú chvíľu, či už si v New Yorku alebo Kuala Lumpur. Nejde pritom o žiadne podradné hostely a chatrče, ale overené ubytovanie na úrovni a často aj pomerne luxusné. Appku stiahneš pre iOS aj Android.

Tatra Banka

Cestovanie je aj o peniazoch. Počas pobytu platíš rôzne položky a často na to využívaš platobnú kartu, čo môže priniesť nepríjemné problémy. Jasné, nie je zdravé sa celú dovolenku strachovať o bezpečnosť svojich financií. Urob preto radšej niekoľko preventívnych opatrení a nestresuj sa. V bezpečnosti aj inováciách aktuálne vedie Tatra Banka, vďaka ktorej si dokážeš nastaviť denný limit karty, aj kontinenty, z ktorých nebude možné platiť tvojou kartou. Nehrozí teda, že ti počas dovolenky na Kube pribudnú výdaje z Japonska. Vďaka appke Mobile Pay TB tiež zamedzíš kontaktu karty s bankomatom či terminálom, keďže vieš pomocou mobilu platiť aj vyberať peniaze z bankomatu. Čo však pri požičaní auta, kde musíš zadať číslo karty? Appka ti vygeneruje špeciálny token, ktorý slúži ako „jednorazová karta“. Dobrodružstvá sú super, ale vybielený účet k nim nepatrí! Appku stiahneš pre iOS aj Android.

All Trails

Ak nie si práve plážový či bazénový povaľač a uprednostníš dobrodružnú túru, je tu pre teba appka, ktorá mapuje všetky zaujímavé trasy po celom svete. Je jedno, či chceš vyraziť na batôžkársky trip, prevetrať bajk, zabehať si alebo objaviť trasu, ktorá poskytuje najkrajšie výhľady, všetko čo potrebuješ k prebádaniu tvojich cestovateľských destinácií nájdeš tu. All Trails ponúka najlepšiu kolekciu trás všetkého druhu. Mapu môžeš nechať pokojne doma a nezablúdiš ani v neznámych destináciách. Aby si sa skutočne nestratil a zároveň mohol mapovať svoje cesty či progres, pomôže ti GPS. Svoje výlety tak môžeš zaznamenávať a zdieľať s ďalšími cestovateľmi. Pre istotu si môžeš obľúbené mapy vytlačiť aj online pre „backup“. V platenej verzii Pro za 29,9 dolárov na rok je appka dostupná aj offline. Appku stiahneš pre iOS aj Android.

Foodspotting

Jedným z najlepších spôsobov, ako spoznávať odlišné kultúry, je prostredníctvom chutí. Je jedno, či preferuješ luxusné reštaurácie alebo autentické bistrá, s Foodspotting nikdy nezostaneš odkázaný na hľadanie reštaurácií v neznámych uličkách či slepé skúšanie pouličných stánkov. Narozdiel od iných food appiek Foodspring nemapuje reštaurácie, ale fotky ich pokrmov. Dnes je všetko o vizuále a nenadarmo sa vraví, že najmä oči jedia. Ty si tak môžeš vybrať to, na čo máš práve chuť, len podľa priložených fotiek a podľa toho, ktoré jedlo ťa najviac zaujme po vizuálnej stránke. Nikdy tak nekúpiš mačku vo vreci, ale presne budeš vedieť, čo môžeš v konkrétnom podniku očakávať. Appku stiahneš pre iOS aj Android.

Teraz už vieš, čím sa vybaviť, aby si si nové zážitky užil naplno a bez zbytočných komplikácií. :)

Članok vznikol v spolupráci s Tatra Bankou

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech