5 najkrajších výhľadov zo slovenských hôr, ktoré musíš tento rok navštíviť

  • Turistika na Slovensku neznamená len Vysoké Tatry. Unikátne výhľady ponúkajú kopce a vrchy aj na východe a západe krajiny
  • Kráľova hoľa vďaka jedinečnej polohe poskytuje výhľad až do piatich štátov okrem Slovenska
  • Potrebnú energiu a hydratáciu ti na každom výlete zabezpečí Mazagrande, osviežujúce spojenie kávy, sódy a citrusovej šťavy
5vyhladov
@a.soucekova
  • Turistika na Slovensku neznamená len Vysoké Tatry. Unikátne výhľady ponúkajú kopce a vrchy aj na východe a západe krajiny
  • Kráľova hoľa vďaka jedinečnej polohe poskytuje výhľad až do piatich štátov okrem Slovenska
  • Potrebnú energiu a hydratáciu ti na každom výlete zabezpečí Mazagrande, osviežujúce spojenie kávy, sódy a citrusovej šťavy

Slovensko je nádherná krajina s rozmanitým reliéfom. Keď sa však spomenie dovolenka na horách, väčšina turistov si predstaví Vysoké Tatry.

Najmenšie veľhory sveta sú len zlomkom toho, čo Slovensko ponúka nadšencom outdooru a turistiky. Nádherné výhľady zažiješ aj z Malých Karpát či z Nízkych Tatier. 

Každý z výhľadov je niečím jedinečný a nech sa vyberieš kamkoľvek, určite nebudeš ľutovať. Vyber si z nášho zoznamu ten, ktorý máš najbližšie a vychutnaj si pohľad na krásy Slovenska.

Výhľad vyše 300 kilometrov

Jednou z nenápadných dominant Nízkych Tatier je Kráľova hoľa – ikona slovenských piesní. Aj napriek tomu, že všetci turisti v okolí idú radšej na Chopok a Ďumbier, Kráľova hola je najlepší výhľadový vrch na území Slovenska. Vďaka jedinečnej polohe v centrálnej časti krajiny a dostatočnej výške je z vrcholu vidieť až do šiestich štátov. 

Ideálnym bodom na výstup je dedinka Šumiac. Výstup trvá približne 3 hodiny po spevnenej ceste. Ide o technicky nenáročnú trasu, ktorá je však vďaka prevýšeniu viac ako 1000 metrov poriadnou výzvou pre kondičku.

Pohorie Padiš v Rumunsku, vzdialené 300 kilometrov vzdušnou čiarou, je najvzdialenejším bodom, ktoré je možné z vrcholu pozorovať. To však len za mimoriadne priaznivých podmienok.  

 

Najvyšší dostupný štít bez horského vodcu

Rysy s prevýšením vyše 1 300 metrov patria medzi náročnejšie vysokohorské túry. Najvyššie dostupný slovenský štít bez horského vodcu je zároveň najvyšším vrchom Poľska poskytujúci majestátne výhľady do oboch krajín.

Skalný terén, úseky istené reťazami a zvyšky snehu potrápia aj skúsených. Odmenou však budú neopakovateľné výhľady na okolité tatranské štíty, doliny a zo severu aj na poľské Zakopané a smaragdové Morské oko. Dychberúce obrazy ostávajú v pamäti ešte dlho po návrate domov. 

Počas vysokohorskej túry je však nesmierne dôležité dodržiavať pitný režim. Tchibo preto spojilo osviežujúcu jemne perlivú citrusovú šťavu s energickým kávovým extraktom. Výsledkom je obľúbené Mazagrande, ktoré poskytuje potrebnú hydratáciu a zároveň dodá energiu zdolať aj vrchol vo výške 2498,7 m. n. m., akým sú aj Rysy.

Zázrak tesne pri Bratislave

Za jeden z najkrajších výstupov v okolí Bratislavy sa považuje vrchol Vápenná, nazývaná tiež Roštún – cez zalesnené Malé Karpaty vidno až do Viedne. Výhľady na hranici priepasti nápadne pripomínajú stratený svet z Jurského parku, a to len necelú hodinu jazdy autom od hlavného mesta.

Vrchol Vápennej je označený štvormetrovým stĺpom s vyhliadkovou plošinou na umocnenie unikátnych výhľadov. Neexistuje lepšie miesto na doplnenie energie a načerpanie fyzických síl.

K tomu ti napomôže aj nápoj Mazagrande, spojenie kávy a citrusovej šťavy so sódovkou. Kofeín ťa nakopne a osviežujúce citrusy a perlivá voda zas príjemne hydratuje.

Útesy Tomášovského výhľadu

Slovenský raj patrí medzi turistické evergreeny Slovenska a žiadny návštevník tohto národného parku by nemal vynechať návštevu skalného útvaru týčiaci sa nad riekou Hornád – Tomašovský výhľad.

Ide bezpochyby o najnavštevovanejšiu časť Slovenského raja a poskytuje najkrajšie výhľady v širokom okolí. Výstup pritom nie je vôbec náročný. Čaká ťa zhruba hodinové stúpanie a tri a pol kilometra dlhá, dobre značená turistická trasa, ktorú zvládnu aj deti a seniori. 

Pohľad z vtáčej perspektívy z nadmorskej výšky 650 metrov nad morom zo skalnatej steny vysokej viac ako 200 metrov. To je najznámejší výhľad v celom Košickom samosprávnom kraji.

Majestátny Lomnický štít

Druhý najvyšší vrch Slovenska po Gerlachovskom štíte nesmie v našom rebríčku chýbať. Na rozdiel od náročného výstupu na Rysy sa dá na vrchol pohodlne dostať kabínovou lanovkou, s ktorou hravo prekonáš 855 výškových metrov do desiatich minút

Vyhliadková plošina na vrcholovej stanici patrí medzi najikonickejšie miesta Vysokých Tatier. Dychberúca panoráma poskytuje neopakovaľné výhľady na okolité štíty našich veľhôr.

Vo vysokých nadmorských výškach je vzhľadom na výškovú chorobu a závrate dôležitá hydratácia. Práve Lomnický štít je tak ideálne miesto pre vychladenú plechovku Mazagrande, ktorá by nemala chýbať na žiadnom poriadnom horskom výlete.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech