5 prezidentov, ktorí sa pred tým, než nastúpili do funkcie, venovali biznisu

  • Biznismeni často vstupujú do politiky s cieľom zlepšiť podnikateľské prostredie vo svojej krajine
  • Je niekoľko takých, ktorí to dotiahli až na funkciu hlavy štátu
  • O týchto piatich mužoch a ich minulosti v biznise si možno ani nevedel
collage
Unsplash/Flickr
  • Biznismeni často vstupujú do politiky s cieľom zlepšiť podnikateľské prostredie vo svojej krajine
  • Je niekoľko takých, ktorí to dotiahli až na funkciu hlavy štátu
  • O týchto piatich mužoch a ich minulosti v biznise si možno ani nevedel

Divoký západ

Každý určite vie, že súčasná hlava jednej z najsilnejších ekonomík sveta, má za sebou poriadne divokú cestu vodami podnikania. Donald Trump začal so svojimi investíciami už v 70. rokoch a príležitosti zarobiť hľadal hneď na niekoľkých frontoch. The Trump Organization je kolektívnym názvom pre približne 500 podnikateľských subjektov, ktoré už od roku 1923 zoskupoval jeho otec spolu so starou mamou.

Táto organizácia pôsobí v odvetví realít, marketingu a pod svojou hlavičkou má množstvo hotelov a hotelových komplexov po celom svete. Okrem toho sa biznis prezidenta spája aj so športom, modelingom aj privátnou značkou The Trump Foundation v oblasti umenia.

Bolo by ťažké sprehľadniť dlhoročné podnikanie Donalda Trumpa. Okrem vlastných podnikov totiž rodine patrí aj množstvo akcií vo významných medzinárodných spoločnostiach a naopak, počas rokov došlo aj k početným bankrotom. V aktuálnom rebríčku najbohatších ľudí sveta magazínu Forbes sa Trump nachádza na 766. priečke s majetkom vo výške 3,1 miliardy dolárov.

Trump však nie je jediný z amerických prezidentov, ktorý pred vstupom do funkcie naplno podnikal. Jimmy Carter mal svoju vlastnú, výnosnú farmu s arašidmi, Harry Truman, ako jediný americký prezident bez vysokoškolského titulu, mal dávno pred politickou kariérou otvorený módny butik, George W. Bush investoval do baseballového tímu Texas Rangers a sám veľký Abraham Lincoln pred „prezidentovaním“ prevádzkoval predajňu rozličného tovaru a mal aj vlastnú právnickú kanceláriu.

Čokoládový kráľ východu

Ukrajinský prezident Petro Porošenko bol taktiež známy ako podnikateľ omnoho skôr, než sa dostal do politiky. Svoj biznis založil na sladkostiach a jeho spoločnosť Roshen Confectionery Corporation hviezdi vo svete už od roku 1996. V roku 2017 bola podľa dostupných informácií spoločnosť zaradená na 24. miesto v rebríčku „2017 Global Top 100“ producentov cukroviniek a jej odhadovaný ročný príjem je 800 miliónov dolárov.

Začiatky podnikania súčasného ukrajinského prezidenta odštartovali vo sfére predaja kakaových bôbov, no neskôr došlo k niekoľkým nákupom cukrárenských spoločností. Pred zvolením do prezidentskej funkcie v roku 2014 bol Porošenko vyhlásený časopisom Forbes za siedmeho najbohatšieho Ukrajinca s majetkom v hodnote 1,3 miliardy dolárov. Dnes je Roshen firmou s 8 samostatnými továrňami, pôsobí v 35 krajinách sveta a ponúka sortiment s 350 druhmi sladkých dobrôt. Praliniek, sušienok či gumených cukríkov tejto značky, kúpia zákazníci viac ako 300 tisíc ton ročne.

Sillicon Valley v Elyzejskom paláci

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že chce dosiahnuť, aby sa jeho krajina stala národom startupov a pomôže im ako sa len bude dať. Je nadšencom nových technológií a v jednom zo svojich príhovorov priznal, že kvôli podnikaniu chcel politiku zavesiť na klinec. Nakoniec, ambície podnikať mal dávno pred tým, než nastúpil do svojej významnej funkcie.

Po skončení vysokej školy sa Macron zamestnal na ministerstve hospodárstva a financií a učil. Neskôr prácu vo verejnej správe zanechal kvôli miestu investičného bankára v Rothschild & Cie Banque. Tu bol poverený významnými akvizíciami s veľkými hráčmi ako Siemens, Atos alebo Nestlé a podľa zdrojov si počas dvoch rokov dokázal zarobiť približne 2 milióny eur.

Bankové karty aj aerolinky

Ďalším prezidentom, ktorý si skôr než v politike vybudoval silné meno v biznis svete, je Sebastián Piñera, ktorý je prezidentom Čile. Magazín Forbes odhaduje jeho majetok na približne 2,8 miliárd dolárov. Súčasná hlava krajiny má za sebou viac než zaujímavé roky v biznise. V 80. rokoch bol generálnym riaditeľom Banco de Talca, svojho času vlastnil až 90 % tretej najstaršej čilskej televíznej siete Chilevisón, 27 % akcií LAN Airlines a patrilo mu aj 13 % vo futbalovom klube Colo-Colo.

Všetkých podielov (vrátane tých v spoločnostiach Quiñenco – investície, Enersis – energie, a Soquimich – chemický priemysel) sa však Piñera v roku 2010 vzdal v prospech svojej politickej kariéry. Krajanom sa jeho meno spája aj s obrovským biznisom s predstavením a zavedením kreditných kárt v krajine, na čom dokázal zarábať už od 70. rokov minulého storočia.

Najbohatší politik krajiny

No a nakoniec zablúdime prstom na mape aj do Afriky. Vo februári tohto roka bol totiž za prezidenta Juhoafrickej republiky zvolený významný investor Cyril Ramaphosa. Krajina vo svoju novú hlavu štátu verí aj vďaka jeho boju za demokraciu v 90. rokoch minulého storočia a aj podnikateľskej minulosti. Stojí za zrodom Shonduka Group, ktorá sa zameriava na investície v oblasti realít, energií, bankovníctva, poisťovníctva aj telekomunikácií. Je predsedom niekoľkých spoločností zameraných na distribúciu, médiá, dokonca aj farmárčenie.

Okrem toho má Ramaphosa významný podiel aj v svetoznámej sieti fastfoodov McDonald´s vo svojej krajine a neobišiel ani spoločnosť Coca-Cola International. V súčasnosti je považovaný za najbohatšieho politika krajiny s majetkom vo výške približne 450 miliónov dolárov.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá