5 psychologických trikov, ktoré sa naozaj oplatí naučiť

  • Mrkvový trik, lepkavé prsty či kyvadlo
  • Triky, s ktorými presvedčíš ľudí presne podľa svojho zámeru
ruky
pixabay.com
  • Mrkvový trik, lepkavé prsty či kyvadlo
  • Triky, s ktorými presvedčíš ľudí presne podľa svojho zámeru

Lepkavé prsty

Spoj si ruky tak, že cez seba prekrížite prsty jednej i druhej ruky. Jednotlivé prsty zapadnú do medzier medzi prstami na druhej ruke. Následne vztýč oba ukazováky a nechajte medzi nimi malú medzeru, aby sa nedotýkali, pričom ostatné prsty majte zložené.

Po niekoľkých sekundách by sa mali ukazováky k sebe približovať až sa celkom dotknú. Je to automatická reakcia, ktorú spôsobuje ideomotorika. Dá sa jej vyhnúť len vynaložením značného úsilia. Ak to budete skúšať na inej osobe, môžete pritom použiť „čarovné zaklínadlo“ a podobne.

Kyvadlo

Ďalší trik založený na podobnom princípe má názov kyvadlo. Je bežným mýtom, že obrúčkou kývajúcou sa nad dlaňou možno predvídať, koľko budeš mať detí a aké bude ich pohlavie. Dobrý žart je zahrať sa hru, pri ktorej pohyb kyvadla v smere hodinových ručičiek je „áno“ a proti smeru zas „nie“.

Vyber si niekoho z priateľov a nechaj ho kývať kyvadlom, aby „veštil“ odpovede. Následne mu povedz jednoduché otázky, na ktoré môže odpovedať buď súhlasom alebo nesúhlasom. Nech si svoje odpovede len myslí a nechaj kyvadlo odpovedať zaňho. Smer, v akom sa bude hýbať, by mal veštiť odpoveď danej osoby.

Na rozdiel od iných sa nenechaj oklamať – kyvadlo sa nikdy nerozhýbe samé od seba – rozhýbe ho človek, i keď si to väčšinou neuvedomuje. Kyvadlom teda podvedome hýbe on na základe odpovede, na ktorú práve myslí.

Vízie

S touto optickou ilúziou si sa určite už stretol v rôznych podobách. Na neurčitom podklade, ktorý pripomína veľmi skreslený a nedokonalý obraz nejakej osoby, je bodka. Tvojou úlohou je dívať sa na ňu 30 sekúnd a následne sa pozrieť na biely podklad alebo zavrieť oči a čakať, čo sa stane.

Videli ste to? Vďaka tomuto triku sa vám môže zjaviť takmer hocikto.

This fucking blew my mind #opticalillusion #wow #crazy

A post shared by Peaf (@peaf) on

Pád

Popros niekoho, aby si ľahol tvárou k podlahe, natiahol pred seba ruky a nechal ich uvoľnené. Zdvihni mu predlaktia a drž mu ich 30 až 60 sekúnd v najvyššej možnej výške.

Potom ich postupne pomaly spúšťaj smerom k podlahe. U druhej osoby by to malo vyvolať dojem, že sa jej ruky prepadnú cez podlahu a mala by ťa prerušiť tesne predtým, než sa jej ruky dotknú podložky.

Mrkvový trik

Možno si už o ňom počul, keďže je veľmi populárny. Na kúsok papiera napíš slovo „mrkva“. Papier zlož a daj ho pokusnej osobe s inštrukciou, aby sa na papier zatiaľ nepozerala. Nechaj ju držať papier a popri tom sa jej pýtaj, aký je výsledok súčtu 1+1, 2+2, a tak ďalej, až kým sa nedostanete k súčtu 8+8. Po tom, čo ti pokusná osoba odpovie, popros ju, nech ti povie názov nejakej zeleniny. S 90% pravdepodobnosťou vám odpovie „mrkva“. Ale to je predsa odpoveď, ktorú si napísal na papier!

Zdroj: psych.interez.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech