5 šikovných startupov z Poľska: Náš sused zo severu má väčší potenciál ako by si čakal

  • Dnes sme si pre teba pripravili päticu parádnych startupov pochádzajúcich z Poľska
  • Hoci by si to možno na našich severných susedov nepovedal, majú obrovský potenciál
  • Ak ešte nepoznáš Brainly, Gradis alebo Booksy, určite ťa inšpirujeme
polske-startupy
facebook.com
  • Dnes sme si pre teba pripravili päticu parádnych startupov pochádzajúcich z Poľska
  • Hoci by si to možno na našich severných susedov nepovedal, majú obrovský potenciál
  • Ak ešte nepoznáš Brainly, Gradis alebo Booksy, určite ťa inšpirujeme

Gradis

Poľský startup menom Gradis, využíva algoritmy umelej inteligencie na to, aby sa postaral o excelentné exteriérové osvetlenie. Podľa presných výpočtov staviteľom povie, kam umiestniť vysoké lampy, aké svetelné zdroje si vybrať a nainštalovať tak, aby sa čo najviac ušetrili prevádzkové náklady.

Pomocou riešení, ktoré poskytuje svojim klientom pri osvetľovaní ulíc alebo cestnej premávky startup Gradis, môže dôjsť k zníženiu nákladov na energiu až o neuveriteľných 71 %, a to už je čo povedať. Vďaka špeciálnym LED diódam a iným vychytávkam sa nakoniec znižuje aj spotreba fosílnych palív, znižujú sa emisie CO2 aj SO2.

Booksy

Ďalším startupom z dielne šikovných Poliakov je Booksy. Ak aj náhodou nepoznáš slávne Zomato alebo Yelp, je relatívne jednoduché vysvetliť, na akom princípe táto moderná appka funguje. Je to najväčší rezervačný systém pre kaderníkov, holičov, masáže či nachtové a tetovacie salóny na svete.

V súčasnosti technologickej novinke verí takmer 30 000 profesionálov po celom svete, ktorí dokopy mesačne dostanú vďaka appke až milión rezervácií. V piatich krajinách má spoločnosť 8 stálych officov a nedávno si na svoj účet pripísala významnú investíciu 20 miliónov poľských zlotých (cca. 4,8 milióna eur) na rozvoj produktu.

StethoMe

Ďalší šikovný nápad od našich severných susedov prišiel v podobe cenami ovenčeného startupu s menom StethoMe. Jedná sa o monitorovacie zariadenie prepojené s aplikáciou, ktoré dokáže efektívne identifikovať niekoľko chorôb u dieťaťa. Je do prvé diagnostické zariadenie tohto druhu na svete.

Pomocou malej mašinky môže rodič nahliadnuť do histórie zdravotných záznamov svojho drobca, bezkontaktne mu odmerať teplotu a zmonitorovať tiež jeho respiračný systém. Výsledky následne odošle svojmu doktorovi, ktorý už sám určí postup liečby. So začiatkom roka 2018 prichádzajú pre vývojárov tohto produktu aj nové výzvy, pretože nový rok priniesol spoločnosti investíciu vo výške neuveriteľných 20 miliónov dolárov.

Brainly

Tento startup sa riadi heslom „Nikto nevie všetko, ale každý vie niečo.“ Platforma Brainly pomáha v súčasnosti desiatkam miliónov pravidelných používateľov z 35 krajín vo svete jednoduchou formou otázka – odpoveď. Je to akási malá pomôcka s domácimi úlohami.

Obrovské fórum rozdeľuje otázky návštevníkov aplikácie na všetky klasické školské predmety, ktoré sú vďaka moderátorom a samotným užívateľom rýchlo zodpovedané. Za týmto projektom stojí Michal Borkowski, ktorý svoj prvý biznis začal už ako 16-ročný a dnes verí v silu komunity a informácií.

VoicePIN

Aby tvoje dáta boli dokonale pod kontrolou, Voice Biometrics je nová technológia, ktorá sa o to postará. Táto novinka z poľskej dielne sa zameriava na unikátnosť, autenticitu hlasu, vďaka ktorej sa ku svojim citlivým informáciám dostaneš jedine ty, a to rýchlo a úplne bezpečne.

VoicePIN je produkt integrovaný už na množstvo svetových trhov a jeho vývoj trval niekoľko rokov. Všetko, čo potrebuješ, je len smartfón s fungujúcim mikrofónom a o bezpečnosti ťa môže presvedčiť aj fakt, že túto aplikáciu používa na svete množstvo bánk, poľské ministerstvo financií, ING alebo Orange.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech