5 tatranských chát, ktorých návšteva ťa dobije energiou

  • Slovensko sa pomaly prebúdza z útlmu spôsobeného pandémiou koronavírus
  • Mnohí z nás boli dlhý čas zatvorení doma, bez poriadnej fyzickej aktivity či možnosti načerpať energiu v slovenskej prírode
  • To sa teraz môže zmeniť. Život sa totižto obnovuje aj na obľúbených vysokohorských chatách, ktoré sú opäť pripravené vítať turistov
  • Vybrali sme päť chát vo Vysokých Tatrách, ktorých návštevu by si určite nemal odkladať, pretože počasie je v týchto dňoch ideálne
Facebook/Téryho chata, Facebook/Zbojnícka chata
  • Slovensko sa pomaly prebúdza z útlmu spôsobeného pandémiou koronavírus
  • Mnohí z nás boli dlhý čas zatvorení doma, bez poriadnej fyzickej aktivity či možnosti načerpať energiu v slovenskej prírode
  • To sa teraz môže zmeniť. Život sa totižto obnovuje aj na obľúbených vysokohorských chatách, ktoré sú opäť pripravené vítať turistov
  • Vybrali sme päť chát vo Vysokých Tatrách, ktorých návštevu by si určite nemal odkladať, pretože počasie je v týchto dňoch ideálne

Zamkovského chata

Zamkovského chata nájdeš  vo Vysokých Tatrách v Malej Studenej doline v nadmorskej výške 1475 m n.m. Je to najnižšie položená vysokohorská chata vzdialená asi hodinu pešej túry z Hrebienka po červenej značke smer Skalnaté Pleso.

Chodník na chatu je nenáročný, celoročne otvorený, preto je táto túra vyhľadávaná aj menej zdatnými turistami či rodinami s deťmi. Už samotná cesta na chatu stojí za to. Obzrieť si budeš môcť Obrovský vodopád a krásne výhľady do tatranskej kotliny.

Gepostet von Zamkovského chata am Dienstag, 14. April 2020

Zamkovského chata pre okoloidúcich turistov poskytuje nielen občerstvenie, ale aj nocľah. Kapacita chaty sa pohybuje okolo 25 lôžok.

Gepostet von Zamkovského chata am Freitag, 30. August 2019

Keď sem zavítaš určite vyskúšaj tamojší hit, bylinkový nosičský čaj, či kalíštek „Rainerovky“. Z jedál si pochutíš na kapustovej, šošovicovej, či cesnakovej polievke, do stálej ponuky patrí maďarský a segedínsky guláš, klobása, parené buchty, ale aj slovenské špeciality ako halušky, bryndzové pirohy a iné. 

Zbojnícka chata

Zbojnícka chata má taktiež celoročnú prevádzku. Nachádza sa vo Veľkej Studenej doline, ktorú ohraničujú Slavkovský štít, Východná Vysoká, Svišťový štít, Javorový štít, Široká veža, Prostredný hrot a priľahlé hrebene. 

.

Gepostet von Zbojnícka chata am Montag, 10. Juli 2017

Táto dolina má najväčší počet plies (26) rôznych veľkostí a  je naozaj  bohatá na tatranskú faunu aj flóru. Táto chata ponúka nocľah na poschodových posteliach s kapacitou 16 ľudí. Pre mnohých výhodou je aj to, že si tu môžeš pripravovať vlastné jedlá.  Dispozícii budeš mať  plynový varič aj vodu.

Gepostet von Zbojnícka chata am Samstag, 9. Mai 2020

Ubytovať sa však môžeš aj s raňajkami, večerou, alebo polpenziou. V letných mesiacoch určite oceníš terasu s výhľadom do doliny. Chatári tu podávajú aj takzvané raňajky v oblakoch, ktoré sú skutočným zážitkom.

Téryho chata 

Téryho chata je vôbec najvyššie položená chata s celoročnou prevádzkou v našej krajine. Nachádza sa vo Vysokých Tatrách, v Malej Studenej doline, vo výške 2 015 m. n. m. pri Piatich Spišských plesách. 

Domček na kopci

Gepostet von Téryho chata am Donnerstag, 13. Juni 2019

Najľahšie sa k nej dostaneš zo Starého Smokovca cez Hrebienok, Obrovský vodopád a Zamkovského chatu. Náročnejší prístup je zo severu, z Tatranskej Javoriny Javorovou dolinou cez Sedielko prípadne zo Zbojníckej chaty cez Priečne sedlo. Ak prídeš na chatu hladný ako vlk, na výber máš hneď z niekoľkých teplých polievok a hlavných jedál aj pre vegetariánov.

Gepostet von Téryho chata am Donnerstag, 20. Juli 2017

Chata pod Soliskom

Chatu pod Soliskom postavili v roku 1944 ako relaxačné miesto pri najdlhšom lyžiarskom vleku v Československu. O rok neskôr začali chatu používať partizáni. Oceňovali najmä prekrásny výhľad do podtatranskej kotliny obsadenej nemcami a tak isto aj mnoho slnečných dní. Prelomový bol najmä rok 2002, kedy padlo rozhodnutie postaviť novú chatu a tak sa aj stalo. 

"Hory naše hory, milujem vás vrele, dám vám dušu svoju, dám vám srdce celé." Prídte sa aj vy odovzdať prírode a príjemne zrelaxujte na našej Chate pod Soliskom <3

Gepostet von Chata pod Soliskom am Donnerstag, 29. Juni 2017

Teraz ide o obľúbené miesto milovníkov turistiky, na ktorých tu vždy čakajú čerstvé domáce polievky, no chatári tu pravidelne pečú aj chutné koláče. Slovenská kuchyňa je tu samozrejmosťou, no v ponuke nájdeš aj jedlá zo svetovej kuchyne. Zaujímavosťou, ktorú fanúšikovia zdravého stravovania ocenia, je fakt, že na tejto chate jedlá nikdy nevyprážajú.

"Kde sa dobre varí, tam sa dobre darí!" :)Čerstvé domáce polievky, jedlá, pečieme pre Vás koláče. U nás nevyprážame. Po telefonickom dohovore vieme poskytnúť aj špeciálne menu na požiadanie. ;)

Gepostet von Chata pod Soliskom am Mittwoch, 28. Juni 2017

Po dohode s chatármi ti vedia pripraviť dokonca aj špeciálne menu, zorganizovať firemné akcie, narodeninové oslavy či svadbu. Za zmienku určite stojí aj ubytovanie na chate. Za luxusnú dvojlôžkovú izbu zaplatíš 80 eur za noc. K dispozícii budeš mať sprchový kút s výhľadom na Kriváň, večeru môžeš mať pri krbe a raňajky do postele. Ak ti nevadí prespať v nocľahárni s kapacitou deväť postelí, za noc zaplatíš 20 eur. 

noc nad oblakmi, jediná izba v nadmorskej výške 1840M

Gepostet von Chata pod Soliskom am Montag, 15. Januar 2018

Skalnatá chata 

Skalnatá chata, alebo Chata príbehov sa stala prvý raz celoročne prevádzkovanou už v roku 1932 s prvým chatárom Michalom Tomčíkom a jeho manželkou Zuzanou. Tí viacerými prestavbami upravili objekt chaty a vďaka ich starostlivosti získala chata povesť jedného z najvyhľadávanejších miest v Tatrách. I napriek tomu bola v roku 1972 vyhlásená za nespôsobilú prevádzky a ďalej slúžila ako sklad.

Nestojte pred zatvorenými obchodmi :), vychutnajte si letné Tatry, sme tu pre vás sviatky, piatky :)

Gepostet von Skalnatá chata 1 725 m n. m. am Mittwoch, 5. Juli 2017

Nemilý osud sa po vyše 20 rokoch chátrania Skalnatej chaty rozhodol zvrátiť v roku 1993 Laco Kulanga, ktorí chatu rozsiahlou rekonštrukciou priviedol do dnešnej podoby. 

Dnes jednu valentinsku :)

Gepostet von Skalnatá chata 1 725 m n. m. am Dienstag, 14. Februar 2017

Chata i terasa sú otvorené celoročne, v lete a jeseni víta peších turistov, športovcov, horolezcov, v zimných mesiacoch sa k nim pridávajú lyžiari i skialpinisti. Vzhľadom na ľahkú dostupnosť je vyhľadávaná všetkými vekovými kategóriami. Ponukou jedál a nápojov sa snažia vyhovieť čo najväčšiemu spektru ľudských chutí, no keď ochutnáš napríklad ich parené buchty, nebudeš chcieť odísť.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK