6 dokumentov, ktoré zachytávajú krásu divokej prírody na Slovensku

  • Tieto dokumentárne filmy môžu mnohým poslúžiť ako pripomenutie toho, prečo by sme mali byť na Slovensko naozaj hrdí.
arcover
arollafilm.com
  • Tieto dokumentárne filmy môžu mnohým poslúžiť ako pripomenutie toho, prečo by sme mali byť na Slovensko naozaj hrdí.

1.V oblakoch

 

Symbol Tatranských lesov kamzík, spolu s ďalšími obyvateľmi arktickej prírody  prežívajú v našej prírode už desaťtisíce rokov. V tomto vysokohorskom prostredí, ktoré je polovicu roka pokryté snehom, je človek dodnes len príležitostným hosťom. Aj vďaka tomu sú Tatry stále jedinečným ostrovom divokej prírody. Tento dokument z dielne Arolla Film je plný protikladov. Premiéru bude mať už tento mesiac. Uvidíš v ňom, ako sa zvieratá vyrovnávajú s náročnými podmienkami, mrazom a silným snežením. Počas leta sa zase začnú objavovať jelene a medvede, ktorých osudy sa nečakane prelínajú.

 

2.Nízke Tatry srdce Slovenska

 

Braňovi Molnárovi sa podarilo vytvoriť dokument o ľuďoch, ktorí stále žijú svoj život v srdci nádhernej prírody. Film bol ocenený prestížnou cenou Literárneho fondu pre najlepší slovenský film s horskou tematikou na festivale HORY a MESTO v Bratislave. Fotografie a filmy Braňa Molnára získavajú každoročne ocenenia na festivaloch po celom Slovensku. Vychutnajte si kúsok krásy vo filme  Nízke Tatry srdce Slovenska.

 

3.Potulky po Slovensku- Jozef Dovičin

 

Čičmany, Spišský hrad, Štrbské pleso či slovenský orloj. Tie najkrajšie miesta Slovenska zachytil na niekoľkominútovom videu fotograf Jozef Dovičin. Vznikalo jeden rok a rôzne kúty Slovenska nakrúcal počas rozličných ročných období.

 4.Vysoké Tatry divočina zamrznutá v čase

Urobiť film v spolupráci s najväčším a najrenomovanejším producentom filmov o prírode rakúskou redakciou ORF UNIVERSUM bola naozaj veľká výzva. Robia totiž najkvalitnejšie prírodopisné dokumenty v celej Európe. Naštastie sa Pavlovi Barabášovi naskytla možnosť predstaviť celému svetu naše malé Tatry. V spolupráci s renomovaným producentom filmov, tak dostal šancu ukázať hodnoty, ktoré naše veľhory svetu ponúkajú a dať podnet k zamysleniu, či sme ich v takejto podobe schopní zachovať pre budúce generácie.

 

5.Strážca divočiny

 

Film Strážca divočiny je príbehom o vzácnej populácii medveďov, ktoré žijú v odľahlej divočine v srdci slovenskej časti Tatier. Tu, v Tichej a Kôprovej doline, strávil ochranár a filmár Erik Baláž 15 rokov dokumentovaním života týchto výnimočných zvierat, aby nakoniec spolu s Robertom Rajchlom priniesli svedectvo o ich živote v skutočnej divočine. Výsledkom dlhodobého pozorovania nie sú len detailné náhľady do každodenného života medveďov, ale aj odhalenia, ktoré vyvrátia mnohé mýty. Napriek zásahom 21. storočia v Európe, je medveď stále pánom slovenskej zeme a „strážcom divočiny“.

 

6.Vlčie hory

 

Slovenský filmár divokej prírody Erik Baláž, spolu s kamarátmi Karolom Kaliským a Jozefom Fialom, putovali tri roky krížom krážom horami a lesmi Východných Karpát, regiónom rozprestierajúcim sa na území Slovenska, Poľska a Ukrajiny. Pátrali po éterických vlkoch a iných výnimočných zvieratách, ktoré spoločne žijú v tomto území. Objavili svet takmer nedotknutý ľuďmi. Toto je príbeh o jednej z posledných divočín v Európe, kde každý tvor hrá svoju úlohu vo večnom kolobehu života a smrti. Táto krajina bola v minulosti známa ako „Vlčie hory“.

Najnovšie videá

Trendové videá