6-hodinová operácia navždy zmenila medicínu: Prepustili prvého pacienta s umelým srdcom
- Revolučný medicínsky míľnik mení životy
- Prvý pacient na svete sa vrátil domov s kompletne umelým srdcom BiVACOR

- Revolučný medicínsky míľnik mení životy
- Prvý pacient na svete sa vrátil domov s kompletne umelým srdcom BiVACOR
Medicína zaznamenala prevratný míľnik v Austrálii. Pacient z Nového Južného Walesu sa stal prvým človekom na svete, ktorý dostal povolenie vrátiť sa domov s kompletne umelým srdcom. Implantované zariadenie od spoločnosti BiVACOR slúžilo ako dočasné riešenie, kým sa pre muža nenašiel vhodný darca orgánu. Informuje o tom portál Nexta na svojej sociálnej sieti.
Operácia trvala šesť hodín a uskutočnila sa v novembri v Sydney. Následne po niekoľkotýždňovom pobyte na jednotke intenzívnej starostlivosti mohli pacienta minulý mesiac prepustiť do domáceho prostredia.
Tvorca tejto prelomovej technológie, Dr. Daniel Timms, neskrýval spokojnosť s dosiahnutým úspechom a vyjadril hrdosť na tento významný pokrok v liečbe srdcových ochorení. Srdcové zlyhanie totiž ročne ukončí životy približne 5 000 obyvateľov Austrálie.
Držiteľ rekordu
Pacient je tiež držiteľom rekordu v najdlhšom období, aké dosiaľ strávil pacient s prístrojom BiVACOR do transplantácie ľudského srdca, oznámila nemocnica. Bolo to 104 dní, kým nebolo zariadenie nahradené ľudským srdcom od darcu, ktoré bolo dostupné minulý týždeň.
Technológia magnetickej levitácie, známa z vysokorýchlostných vlakov, našla svoje uplatnenie aj v medicíne.
Umelé srdce BiVACOR, využívajúce práve tento princíp na zabezpečenie cirkulácie krvi v tele, zaznamenalo významný úspech. Podľa výrobcov je zariadenie navrhnuté tak, aby vyhovovalo anatomickým predpokladom väčšiny dospelej populácie bez ohľadu na pohlavie.
V rámci výskumnej štúdie schválenej americkým Úradom pre kontrolu potravín a liekov (FDA) podstúpilo od júla do novembra 2024 implantáciu tohto zariadenia päť pacientov v Spojených štátoch. Všetkých z nemocnice prepustili až po tom, čo im umelé srdce nahradili darovaným ľudským orgánom.
Tento míľnik predstavuje významný krok vpred vo vývoji technológie, ktorej dlhodobým cieľom je umožniť pacientom žiť s týmto zariadením neobmedzene dlho bez potreby ďalšej transplantácie.
Svetový úspech slovenských lekárov
Ako sme ťa informovali ešte v septembri minulého roka, slovenským lekárom sa podarilo dosiahnuť svetový úspech. Na Slovensku sa uskutočnila prelomová operácia srdca, ktorú vykonali špecialisti z Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) v Košiciach.
Tento jedinečný zákrok bol svetovým prvenstvom, pretože pri ňom kardiochirurgovia použili vlastné tkanivo pacienta na vytvorenie novej chlopne. Operácia, ktorú podstúpil 35-ročný pacient Matej, vychádza zo známej Rossovej operácie, ktorá sa štandardne vykonáva po celom svete.
Pri klasickej Rossovej operácii sa pacientovi s poškodenou aortálnou chlopňou vyberie zdravá chlopňa z pľúcnej tepny, ktorou sa nahradí poškodená aortálna chlopňa. Následne sa chlopňa v pľúcnej tepne nahradí buď umelou chlopňou, alebo chlopňou od darcu.
V Matejovom prípade však špecialisti neurobili klasickú výmenu chlopní. Kardiochirurgovia pod vedením Adriána Kolesára spolu s českými kolegami prišli s revolučným riešením. Zatiaľ čo bolo Matejovo srdce odstavené, chirurgický tím vyrobil novú chlopňu priamo na operačnej sále, a to z jeho vlastného srdcového tkaniva. Tento postup je vo svete úplne jedinečný a predstavuje veľký prelom v oblasti kardiochirurgie.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: X/Nexta, TASR, archív SIU