VIDEO: Takto vyzerá 6-hodinový výlet takmer do vesmíru na balóne. Prichystaj si ale peňaženku

  • Spoločnosť Space Perspective predstavila nový startup letov balónmi do stratosféry
  • Let bude stať 125 000 $ a trvať šesť hodín
Space Perspective
Twitter/SAPPORO BEAR
  • Spoločnosť Space Perspective predstavila nový startup letov balónmi do stratosféry
  • Let bude stať 125 000 $ a trvať šesť hodín

Lety balónmi do stratosféry s nádhernými výhľadmi na našu zem už možno o pár rokov nemusia byť len futuristickými plánmi. Spoločnosť Space Perspective predstavila svoj nový startup, s ktorým plánuje dobyť stratosféru našej planéty. Stať sa tak má pomocou balónov naplnených vodíkom.

Firma pomenovala svoj projekt ako vesmírna loď Neptune a štartovať chce z prenajatých priestorov z Kennedyho vesmírneho strediska, kde štartovala svoje raketoplány aj NASA.

Ôsmi pasažieri a jeden pilot

Neptune má byť kapsula ťahaná balónom, ktorá má mať kapacitu 8 pasažierov + pilot. Kapsula bude mať sklenené steny, aby tak umožnila lepší výhľad na našu planétu. K dispozícii bude aj občerstvenie, dokonca aj pripojenie na internet, prostredníctvom ktorého sa budú môcť pasažieri spojiť so svojimi blízky na zemi a podeliť sa tak o výnimočné chvíle strávené v stratosfére.

Tento víkend sa pozri z okna, čaká ťa nevšedný vesmírny jav. Zažiješ nov, slnovrat a zatmenie za krátky čas

„Hovoríme, že ideme na okraj vesmíru, a tá skúsenosť je to, čo astronaut (a poradca Space Perspective) Jeff Hoffman nazýva autentickým zážitkom. Keď videl Zem z vesmíru,  bol skutočne schopný premýšľať o tom, čo vidí – to je to, čo nazýva autentický zážitok a na to sa skutočne sústredíme,“ povedal CEO Space Perspective Taber MacCallum pre portál The Verge.  

Tri krát vyššie ako civilné lety

Let bude trvať šesť hodín. Dve hodiny bude kapsula stúpať do stratosféry rýchlosťou približne 19 kilometrov za hodinu do výšky 30 kilometrov nad zemský povrch. To je mimochodom skoro trikrát viac ako výška letov civilných letov. Ďalšie dve hodiny si budú môcť pasažieri užívať unikátny výhľad, socializovať sa alebo rozprávať sa.

Unikátna príležitosť to má byť podľa riaditeľky Jane Poynter aj pre svadby alebo oslavy. Ostatný čas strávia cestovatelia klesaním  na úroveň zeme a nástupom na záchranu loď, ktorá ich bude čakať v oceáne. Cez leto by malo ísť o atlantický oceán, cez zimu o mexický záliv.

Prvý testovací let plánuje spoločnosť už na budúci rok. Do troch rokov by chceli lietať s pasažiermi z rôznych kútov sveta. Cenu uvádzajú 125 000 dolárov. Postupne sa chystajú cenu znižovať. Je pritom o polovicu nižšia ako pri spoločnosti Virgin Galactic, ktorá sa chystá prevádzkovať raketové lety do vesmíru.

Článok bol pôvodne vydaný 19. júna 2020.

Zdroje: ABC NEWS, Florida Today, The Verge

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK