6 právd o produktivite, o ktorých nikto nehovorí

  • Nič nie je ľahšie, ako robiť plány v kalendári. Avšak tvoja fantázia a smelé ambície ti nepomôžu, ak sa chytíš do pasce zvanej prokrastinácia. A nie, nepomôže ti ani tisíc kníh o produktivite, pokiaľ budeš robiť dookola tie isté školácke chyby, kvôli ktorými ostanú tvoje plány naozaj iba na papieri.
tumblr_static_tumblr_static_2gue4tykzog0scc084804wg0g_640
  • Nič nie je ľahšie, ako robiť plány v kalendári. Avšak tvoja fantázia a smelé ambície ti nepomôžu, ak sa chytíš do pasce zvanej prokrastinácia. A nie, nepomôže ti ani tisíc kníh o produktivite, pokiaľ budeš robiť dookola tie isté školácke chyby, kvôli ktorými ostanú tvoje plány naozaj iba na papieri.

Dôležité je čo robíš, nie to, na čo myslíš

Už Pablo Picasso povedal, že kľúčom k úspechu je akcia. Ale poznáš to. Neustále niečo analyzujeme, prehodnocujeme, taktizujeme a zvažujeme. Máme to všetko premyslené do najmenšieho detailu, no čo z toho, keď je to len v našej hlave? Nikto nikdy nič neurobil iba tým, že na to myslel. Nikto nikdy nebol ocenený iba za to, čo mu prebehlo hlavou.

Buď budeme donekonečna premýšľať nad tým, čo chceme urobiť, alebo to urobíme. Iná možnosť nie je. Ľudia, ktorí sú produktívni, a teda aj úspešní, nikdy príliš nepremýšľajú. Jednoducho konajú, pretože vedia, že všetky prípadné problémy sa vyriešia za pochodu.

green-grunge-hand-hipster-favim-com-2756295zdroj: s8.favim.com

Kto začal, má už polovicu hotovú

Určite poznáš toto staré porekadlo. Vedz, že je v ňom kusisko pravdy. Takmer vždy je tou najťažšou vecou vôbec začať a prekročiť tú začarovanú hranicu medzi nečinnosťou a akciou.

Práve začiatok je krok, na ktorý sa dlho odhodlávame, váhame a odkladáme ho. Netreba však donekonečna stáť na štartovacej čiare. Vybehni v ústrety svojím cieľom! Akonáhle sa rozbehneš, už ťa nič nezastaví.

Nikdy neurobíš všetko naraz

Nenakladaj si na plecia viac, ako unesieš, v opačnom prípade sa do toho všetkého iba zamotáš. Mnoho ľudí chce urobiť všetko naraz a myslia si, že sa dostaví zázrak. Ale rada nad zlato znie –  radšej urob jednu vec poriadne, ako tri zle. V opačnom prípade skončíš ako klaun, ktorý žongluje loptičkami, no ani jednu z nich v rukách nedrží dlhšie ako zlomok sekundy.

Treba si určiť priority. Všetci máme k dispozícií iba obmedzené množstvo času, preto musíme mať jasno v tom, ako s ním naložíme.

tumblr_static_tumblr_static_2gue4tykzog0scc084804wg0g_640zdroj: secure.static.tumblr.com

Rozptýlenie je tvoj najväčší nepriateľ 

S týmto si sa určite veľakrát stretol. Mal si dosť času na to, aby si niečo urobil, ale nebol si sústredený. Tvoje myšlienky boli nasmerované všade, len nie tam, kde to bolo žiadané.

Najmä v dnešnej dobe sme neustále vystavovaní tak obrovskému množstvu informácií, že problémom s koncentráciou trpí takmer každý jeden z nás. Celé noci a dni niečo čítame a neustále na niečo odpovedáme. Obzvlášť internet je tichý zlodej našej pozornosti.

Čo pomôže? V prvom rade musíš pochopiť, že ak budeš nesústredený, všetko ti potrvá oveľa dlhšie. No ak sa perfektne sústredíš, zvládneš to ľavou zadnou v kratšom čase, a potom si budeš môcť dopriať zaslúžené rozptýlenie bez výčitiek. Zamysli sa nad tým, ktoré – možno aj na prvý pohľad neškodné – činnosti ťa najviac oberajú o čas. Odstrihni sa od všetkých rušivých elementov, a ponor sa do práce s čistou mysľou.

Nikdy nebude lepší čas ako teraz

Začni tu a teraz, s tým, čo máš k dispozícií. Ak budeš neustále čakať na správnu chvíľu, nikdy sa nedočkáš. Tvoj život sa deje v tomto okamihu a na tomto mieste, nie niekde v budúcnosti. Možno si presvedčený, že lepší čas bude zajtra, pretože… Doplň milión výhovoriek. No vieš, čo sa stane zajtra? Budeš mať zasa inú výhovorku. A potom ďalšiu a ďalšiu. Pamätaj na to, že nikdy nebola lepšia chvíľa začať, než je v tejto chvíli.

pexels-photo-88654

Niekedy to najlepšie, čo môžeš urobiť, je nerobiť vôbec nič

Kedy si si naposledy zobral voľno bez toho, aby si sa cítil previnilo? Kedy si naposledy hodil prácu za hlavu, a úplne vypol? Neviem prečo, ale máme tendenciu podriaďovať sa úlohám, ktoré na nás čakajú. Odkladať oddych, až nedokončíme to, čo treba. Ale potom prichádza viac a viac práce, a tak sa ocitáme v nekonečnom kolotoči. Sme vystresovaní, unavení a cítime úzkosť. Avšak treba si uvedomiť, že v takomto stave budeme vždy iba neproduktívni. Takže to najlepšie, čo môžeš vtedy urobiť, je nerobiť vôbec nič.

Nepodceňuj prestávky, sú rovnako dôležité, ako čas, ktorý aktívne venuješ práci. Ako inak chceš načerpať novú energiu, vďaka ktorej budeš šťastnejší sústredenejší a efektívnejší? Takže, ak sa nabudúce budeš cítiť previnilo, ber to ako znamenie, že je najvyšší čas vypnúť.

zdroj titulnej fotografie: secure.static.tumblr.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech