6 tipov od personalistky, ako si vypýtať a dostať plat snov. Nie je to žiadna veda (NÁVOD)

  • Každá žiadosť o úpravu platu by mala byť opodstatnená
  • Vďaka týmto radám vyjdeš zo šéfovej kancelárie s úsmevom na tvári
šťastná žena, práca
Ilustračný obrázok, Unsplash/Vinicius Wiesehofer, Freepik/atlascompany
  • Každá žiadosť o úpravu platu by mala byť opodstatnená
  • Vďaka týmto radám vyjdeš zo šéfovej kancelárie s úsmevom na tvári

Nielen v časoch, keď sa ceny a životné náklady zvyšujú, je mimoriadne príjemné mať takú výplatu, ktorá stačí na slušný život. Môžeš však tento argument použiť pri žiadosti o zvýšenie platu? Odborníčka prezradila, ako na to a čoho sa vyvarovať.

Každá žiadosť o zvýšenie platu by mala byť opodstatnená. To znamená, že treba mať pripravené argumenty, prečo si zaslúžiš vyšší plat. Vonkajšie okolnosti týkajúce sa tvojho súkromného života, hypotéky, choroby člena rodiny a podobne to však zvyčajne nie sú.

„Žiadosť o zvýšenie platu by mala vychádzať z faktov, nie byť založená na osobných preferenciách,“ potvrdila Katarína Garajová, generálna riaditeľka personálnej agentúry MAXIN´S. „Zamestnanci by mali mať informácie o politike spoločnosti ohľadom zvýšenia platu a prispôsobiť tomu svoju prípadnú požiadavku.“

Odporúča sa, aby zamestnanec volil argumenty a stratégiu aj podľa toho, či je šéf orientovaný na výkonnosť a výsledky alebo tímovo, či sa zameriava skôr na financie a náklady alebo na rozvoj a rast zamestnancov.

„Zamestnanec by mal predvídať, čo je pre nadriadeného dôležité, a žiadosť zdôvodniť tak, aby bola relevantná a presvedčivá,“ radí odborníčka.

Kedy o zvýšenie platu požiadať?

Nástupný plat býva málokedy podľa predstáv zamestnanca. Väčšinou je to kompromis medzi jeho predstavou a tým, koľko je ochotný za prácu a schopnosti zaplatiť zamestnávateľ, obyčajne však s prísľubom, že keď sa osvedčí, plat sa mu zvýši.

A tak pracuje a čaká. Ak sa nič nedeje, určite rozmýšľa, že o zvýšenie požiada aj sám. Šéf možno zabudol, možno sa neozýva, lebo kým nepýtajú, netreba dávať…

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá