6 tipov na podporu kreativity

  • Určite sa ti už stalo, že sa tvoja kreativita ocitla na bode mrazu práve vo chvíli, keď si to najmenej potreboval. Obzvlásť nepríjemná vec, najmä ak máš kreatívnu profesiu a musíš prísť s nejakým skvelým nápadom, myšlienkou alebo vytvoriť niečo inšpiratívne. Čo teda v takejto situácií robiť? Ako opäť naštartovať kreatívneho ducha?
kuvitus15-1600×900
  • Určite sa ti už stalo, že sa tvoja kreativita ocitla na bode mrazu práve vo chvíli, keď si to najmenej potreboval. Obzvlásť nepríjemná vec, najmä ak máš kreatívnu profesiu a musíš prísť s nejakým skvelým nápadom, myšlienkou alebo vytvoriť niečo inšpiratívne. Čo teda v takejto situácií robiť? Ako opäť naštartovať kreatívneho ducha?

Zájdi do kaviarne alebo reštaurácie

Pokiaľ sa inšpirácia stále nedostavila a povaha tvojej práce to umožňuje – skús nájsť svoje útočisko v nejakej útulnej kaviarni či reštaurácií. Existuje veľa podnikov, ktoré majú povahu „zašivární“, a teda nie sú príliš rušné a preplnené ľuďmi. Pohodlne sa usaď, dopraj si šálku dobrej kávy alebo chutné raňajky a cez okno pozoruj okoloidúcich. Istá štúdia z roku 2012 totižto ukázala, že mierny šum a atmosféra tichých a príjemných kaviarní a reštaurácií prispieva k zvýšeniu kreativity.

491713206

foto: manulifelookingforward.files.wordpress.com

Snívaj s otvorenými očami

Ďalšia štúdia z roku 2009 vykonaná skupinkou amerických a kanadských vedcov zistila, že ak necháš svoju myseľ len tak „blúdiť“, môžeš tým vyvolať jedinečný duševný stav, počas ktorého tvoj mozog ľahšie príde s kreatívnymi nápadmi. Takéto rozpoloženie najľahšie dosiahneš napríklad počas dlhej sprchy, pri behu, varení alebo pri iných činnostiach, ktoré nevyžadujú veľké sústredenie.

Prejdi sa

Je dokázané, že prechádzanie sa pomáha kreatívnemu mysleniu. Nie je pritom podstatné, či si dávaš kolečká po kancelárií alebo absolvuješ romantickú prechádzku po rozkvitnutým parkom. Akákoľvek chôdza pomôže rozprúdiť tvoje tvorivé myšlienky.

1200-woman-running-on-roadfoto: images.fitnessmagazine.mdpcdn.com

Skús sa odosobniť

Veľakrát vieme pomôcť lepšie druhým ako sebe. Nie je to žiadna veda – jednoducho len prichádzame s lepšími nápadmi, ak sa problém netýka nás samých. Viaceré štúdie preukázali, že v riešení kreatívnych problémov sme efektívnejší, keď tento problém odstránime tak, že sa od neho odosobníme cez niečo, čomu sa hovorí psychologická vzdialenosť. Je to jednoduché – stačí si len predstaviť, že tvoj problém nemáš ty, ale niekto iný.

Použi myšlienkové mapy

Myšlienkové mapy predstavujú jednu z najznámejších techník na rozvíjanie kreatívnych nápadov. Umožnia ti graficky znázorniť všetky myšlienky, informácie a kľúčové slová na prázdny papier, pričom hlavná myšlienka je umiestnená vždy v strede a okolo nej sa zapisujú súvisiace myšlienky, čím sa v konečnom dôsledku vytvára akási štruktúra nápadov. Výhodou myšlienkových máp je vizuálny prehľad daného problému, vďaka čomu si jednoduchšie prepojíš jednotlivé veci, ktoré ti predtým mohli uniknúť.

maxresdefaultfoto: i.ytimg.com

Inšpiruj sa ostatnými

Viac hláv, viac rozumu. Ak máš tvorivú krízu, skús poprosiť o pomoc svojich kamarátov či kolegov. Ich nezainteresovaný pohľad na vec ti možno pomôže pozrieť sa na celú situáciu z úplne iného uhla. Keďže všetci sme jedineční, inšpiráciu nehľadaj len v sebe, ale aj v rozmanitosti ostatných. Koniec-koncov, určite sa ti už stalo, že tvoja inšpirácia prišla úplne nečakane z úst niekoho iného.

zdroj článku: mindmeister.com zdroj titulnej fotografie: nyyti.fi

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá