6 tipov, ako pracovať efektívnejšie bez toho, aby ťa to stálo veľa námahy

  • Keď sa povie pracovať efektívnejšie bez väčšej námahy, čo si pod tým predstavíš? Biznismena ležiaceho na pláži, v jednej ruke s telefónom, v druhej s kokteilom? Pracovať, no pritom si užívať život? Lákavá predstava, nemyslíš?
eyewear-blog-blake
  • Keď sa povie pracovať efektívnejšie bez väčšej námahy, čo si pod tým predstavíš? Biznismena ležiaceho na pláži, v jednej ruke s telefónom, v druhej s kokteilom? Pracovať, no pritom si užívať život? Lákavá predstava, nemyslíš?

Pracovať efektívnejšie s minimálnou námahou znamená nájsť ten najúčinnejší a najefektívnejší spôsob na dosiahnutie tvojich cieľov. Je veľmi dôležité, ako využívaš svoj čas, peniaze, ľudí a ďalšie prostriedky, ktoré máš k dispozícií. Inými slovami – ak chceš pracovať efektívnejšie, musíš si vedieť uľahčiť prácu tak, ako sa len dá. Je to jediný spôsob, ako dosiahnuť dokonalú rovnováhu medzi prácou a súkromím. Pýtaš sa, ako na to? Poradím ti – stavaj na svojich najsilnejších stránkach a skús sa riadiť nasledujúcimi tipmi:

1. Urči si ciele a plán

V prvom rade musíš pochopiť zmysel svojej práce, vedieť, kam smeruješ, a mať ten správny hnací motor. No na to, aby si sa vedel dostať z bodu A do bodu B potrebuješ však aj určitú predstavu, čo dosahovanie tvojho cieľu obnáša. Potrebuješ plán. Bez neho budeš iba neefektívne tápať a strácať drahocenný čas. Aby si pracoval efektívne každý deň, urob si každý večer pred spaním zoznam úloh, ktorým sa máš nasledujúci deň venovať – ráno vďaka tomu ušetríš množstvo času.

pexels-photozdroj: static.pexels.com

2. Na každú úlohu si urči časový rámec

To, že máš zoznam úloh na daný deň, je síce pekné, no keď niečo robíš, dávaš si pozor aj na to, koľko času ti to zaberie? Pravdepodobne nie, a ak áno, tak patríš k menšine. Väčšina ľudí si totižto nekontroluje, ako dlho sa tej-ktorej úlohe venujú. Takýto prístup je však zradný, pretože potom máme sklony robiť veci neefektívne, prípadne upadať do prokrastinácie. Preto je dôležité stanoviť si určitú lehotu, v ktorej treba konkrétnu činnosť dokončiť. Ak s tým začneš, po čase získaš predstavu, koľko času jednotlivé úlohy vyžadujú. Pomôže ti to plánovať svoje dni efektívnejšie, a dávať si pritom pozor, aby si zbytočne nezabíjal čas.

pexels-photo-42504zdroj: static.pexels.com

3. Stanov si rozvrh dňa

Určite si ešte spomínaš na školské časy. Presne si vedel, v ktorý deň a ktorú hodinu sa budeš venovať jednotlivým predmetom, kedy budeš mať krúžky, a kedy prázdniny. Niečo podobné by si mal urobiť aj teraz. Ak si urobíš rozvrh svojich dní, zaistíš si tým rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Napríklad, každé ráno bude venované výlučne vybavovaniu e-mailov, večery zasa rodine, piatky priateľom a podobne.

4. E-mailová stratégia

E-maily sú snáď jedným z najväčších zabijakov produktivity. Hoci notifikácie majú svoje výhody, vo väčšine prípadov však narobia viac škody ako úžitku bez toho, aby si si to vôbec uvedomil. Čo urobíš, keď ti pípne e-mail? Pravdepodobne prerušíš svoju činnosť, aby si si ho prečítal, prípadne naň aj odpíšeš. Keď sa potom vrátiš k svojej práci, chvíľu ti potrvá, kým sa zorientuješ a opäť sústredíš na danú činnosť. Po takto strávenom dni síce nadobudneš pocit, že si bol zaneprázdnený, a že si toho veľa stihol, no v skutočnosti si bol len veľmi neefektívny. Riešenie? Urči si presný čas, kedy sa budeš venovať výlučne vybavovaniu e-mailov.

pexels-photo-87322zdroj: static.pexels.com

5. Ak nemusíš, nikdy nezačínaj od nuly

Kedykoľvek je to možné, pokús sa pri plnení svojich úloh využívať všetky možné prostriedky na to, aby si bol efektívnejší. Ideš niečo písať? Použi šablónu, ktorú si použil aj minule. Začínaš s niečim novým? Požiadaj o radu niekoho, kto s tým má skúsenosť.

6. Rob si poznámky

Niekedy sa stane, že úlohu, na ktorej sme pracovali, nestihneme dokončiť. V takomto prípade by si si mal napísať poznámku, aby si vedel, kde si skončil – najmä ak patríš k zábudlivejším typom. Neskôr, keď sa k tomu vrátiš, budeš schopný pracovať takmer okamžite bez toho, aby si plytval časom.

zdroj článku: forbes.com zdroj titulnej fotografie: static.tumblr.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech