6 vecí, ktoré udrú recruiterovi do očí na pohovore ako prvé

  • Vedel si, že len päť sekúnd stačí človeku na vytvorenie prvého dojmu? Dobrý prvý dojem je preto začiatok úspechu
  • Platí to aj v boji o pracovné miesto. Máš však len jeden pokus, tak ho využi naplno.
cover
pexels.com
  • Vedel si, že len päť sekúnd stačí človeku na vytvorenie prvého dojmu? Dobrý prvý dojem je preto začiatok úspechu
  • Platí to aj v boji o pracovné miesto. Máš však len jeden pokus, tak ho využi naplno.

Dnes ti prinášame postrehy tých najpovolanejších recruiterov z personálnej agentúry Synergie. Ich dlhoročné poznatky sme zhrnuli do pár bodov, ktoré ti môžu uľahčiť cestu za tvojim dream jobom.

Spätná väzba hneď od začiatku

Možno ti to nepríde ako vec, na ktorej je postavený úspech tvoje budúcej kariéry, avšak aj detaily majú veľkú váhu. Potvrdzujúci e-mail alebo pozvánka na pohovor ti neprídu len tak pre potešenie. Skúsenosti recruiterov hovoria, že na takéto maily odpovie len 10 % uchádzačov.

foto:pexels.com

Pritom je to nevyužitá príležitosť v dobrom na seba upozorniť hneď na začiatku. Práve v tomto e-maile nájdeš informácie, ktoré ti na pohovore pomôžu, ako napríklad mená osôb, s ktorými sa stretneš. Odlíš sa od davu, na takýto e-mail zareaguj a urob prvý krok tým správnym smerom. Aj stručná a zdvorilá reakcia sa ráta.

 

Nestíhaš? Daj o sebe vedieť.

Ak už hodinu stojíš v zápche na Prístavnom moste, nenechaj svojho budúceho šéfa neinformovaného zúrivo klepkať nohou pod stolom. Daj o tvojom meškaní včas vedieť.

foto:pexels.com

Skús situáciu vyriešiť kreatívne a zároveň vtipne, avšak stále s určitou dávkou diplomacie. Navrhni ďalšie stretnutie, ktorého čas určí osoba, ktorá ťa už nedočkavo očakávala, no ty si to jednoducho nedal.

Na domácu úlohu sa radšej nauč mená

Keď už si to konečne namieriš k pani recepčnej, netvár sa ako keby si predstavoval hlavný program dňa. Mnoho ľudí naozaj nebude tušiť, kto si a čo tam hľadáš. Preto sa pri príchode predstav celým menom a takisto odkomunikuj meno osoby, s ktorou sa máš stretnúť.

Lepšie v obleku ako v teplákoch

foto:pexels.com

Či už tomu veríš alebo nie, šaty robia človeka. Aj keď môžeš byť skvelý, šikovný a perspektívny človek, ak prídeš na dôležitý pohovor do banky vo vyťahanej mikine a deravých Vansách, dobrému prvému dojmu môžeš len zamávať. Ber pritom ohľad hlavne na firemnú kultúru firmy. Využi svoju prvú šancu, obleč sa jednoducho, no elegantne.

Podávanie ruky – hotová veda

Kľúčovým prvkom pri podávaní ruky je stisk. Zlatá stredná cesta je to najlepšie, čo môžeš urobiť. Recruiter sa tak nezľakne, že mu vykĺbiš prsty a ani ťa neobviní z malej sebadôvery, ak mu podáš priam ochabnutú ruku.

foto:pexels.com

Podávaniu rúk krížom krážom cez stoly sa určite vyhni. K danej osobe pristúp z boku a maj na pamäti udržanie očného kontaktu, tvoj záujem bude tak pôsobiť dôveryhodnejšie. Kto prvý?

Podľa toho, kto ti je sympatický to radšej neskúšaj. Ak si pán, určite začni s dámami a následne s pánmi podľa toho, kto je k tebe najbližšie.

Buď zdvorilý, no so zdravým sebavedomím

Ak si už každému ruku podal, nesadaj si hneď za vrch stolu alebo na prvú stoličku, ktorú máš po ruke. Zdvorilo sa opýtaj kam si máš sadnúť. Tvoj iPhone, kľúče a bageta budú musieť chvíľku počkať, určite si ich nevykladaj pred seba na stôl. Tam patrí len poznámkový blok, portfólio alebo iné materiály, s ktorými sa chceš odprezentovať.

foto:pexels.com

Ak si po tomto článku odhodlaný zahviezdiť na pohovore, no ponuky práce ťa stále obchádzajú, nezúfaj. Najpestrejší zoznam dream jobov nájdeš TU.

Chceš si ešte čo-to načítať o tajoch pohovorov? V tom prípade sa ti určite zídu rady odborníkov na stránke hladacipokladov.sk. Držíme ti palce!

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech