Zakladateľ Pokecu Milan Dubec ponúkol štátu očkovací web zadarmo. Matovič mu odpovedal komentárom na Facebooku
Cigániková zverejnila obrovskú sumu, ktorú Slovensko dalo za testovanie. Povedala, aké je riešenie pandémie
Lekár Visolajský kritizuje drahý prevoz pacienta vládnym lietadlom do Nemecka, keď naši lekári zostali bez peňazí
6 vynálezov a objavov zo Slovenska, ktoré uľahčili život celému svetu
- Dnes už niektoré objavy berieme za samozrejmosť. Vedel si však, že aj taká malá krajina v strede Európy akou sme my, sa môže pochváliť niečím revolučným?
- Dnes už niektoré objavy berieme za samozrejmosť. Vedel si však, že aj taká malá krajina v strede Európy akou sme my, sa môže pochváliť niečím revolučným?
Padák, Štefan Banič
V roku 1912 sa Štefan Banič, narodený 23. novembra 1870 v Neštichu (dnes Smolenice), stal svedkom tragickej nehody. Tá ním natoľko otriasla, že začal uvažovať nad vytvorením padákovej konštrukcie, a tak už v roku 1913 v prototype predkladá americkým úradom na posúdenie návrh padákovej konštrukcie. Princípom bola teleskopická konštrukcia dáždnikového typu, ktorá niesla tkanivové krytie. Padák sa upevňoval pomocou popruhov na telo letca v hrudnej časti pod ramenami. V roku 1914 predviedol vo Washingtone vynálezca Štefan Banič verejnosti, zástupcom patentového úradu a letectva USA padák vlastnej konštrukcie a bezpečne s ním zoskočil zo strechy 15 poschodovej budovy.
Verili by ste, že vtedy išlo o jeden z prvých oficiálne zaregistrovaných zoskokov padákom v dejinách ľudstva? Vynález padáka sa dokonca využil aj v blížiacich sa globálnych konfliktoch prvej a druhej svetovej vojny. Vynález padáka však Baničovi nepriniesol bohatstvo ani slávu. Roku 1920 sa vrátil do rodnej obce, žil v ústraní ako murársky majster. O niekoľko rokov sa jeho meno znovu spomínalo, keď s bratom Jánom a súrodencami Vajsáblovcami a Valovcami objavil roku 1930 podzemné krásy jaskyne Driny pri Smoleniciach.
Strunové nástroje, Ján Dopjera
Ján sa narodil v roku 1893 v obci Stráže a už ako 15-ročný sa presťahoval do Los Angeles v USA. Po príchode do USA si na predmestí otvoril stolársku dielňu, v ktorej okrem iného opravoval a neskôr aj vyrábal husle, gitary a iné nástroje. Neskôr ho navštívil majiteľ kabaretu s požiadavkou, aby zosilnel zvuk gitary v jeho orchestri. Ján problém vyriešil a už v roku 1926 požiadal o patent na celokovovú gitaru s 3 rezonátormi.
Ozvali sa investori a úspech nenechal dlho čakať. Spolu s bratmi založil firmu National String Instrument Corporation. Kvôli nezhodám však firmu opustili a založili DOBRO – podľa úvodných slabík spojenia Dopyera Brothers, kde neskôr zrealizoval svoj ďalší strunový nápad. Gitara oproti predchádzajúcej už nebola celokovová, ale drevená a namiesto troch rezonátorov bol jeden umiestnený v strede. Vďaka tomu mal nástroj oveľa čistejší a aj zvonivejší zvuk.
VINEA, Ján Farkaš
Oo dvanásť rokov neskôr, ako uzrelo svetlo sveta Kofolu, prišiel na československé obchodné pulty ďalší skvelý nápoj – Vinea. Prvotným zámerom vynálezcu Viney docenta Jána Farkaša bolo podávať ľuďom prírodný nápoj. Mal byť hlavne nekonzervovaný, pasterizovaný a samozrejme s chuťou hrozna. Vinárske závody v Pezinku dostali neľahkú úlohu. Mali vytvoriť lacný a chutný nápoj bez alkoholu, ktorý by konkuroval nápojom zo zahraničia. A tak vyvinuli nápoj zo zvyškov hroznového muštu, ktorý vznikal pri výrobe stolových vín. Značka nového československého nealkoholického nápoja Vinea vznikla už v roku 1973. Vinea z latinčiny znamená Vinohrad a k názvu Viney sa pričinili dcéry vynálezcu. Farkaš dokonale pochopil ľudí, ktorí chceli prírodný nápoj, nie umelé sladké limonády, ktoré bolo na trhu dostatkovým tovarom.
Vinea oficiálne prišla na československý trh v roku 1974. Prvé nápoje sa fľaškovali do 0,25 dcl fliaš. Vinea za socializmu stála 1,50 Kčs. O rok neskôr už Vinea získala prestížne ocenenie na potravinárskom veľtrhu v Brne, Zlatú Salimu. Nápoj sa vyrábal najprv len vo Vinárskych závodoch v Pezinku, ale neskôr pre veľký záujem spotrebiteľov sa začala plniť aj v Nitre a v Banskej Bystrici. Od roku 1980 sa začala Vinea plniť už aj do 7 dcl fliaš. Od polovice 80. rokov sa Vinea, ako jedna z mála nápojov z tábora socializmu za železnou oponou, začala vyvážať do USA a Kanady.
Helikoptéra, Ján Bahýľ
Tento známy vynálezca sa narodil v roku 1856 v obci Zvolenská Slatina. Mal mimoriadne technické nadanie, zaoberal sa množstvom rôznych problémov z odboru vojenskej vedy, vojenskej stavebnej techniky, strojárstva a pod. Preto bolo pre neho jednoduché vypracovať množstvo návrhov na zlepšenie najmä delostreleckej techniky či železničnej dopravy. Už v roku 1894 vypracoval návrh konštrukcie vrtuľníka s pohonom ľudskej sily. V roku 1895 dostal patentové privilégium realizovať navrhovaný patent. Termín realizácie však nebol dodržaný.
Neskôr nadväzuje kontakt s výrobcom kočov Antonom Marschallom. Rovnako nie je známa skutočnosť, že spolu s A. Marschallom skonštruoval v rokoch 1895 – 1897 prvý automobil s benzínovým motorom a akumulátorom na Slovensku. V rokoch 1895 – 1914 bol predsedom vzduchoplavebnej organizácie v Martine. V roku 1978 bol nakrútený dokumentárny film o diele Jána Bahýľa s názvom Premožiteľ Edisona. Udelili mu 17 vojenských a iných technických patentov, napríklad na balón so vzdušnou turbínou, tank na parný pohon, riadenie na spájanie vagónov, vynález výťahu na bratislavskom hrade.
Banské čerpacie stroje, Jozef Karol Hell
Slovenský strojmajster a vynálezca sa narodil v roku 1713 v Banskej Štiavnici. Bol synom Mateja Kornela Hella, strojmajstra a konštruktéra, staviteľa štiavnických tajchov, a bratom Maximiliána Hella, významného astronóma. Práve vďaka svojmu otcovi sa mu stali konštrukcie čerpacích strojov také blízke. Spolu s ním a vedcom, matematikom, kartografom a staviteľom Samuelom Mikovínim sa zaslúžil v okolí Banskej Štiavnice o vznik obdivuhodného systému vodných nádrží – tajchov, zdroja energie pre banskú techniku. Preslávil sa dômyselnými banskými strojmi a čerpadlami.
Ďalekosiahly prínos jeho priekopníckeho diela spočíva najmä v tom, že po prvý raz použil na pohon nový prvok – stlačený vzduch. Skonštruoval aj zariadenie na čistenie vzduchu v baniach a na vháňanie čerstvého vzduchu do podzemných hĺbok.
Rádiový prenos, Jozef Murgaš
Už ako dieťa prejavil mimoriadny maliarsky talent. Narodil sa v roku 1864 v Jabríkovej a neskôr odišiel do USA do novozaloženej baníckej obce Wilkes Barre. Stal sa katolíckym kňazom, maliarom, no hlavne priekopníkom bezdrôtovej telegrafie. V rokoch 1903/1904 mu uznali dva patenty Prvý, známy ako Zariadenie na bezdrôtovú telegrafiu a druhý, Spôsob prenášania správ bezdrôtovou telegrafiou.
Okrem toho mu patrí svetové prvenstvo v bezdrôtovom prenose hovoreného slova. V roku 1905 boli už Murgašove úspechy také výrazné, že vo Philadelphii založili spoločnosť Universal Aether Telegraph Co, aby ich prakticky a obchodne zužitkovali. S jej pomocou dal Murgaš postaviť skúšobnú vysielaciu a prijímaciu stanicu so šesťdesiat-metrovými anténovými stožiarmi.
Napriek tomu, že naši vynálezcovia už nie sú medzi nami, do svetovej histórie sa zapísali hrubými písmenami.
zdroj: interez.sk