6 zásad, ktorých sa drž, aby si si ochránil zrak počas zimy

  • Jesenné a zimné obdobie býva pre naše oči náročné
  • Prečítaj si 6 zásad, ktorých by si sa mal držať v zimných mesiacoch, aby si ochránil svoj zrak
  • Jesenné a zimné obdobie býva pre naše oči náročné
  • Prečítaj si 6 zásad, ktorých by si sa mal držať v zimných mesiacoch, aby si ochránil svoj zrak

V zime častejšie plačeme

Vykúrené miestnosti vo vnútri a ostrý studený vzduch vonku nadmerne vysušujú povrch oka a narušujú tvorbu slzného filmu. Práve pobyt vo vysokohorskom prostredí môže zhoršiť syndróm suchého oka, ktorý sa najčastejšie prejavuje pocitom suchých očí či paradoxne slzením, svrbením, pálením, štípaním, rezaním, začervenaním. „Na lyžovačku si so sebou pribaľte náhradu sĺz – tzv. umelé slzy. Siahnite po kvapkách s čo najnižším obsahom konzervačných látok,“ radí očný lekár.

Na wellness a do sauny bez šošoviek

Čo je lepšie v chladnom sychravom počasí, ako oddych v saune a vo vírivke? Ak máte cez víkend namierené do welness, šošovky si pred ním z oka vyberte.

„Vo vode, vo welness, v bazénoch a vlhkom prostredí prežívajú baktérie, vírusy, chlamýdie, plesne a akantaméby. Pre nositeľov kontaktných šošoviek predstavujú výraznejšie riziko – oko pod kontaktnou šošovkou trpí nedostatkom výživy. Rohovke chýba kyslík, doslova sa nemá ako „nadýchnuť“. Baktéria sa na oslabenej rohovke cíti ako doma. Vďaka kontaktnej šošovke sa lepšie „nalepí“ na oko a drobnými trhlinkami si ľahšie vytvorí prístupové cesty do ostatných štruktúr v oku.“ vystríha MUDr. Adriana Smorádková, očná lekárka a chirurgička Očnej kliniky Neovízia. Chlamýdiové očné zápaly môžu vzniknúť aj týždne či mesiace po pobyte vo welness. Šošovky si pred saunovaním vyberte, alebo si zvoľte jednodňové, aby ste ich na konci dňa po saunovaní mohli vyhodiť.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: Unsplash.com

Slnečné okuliare nos aj v zime

Kvalitné slnečné okuliare patria aj do jesennej a zimnej výbavy. Naše oči sú práve na zasnežených zjazdovkách vystavené často až stonásobne silnejšiemu pôsobeniu UV žiarenia ako počas priemerného letného dňa.

„Silné UV žiarenie na horách môže poškodiť rohovku. Nechránené vystavenie UV lúčom bez kvalitných slnečných okuliarov môže podľa niektorých štúdií urýchliť vznik degenerácie makuly – miesta najostrejšieho videnia.“ potvrdila optometristka Katarína Bašnáková. Ani tie najkvalitnejšie kontaktné šošovky neposkytujú 100-percentnú ochranu pred UV žiarením, kvalitné slnečné okuliare by preto mali byť nutnou súčasťou batožiny pri odchode na hory.

Správna strava 

V zimných mesiacoch sa oplatí pridať do stravy všetko, čo posilní imunitu. Zvýšite si nielen odolnosť v chrípkovom období, ale poďakuje sa vám aj váš zrak. „Je známe, že čerstvá zelenina, ovocie a zdravý životný štýl je pre ľudský organizmus prínosom a týka sa to aj očí a ich výživy,“ potvrdzuje lekárka.

Dioptrické chyby oka (krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus) sa stravou napraviť ani zlepšiť nedajú. V prípade sivého zákalu však niektoré svetové štúdie potvrdzujú pozitívny vplyv zvýšeného príjmu vitamínu C vo forme surovej stravy a potravín s jeho vysokým obsahom. Výživné látky zo surovej stravy majú dokázateľne najväčší efekt pri liečbe ochorení centra najostrejšieho videnia – vekom podmienenej degenerácii makuly (žltej škvrny).  Vďaka dostatočnému príjmu antioxidantov vieme predchádzať patologickým zmenám na sietnici. Ochranný účinok sietnice zabezpečuje aj špeciálna skupina antioxidantov, tzv. karotenoidy, ktoré sa napríklad nachádzajú v listovej zelenine (v špenáte, šaláte, kapuste, paradajkách… ) a vo vybranom ovocí (v čučoriedkach a inom bobuľovitom ovocí, pomarančoch…).  Ideálne sú potraviny bohaté na omega 3 nenasýtené mastné kyseliny (obsiahnuté napríklad v rybom oleji, tofu, mandliach, vo vlašských orechoch či v oleji z ľanového semienka).

Zlý zrak spôsobuje úrazy na svahoch

Dajte si pred lyžovačkou do poriadku zrak, predídete úrazom. Stalo sa ti už, že si na svahu nevidel doslova ani na centimeter pred seba? Príliš veľa jasného svetla a bubny splývajú do jedného, vzdialenosť ďalšieho je ťažké odhadnúť? To sú bežné ťažkosti, ktoré môže mať na svedomí slabé videnie. Buď už kontrolné prehliadky u očného lekára ignoruješ pár sezón, alebo dioptrie, ktoré nosíš v okuliaroch či v kontaktných šošovkách nespĺňajú potrebnú hodnotu. „Na svahoch je vysoká intenzita slnečného svetla. Lyžiari s nedostatočne skorigovanými dioptriami bývajú svetloplachí. Žmúria a podráždené oči reagujú slzením a únavou. Navyše, bez okuliarov či s nevhodnou korekciou oveľa ťažšie zbadajú prekážku na svahu či orientačné body. Krátkozrakosť spôsobuje lyžiarom aj problémy s periférnym videním. Nezbadajú priehlbiny a odtiaľ je už krátka cesta k úrazu,“ varuje primár Očnej kliniky NeoVízia v bratislavskej Petržalke, MUDr. Radovan Piovarči.

Laserová operácia pred lyžovačkou?
Premýšľaš nad tým, že by si sa chcel pred nastávajúcou zimnou sezónou zbaviť závislosti od okuliarov a kontaktných šošoviek? Operáciu je ideálne si naplánovať 2 – 4 týždne pred plánovanou cestou na hory. Moderné bezbolestné očné zákroky
pomocou femtosekundového laseru umožňujú už skorý návrat k aktívnemu športovaniu.

„Z celej škály laserových zákrokov, ktoré dnes pacientovi ponúka, existuje metóda vyvinutá so špeciálnym ohľadom na športovcov. Vo svete známa ako ReLEX SMILE, alebo hovorovo SMILE, pracuje ako jediná len s femtosekundovým laserom.
Operácia je bez flapu, bez bolesti a ako jediná počas zákroku nepáli rohovkové tkanivo. Na desiaty deň od zákroku už môže lyžiar zjazdovať a športovec začať opäť trénovať. Vhodné sú aj ďalšie metódy v kombinácii femtosekundového + excimerového laseru. Pri nich je však doba návratu k profesionálnym tréningom či lyžovaniu dva až štyri týždne od zákroku. Nevhodnou metódou pred plánovanou zimnou dovolenkou sú povrchové metódy typu LASEK či PRK, pri ktorých chirurg na odstránenie dioptrií využíva iba excimer. Laser odstraňuje povrch rohovky, ktorá je následný mesiac až dva výnimočne citlivá na UV žiarenie,“ vymenúva chirurg aktuálne možnosti.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Neovízia.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech