7 dôvodov, prečo je pre nás samota dôležitá

  • Čas strávený osamote je našou spoločnosťou až priveľmi podceňovaný, hoci je pre nás rovnako dôležitý, ako chvíle strávené v spoločnosti ostatných. V čom teda spočívajú benefity samoty?
city-person-relaxing-sitting
  • Čas strávený osamote je našou spoločnosťou až priveľmi podceňovaný, hoci je pre nás rovnako dôležitý, ako chvíle strávené v spoločnosti ostatných. V čom teda spočívajú benefity samoty?

V dnešnej dobe si iba málokedy nájdeme čas len sami na seba. A keď aj sme konečne sami, tak väčšinou „visíme“ na sociálnych sieťach, sms-kujeme, mailujeme či telefonujeme. Samota veru nie je príliš populárna – je vnímaná skôr negatívne ako pozitívne, a mnohí z nás sa jej preto vedome vyhýbajú. Aké sú teda jej výhody?

Dvíha sebavedomie

Rozdiel medzi sebavedomými a nesebavedomými ľuďmi spočíva aj v tom, že kým prvá skupina sa spolieha poväčšine výlučne na seba, tá druhá hľadá pomoc u ostatných. Ak budú tvoje rozhodnutia závisieť na iných ľuďoch, dôveru v seba samého získaš asi len veľmi ťažko. Zato keď niečo dokážeš sám, keď urobíš veci podľa seba, budeš na seba právom hrdý, a budeš mať zo seba lepší pocit.

46837-lonely-boy

Zlepšuje produktivitu

Naše myšlienky sa v spoločnosti ľudí strácajú v dave. Ako sa teda sústrediť, keď to naozaj potrebuješ? Tu ti najlepšie pomôže iba pani samota, ktorá ide ruka v ruke s produktivitou a schopnosťou doťahovať úlohy do konca. Iba ona ti umožní ponoriť sa do vlastných myšlienok a venovať sa svojej činnosti naplno bez toho, aby ťa ktokoľvek rušil.

Otvára dvere kreativite

Keď treba tvoriť, inšpiráciu nachádzame všade navôkol, často aj v ľuďoch okolo nás. Bohužiaľ, máme tendenciu – hoci aj povedome – nechať sa ovplyvňovať nápadmi ostatných. Skutočná kreativita preto prichádza až vo chvíli samoty, pretože len vtedy môžeme byť stopercentne originálni.

forest-mounta-mountain-mountains-nature-tree-favim-com-84410

zdroj: favim.com

Čistí myseľ

Poznáš to – sociálne siete, práca, rodina, priatelia. Táto doba plná informácií a vymožeností, vďaka ktorým nie sme nikdy sami, nám občas dáva poriadne zabrať. Ak však nechceš prísť o rozum, musíš si občas vziať prestávku aj od ľudí. Po každodennom zhone a množstve ľudí, ktorých stretáme, je čas strávený sám so sebou priam žiadaný!

Pomáha riešiť problémy

Neviem prečo, ale niekedy máme vo zvyku s každým naším problémom utekať za niekym iným. Áno, z času na čas padne vhod zdôveriť sa niekomu inému – konieckoncov, aj na to máme priateľov. Ale nemôžeme nechať iných, aby rozhodovali o veciach, ktoré sa týkajú len nás. Preto by sme si mali uvedomovať, že svoje problémy najlepšie vyriešime len my sami. Osamote. Lebo len tak máme šancu nad všetkým v pokoji popremýšľať, a nájsť to najvhodnejšie riešenie.

Znižuje stres a úzkosť

Aj keď už len slovo samota môže samo o sebe pôsobiť trocha depresívne, viaceré štúdie dokázali, že tých, ktorých trápi stres či úzkosť, najlepšie vylieči práve chvíľa samoty. Možno to súvisí aj s tým, že keď sme sami, nemusíme počúvať problémy iných, a len tak máme šancu na skutočný relax a odreagovanie.

pexels-photo-128983zdroj: static.pexels.com

Robí ťa šťastnejším

Kedy si so sebou naposledy trávil čas? A nemyslím len v pohodlí domova pri čítaní knihy či pozeraní filmu. Neboj sa poprechádzať sa úplne osamote, či si sadnúť  do útulnej kaviarni a len tak pozorovať ostatných. Akonáhle sa naučíš tráviť čas sám so sebou, pocítiš príval šťastia, pretože budeš mať viac príležitostí oceniť všetky maličkosti okolitého sveta, ktoré by si v spoločnosti ostatných pravdepodobne prehliadal.

Zväčšuje nezávislosť

Toto je pravdepodobne jeden z najväčších benefitov samoty. V situáciách, keď sme úplne sami, sa musíme vynájsť a spoľahnúť iba na seba. Samota nás preto bezpochyby podnecuje k väčšej nezávislosti a učí nás samostatnosti. Preto pamätaj na to, že iba nezávislý človek je odvážny a dokáže hravo zvládať najrôznejšie prekážky.

zdroj titulnej fotografie: static.pexels.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech