7 faktov o káve, po ktorých budeš mať chuť okamžite si jednu spraviť

  • Nedokážete si bez nej predstaviť ani jediný deň? My takisto nie. Nedokázal to napríklad ani Beethoven, ktorý si každý deň spravil jednu “silnejšiu” kávu až zo 60 kávových zŕn, či taký Voltaire, ktorý káv denne vypil až 50 (a šľak ho naozaj netrafil, dožil sa na ten čas neuveriteľných 83 rokov). A my pre vás máme hneď 7 dôvodov, pre ktoré by ste si jednu mali ísť spraviť hneď teraz.
anete-lusina-146471
unsplash.com/anete lusina
  • Nedokážete si bez nej predstaviť ani jediný deň? My takisto nie. Nedokázal to napríklad ani Beethoven, ktorý si každý deň spravil jednu “silnejšiu” kávu až zo 60 kávových zŕn, či taký Voltaire, ktorý káv denne vypil až 50 (a šľak ho naozaj netrafil, dožil sa na ten čas neuveriteľných 83 rokov). A my pre vás máme hneď 7 dôvodov, pre ktoré by ste si jednu mali ísť spraviť hneď teraz.

#1Už jedna šálka kávy poriadne nakopne výkon vášho mozgu

Naozaj to nie je mýtus. Nie je predsa tajomstvom, že káva zvyšuje pozornosť, bdelosť a koncentráciu. Dokázané je dokonca aj to, že ak si do kávy dáte jednu či dve lyžičky cukru, na chíľu sa môžete premeniť na “malého génia”. Kombinácia kofeínu a glukózy má totiž priam zázračné účinky, ktoré aktivujú presne tie centrá mozgu, ktoré sú zodpovedné za logické myslenie.

Avšak pozor, kávu by ste nikdy nemali konzumovať na prázdny žalúdok – účinok by totiž mohol byť skôr opačný.

#2 Káva zvyšuje krvný tlak

Každý, kto trpí nízkym krvným tlakom vie, aké nepríjemné môžu byť nečakané závraty, mdloby, krútenie hlavy či nevoľnosť. Káva je ale všeliekom, ktorý si hravo poradí aj s týmto problémom.

V tomto prípade je však najvhodnejšie kávu používať predovšetkým preventívne, teda piť ju niekoľkokrát za deň. Ak by ste si ju dali až vtedy, keď vám príde v dôsledku hypotenzie nevoľno, náhle zvýšenie pulzu a krvného tlaku by mohlo mať skôr opačný účinok.

pexels.com

#3 Váš imunitný systém bude silnejší

Leto sa nám pomaly končí a s príchodom jesene príde tak, ako každý rok pandemická vlna smrteľnej choroby zvanej “soplík”. Ako sa jej tento rok vyhnúť? Jednoducho, doprajte si denne aspoň 2-3 šálky kávy.

Káva totiž posilňuje náš imunitný systém, no zároveň aj zlepšuje stav pečene, srdca a celého tráviaceho systému. Čím častejšie sa však snažte instantnú kávu nahradiť tou čerstvo mletou, ktorá obsahuje oveľa viac zdraviu prospešných látok.

#4 Káva je skvelým liekom na bolesť hlavy

Bolesť hlavy potrápi z času na čas každého z nás. Ak vás nabudúce prepadne tupá či pulzujúca bolesť hlavy alebo migréna, predtým, než siahnete po nejakom analgetiku, skúste si najprv spraviť poriadne silnú kávu (samozrejme, všetko s mierou, “začiatočníkom” neodporúčame inšpirovať sa Beethovenom, ktorého sme spomínali v úvode).

Vedeli ste, že väčšina liekov na bolesť hlavy aj tak obsahuje kofeín? Ten totiž zvyšuje účinnosť ostatných použitých zložiek až o 40%.

pexels.com

#5 Káva pomáha pri boji s depresiou a so stresom

Poznáte ten euforický pocit, ktorý zažijete každé ráno, keď si privoniate k svojej prvej šálke kávy? Je dokázané, že už len jej samotná vôňa pomáha upokojiť naše nervy. Po jej vypití sa následne začnú vo zvýšenej miere produkovať dopamín a serotonín, ktoré sú spúšťačom dobrej nálady.

Trápi vás depresia? Aj v tomto prípade bude káva tou správnou voľbou. Kofeín, ktorý je v nej obsiahnutý, je totiž jedným z najbežnejších stimulátorov centrálneho nervového systému (CNS) a jeho konštantná stimulácia je práve tým, čo pomáha držať depresiu v úzadí. Zaujímavé pritom je, že na depresiu účinkuje len kofeín obsiahnutý v káve, pri kofeíne podávanom v tabletách či v čaji takéto účinky potvrdené neboli.

#6 Káva zlepšuje pamäť

My vieme, že na niektoré veci by ste niekdy najradšej zabudli, no je dobré vedieť, že káva dokáže zlepšiť nielen našu náladu či produktivitu, ale aj pamäť.

Jej priaznivé účinky boli potvrdené samozrejme len v oblasti krátkodobej pamäte, čo však nie je žiaden problém, nakoľko každá informácia sa nám najskôr zapíše práve do krátkodobej pamäte, odkiaľ následne prechádza do tej dlhodobej.

pexels.com

#7 Pomáha znižovať hmotnosť

V prípade pravidelného pitia kávy sa spája príjemné s užitočným, čoho dôkazom je aj to, že tento čarovný nápoj pomáha znižovať aj našu hmotnosť.

Keď je totiž hladina hormónu zvaného leptín nízka, naše telo si zásoby tuku ukladá. Káva však hladinu tohto hormónu prirodzene zvyšuje, čo podporuje spaľovanie tuku. To je dôvodom toho, prečo je dosiahnutie vytúženej “figúry” jednoduchšie pre kávičkárov, než pre ľudí, ktorí káve neholdujú.

Tak ako, presvedčili sme vás, aby ste si jednu voňavú, horúcu šálku kávy šli spraviť hneď teraz?

zdroj: psych.interez.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech