7 najlepších alternatívnych priestorov západného Slovenska, ktoré ťa pohltia svojou atmosférou

  • V sérií článkov alternatívnych miest vám prinášam zopár kaviarní/klubov na Slovensku, ktoré sa oplatí navštíviť v prípade, že máte radi spojenie dobrej kávy, kvalitnej hudby a príjemnej atmosféry v netradičných priestoroch.
collageKLUBY
  • V sérií článkov alternatívnych miest vám prinášam zopár kaviarní/klubov na Slovensku, ktoré sa oplatí navštíviť v prípade, že máte radi spojenie dobrej kávy, kvalitnej hudby a príjemnej atmosféry v netradičných priestoroch.

Každý z nás sa rád z času na čas odreaguje na koncerte, pri pohári vína s priateľmi alebo navštívi stand-up comedy. Pokiaľ nie ste fanúšikmi vysvietených klubov s hlasnou hudbou bez ladu a skladu alebo kaviarní, v ktorých gastronomický vrchol predstavuje viedenská káva so šľahačkou, tak vás určite poteší táto séria článkov. Miest, kde sa spája alternatívna kultúra, kvalitné občerstvenie a k tomu aj unikátny interiér, nie je na Slovensku veľa, no stále sa dajú nájsť. Pohľadali sme preto pre vás zopár takých, ktoré by ste mali navštíviť v mestách západného Slovenska.

Klub Lúč, Trenčín

Klub Lúč je primárnym sídlom kultúrneho združenia KOLOMAŽ, ktoré sa snaží prezentovať umenie z rôznych oblastí a to najmä hudbu, divadlom a performance už od roku 1995. Vďaka tomuto združeniu sa môže Trenčín pýšiť prvou komornou divadelnou scénou. Okrem koncertov či výstav sa tu pravidelne organizuje už od roku 2005 medzinárodný divadelný festival jedného herca – Sám na Javisku, Detský divadelný klub od roku 2002 a projekt Otvorený kultúrny priestor od roku 2004. Súčasťou klubu je aj café/bar, ktorý ponúka široký výber nápojov a pochutín. Atmosféra kaviarne a klubu je dotváraná nekomerčnou hudobnou kulisou, s ktorou sa tradične stretávame na podobných alternatívnych miestach.  Klub Lúč a jeho novinky môžeš sledovať aj na ich facebooku.

facebook.com/klubluc

Nástupište 1-12

Otvoreniu klubu predchádzalo založenie občianskeho združenia začiatkom roka 2011, a o pol roka na to sa prvýkrát otvoril klub Nástupište 1-12. ,, Po 10 rokoch štúdia umenia a práce vo Veľkej Británií a New Yorku, som prišla do Topoľčian a trošku som bola zvyknutá na iný „štandard a úroveň “ zábavy, tak som mala víziu otvoriť priestor, ktorý by sa venoval súčasnému umeniu,“ hovorí vedúca Zuzana Novotná Godálová. Nástupište sa venuje predovšetkým interdisciplinárnym projektom, v ktorých spája rôzne žánre umenia. Poskytuje priestor mladým umelcom a súčasne sa ich snaží podporovať v netradičnej tvorbe. Okrem výstav miesto poskytuje množstvo podujatí vrátane koncertov, diskusií, divadla či detských dielní.

nastupiste.sk

Vďaka Nástupišťu sa umenie stáva prístupným širokej verejnosti aj vďaka miestu, kde sa nachádza. Myšlienka presídlenia klubu do podchodu bola zrealizovaná vďaka šikovným architektom v roku 2013. Medzi jedny z najzaujímavejších projektov, ktoré Nástupište hostilo, patrí aj projekt Lúky, kde sound-artista zo Slovenska, Jonáš Grúska, chodil po Slovensku a nahrával zvuky prírody na svoje veľmi špeciálne vyrobené senzitívne mikrofóny. ,,Šiel po miestach, kde príroda nie je vôbec rušená žiadnou infraštruktúrou a ani preletom lietadiel, a zvuky púšťal v podchode kde sídlime, do originál starých staničných reproduktorov po celej dĺžke pod autobusovou stanicou. Do toho mu vstupovali živým vstupom slovenské folkloristky. Silný kontrast podzemného betonóvého podchodu s veľmi jemnými nahrávkami prírody a ťahavým trávnicovým živým spevom to premenilo na niečo výnimočné.“ Pokiaľ vás klub zaujal môžete ho sledovať na tomto Facebook fanpage.

Nástupište 1-12
nastupiste.sk

Klub Za Rampami, Nové Mesto nad Váhom

V roku 2012 bol otvorený kultúrny priestor Klub Za Rampami, ktorý sa vyznačuje vysokou kvalitou a širokým spektrom ponúkaných podujatí. Ako to už u alternatívnych kluboch býva, aj tento priestor ponúka koncerty, divadelné predstavenia, filmové premietania, výstavy, prezentácie či menej tradičné tematické párty. Miesto hostilo mnoho známych slovenských hudobných počinov vrátane Malalata, Medial Banana, Bad Karma Boy alebo Purist. Celý interiér klubu len podčiarkuje jeho hudobný charakter. Ak Vás Klub Za Rampami zaujal a plánujete ho navštíviť, dajte mu lajk na ich Facebooku.

zarampami.sk
zarampami.sk

ArtKlub, Trnava

Klub oslavoval v decembri 25 rokov a patrí medzi 2 najstaršie slovenské kluby spolu s klubom Bombura v Brezne. ,,Chceli sme podržať tradíciu skvelého klubu, kde sme vyrastali a kde sme sa spolu so spolumajiteľom aj spoznali. Keď sme po rokoch prišli do klubu, nepáčilo sa nám, ako vyzerá a že sa blíži k jeho zániku. Tak sme sa rozhodli klub prebrať a pokračovať v jeho tradícii,“ hovorí Emília Izakovičová. Názov ArtKlub vznikol z rovnomenného pomenovania v posledných rokoch a zároveň sa v názve zvýraznilo písmeno K, ktoré odkazuje na spojitosť s pôvodným K-Klubom z 90.rokov. Cieľom ArtKlubu je predovšetkým rozvoj a udržiavanie alternatívnej scény v Trnave. Medzi pamätné koncerty klubu patria The Last Days of Jesus, Tornado Lue či Laura a její tygři.

artklub

,,Želala by som si koncert Kuba Ursinyho, ktorý pred pár rokmi spolu s ďalšími skvelými hudobníkmi začal spievať skladby svojho otca, Deža Ursinyho. Keďže už s týmto projektom nevystupuje a my sme ho nevedeli presvedčiť, uvidíme, či sa môj sen splní. Určite by sme radi videli opäť klasikov alternatívnej scény, ktorí vystupujú veľmi zriedkavo, napríklad Bez ladu a skladu. Ďalej napríklad Modré hory, ktorí za našej éry v klube ešte nevystúpili. Ale samozrejme aj veľa iných, slovenských a českých skupín, ako napríklad Tata Bojs, Midi lidi, PSH a pod. Ku každému koncertu v klube pristupujem ako k vytúženému, pretože všetky vyberám ja a teším sa na ne a teším sa, že spravím ďalším ľuďom radosť,“ doplňuje Emília. ArtKlub sídli v starej budove, ktorá v rukách terajších majiteľov prešla viacerými vylepšeniami a opravami, ktoré sú na dennom poriadku. V najbližšej dobe by sa však mala vynoviť vstupná chodba s pomocou umelkyne Kataríny Neubelerovej. Vzhľadom na alternatívny charakter miesta nie sú na radikálne zmeny financie, no klub neskvalitňuje len priestor ale predovšetkým celková atmosféra, služby, dramaturgia a návštevníci. Najnovšie aktuality, podujatia či program môžete nájsť aj na Facebooku ArtKlubu.

ArtKlub

 Music a Cafe, Nitra

Ako už z názvu vyplýva, v Music a Cafe nepôjde o nič iné len dobrú kávu a hudobné vystúpenia. Toto miesto je súčasťou Obchodného priestoru Centro v Nitre, a v minulosti ste sa tu mohli stretnúť s vystúpeniami skupín ako Billy Barman, Talent Transport, Medial Banana alebo Chiki liki tu-a. Zaujímavosťou je, že si tam môžete sami pripraviť svoju vlastnú cigaretu od výberu tabakového listu až po jej zapálenie. V nápojovom lístku nechýbajú rôzne druhy káv, ľadové čaje Arizona alebo obľúbený nápoj Acaico. Ak Vás Music a Cafe zaujalo, môžete ho sledovať aj na ich fanpage.

facebook.com/musicacafenitra

Trafačka, Nitra

Fotogalériu Trafačka v bývalej transformátorovej stanici založil nitriansky fotograf František Kolář v roku 2009, kedy sa koncom júna konala prvá výstava. Na spustení pravidelnej dramaturgie Trafačky sa podieľalo mnoho mladých ľudí, ktorí do priestoru vniesli hravosť a súčasnosť, čím sa priestor ​vyprofiloval nie len na galériu, ale aj na priestor prezentujúci rôzne druhy alternatívneho umenia.

facebook.com/trafacka

,,V roku 2017 chceme pokračovať v ​sérii koncertov predstaviteľov česko-slovenského folku, ktorú sme odštartovali minulý rok koncertom Vladimíra Mertu. Dúfame, že tento rok sa u nás predstavia ďalšie významné mená, ako Jaroslav Hutka či Erich Boboš Procházka,“  hovorí Lenka Mareková. Celý interiér klubu je zariadený ako jedna veľká obývačka, vďaka čomu sa návštevníci cítia veľmi príjemne a domácky. Z terasy, ktorá stála už minulý rok, je plánované vytvoriť jednu veľkú terasu, ktorá by len podčiarkla útulnosť celého miesta. Klub organizuje koncerty, výstavy, workshopy či filmové večery. ,,Ceníme štyri výstavy Evly Vlašičovej, ktorá tvorí „doma v kuchyni“ a v tomto roku ju oslovila aj SNG. Z koncertov sú najpamätnejšie minuloročné medzi-sviatkové koncerty, kedy počas dvoch dní navštívilo Trafačku cca 150 ľudí, čo je pri kapacite 50 ľudí viac ako veľa.“ Ak vás Trafačka zaujala, môžete ju sledovať na ich Facebooku.

facebook.com/trafacka
Trafačka

​​Libresso, Nitra

Všetci milovníci kníh, dobrej kávy a hudby si prídu na svoje v Antikvariáte pod Vŕškom spojeným s kaviarňou Libresso, ktorá bola otvorená v roku 2012. Miesto ponúka útulný interiér, ktorý dýcha vintage atmosférou aj vďaka množstvu kníh, ktoré nájdete na každom kroku, starým kreslám a gaučom, či len malými doplnkami ako sú vázy alebo obrusy. Aj keď tento priestor rozhodne nepatrí medzi nočné kluby, ponúka pestrý program zahrňujúci rôzne výstavy, filmové premietania či konverzačné hodiny taliančiny. Pokiaľ vám nestačí len zalievaná káva či fľaša koly, určite si vyberiete aj z ponuky nápojov a malým občerstvením ako napríklad domáce limonády, kvalitnú kávu a čerstvé croissanty. Antikvariát s kaviarňou môžete podporiť aj na ich Facebooku.

libresso.podvrskom.sk
libresso.podvrskom.sk
zdroj: interez.sk, zdroj titulnej foto: trafačka/nastupište1-12

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech