7 rád, ako rozbehnúť biznis bez toho, aby si opustil zamestnanie

  • Rozumnou myšlienkou na počiatku podnikania je: Začať v malom, ale bystro! V knihe od Roberta Kiyosakiho, ktorá nesie názov „Before You Quit Your Job" zdieľa autor pocity, aké cítil, keď oficiálne opúšťal svoje zamestnanie a stal sa podnikateľom na plný úväzok:
15-110433-email_privacy_at_work
  • Rozumnou myšlienkou na počiatku podnikania je: Začať v malom, ale bystro! V knihe od Roberta Kiyosakiho, ktorá nesie názov „Before You Quit Your Job" zdieľa autor pocity, aké cítil, keď oficiálne opúšťal svoje zamestnanie a stal sa podnikateľom na plný úväzok:

„Jeden z najdesivejších dní v mojom živote bol deň, keď som dal výpoveď v práci a stal sa podnikateľom, V ten deň som vedel, že už nikdy nedostanem žiadnu výplatnú pásku, nebude za mňa nikto platiť zdravotné poistenie a nebudem mať žiadny deň voľna a platenej dovolenky. V tento deň som stratil príjem. To, že nasledujúci mesiac nedostanem výplatu, pre mňa znamenalo desivú predstavu.Veľmi často sa stáva, že začínajúci podnikatelia dostanú strach z toho, že nebudú mať pravidelný príjem a preto stratia víziu budovať podnik.

Keď som bol mladý, ešte v čase pred internetom, nebolo veľa možností, ako byť zamestnaní a popri tom podnikať. Stavili by ste na všetko, alebo nič. Dnes našťastie dáva technologický pokrok budúcim podnikateľom výraznú výhodu. Je to ľahšie, ako kedykoľvek doteraz – začať v malom, ale bystro. Budovať podnik popri zamestnaní zaistí bezpečnosti pravidelného príjmu, “ hovorí Robert Kiyosaki.

Robert-Kiyosaki-Net-Worth

foto: richestcelebrities.rog

Nasledujúcich 7 rád ti pomôže vybudovať tvoju vlastnú firmu popri zamestnaní.

Zmeň svoje hobby na predmet podnikania

Na začiatku ti budovanie firmy zaberie veľa času. Preto by si mal pouvažovať o niečom, čo robíš najradšej. Porozmýšľaj o tom, ako tráviš svoj voľný čas. Čo je tvojou vášňou? Ak je to varenie, musíš zistiť, ako na ňom zarobíš.

Čo keby si písal blog o varení? Zaznamenávaj si a píš o jedle, ktoré si pripravil. Robíš to tak či tak, mohlo by byť zábavné sa o to podeliť s celým svetom. Možno spoznáš nových ľudí, ktorí s tebou zdieľajú túto záľubu. Čo lepšie, mohol by si napísať e- book s receptami! Pozbieraj 100 svojich najlepších ponúkni ich napríklad za 5 €.

Ak nie je tvojím koníčkom varenie, zisti čo to je. Nájdi spôsob, akým na tom zarobíš.  Nebudeš sa rozhodne cítiť, akoby si musel pracovať, veď sa len venuješ svojej záľube.

14817322540_73a31ffa52_b

foto: flickr.com 

Zameraj sa na produkt, nie službu

Služby sú ťažkým predmetom podnikania, najmä preto, že predávaš svoj čas. Ak nebudeš pracovať, nebudeš zarábať. A ak pracuješ na plný úväzok, potiahnutím ďalších hodín v službe, je rozhodne cestou k vyhoreniu.

Radšej ako predávať službu, nájdi cestu ako vytvoriť produkt v danom odvetví. Ak je to poradenská činnosť, vytvor kurz, ktorý môžeš predávať. Alebo ak si dobrý v písaní, napíš o tom e-book. Takýmto spôsobom budeš zarábať aj v čase voľna.

RLC58MRIX8

foto: stocksnap.io

Nauč sa investovať

Ďalším spôsobom, ako vybudovať skvelú firmu popri práci je investovanie. Nájdi si spoločníka, ktorý sa vyzná v nehnuteľnostiach. Spolu nájdite rodinný dom a prenajmite jednotlivé izby. Zatiaľ čo ty budeš v práci, nehnuteľnosť bude zarábať a splácať za seba prípadné pôžičky. Keď dospeješ do dôchodkového veku, môžeš vlastniť portfólio takýchto bytov a domov.

Vzdelávanie sa vo financiách a schopnosť investovať  ti zaberie veľa času, ale je takou istou prioritou, ako ušetriť peniaze na investovanie. To všetko môžeš vykonávať vo svojom voľnom čase.

ukhj

foto: businessinsider.com

Pracuj na svojej firme, nie pre ňu

Tí, ktorí chcú vytvoriť firmu popri zamestnaní, sa dostávajú do pokušenia robiť všetko sami. Ale oveľa lepším postupom je nájsť kvalifikovaného zamestnanca, alebo aj dvoch, ktorí budú pracovať pre firmu. Tebe tak ostane čas na ich manažovanie a expandovanie spoločnosti.

Týmto spôsobom môžeš zvládnuť viac úloh, ktoré by si nikdy neurobil sám, zatiaľ čo pracuješ ako zamestnanec počas dňa. Sústreď sa rast tvojej firmy hneď od začiatku, a tvor ju tak, ako by sa raz mala stať tvojim jediným chlebom. 

WP1KHDXGOY

foto: stocksnap.io

Vyskladaj skvelý tím

Mnoho podnikateľov na čiastočný úväzok na firme šetrí. Snažia sa usporiť peniaze hlavne na účtovníctve. A preto ak nie si skúsený v týchto veciach, nájdi si niekoho, kto ti v podnikaní pomôže, aby ťa nakoniec po rokoch nedobehli na nepresnostiach v papieroch.

Vytvor si tím. Nájdi si najlepšieho účtovníka, ostrieľaného právnika. Ak plánuješ investovať do nehnuteľností, opýtaj sa na seriózneho a úspešného makléra.  Zameraj sa na to, aby si mal okolo seba tím plný odborníkov.

VQXYE2ZEHC

foto: stocksnap.io

Naplánuj si čas na podnikanie

Častou výhovorkou, prečo človek ešte nezačal podnikať je, že na to nemá čas. Je to lož. Nikto nemá čas, kým si neurobí osobný audit stráveného času. Vyskúšaj to – rozpíš si každú hodinu svojho dňa a zisti, či si stále produktívny. Zistíš, že sa nájde aspoň hodina denne na formovanie podniku.

Ak chceš aj ty rozbehnúť svoju firmu popri práci v zamestnaní, musíš sa stať expertom na produktivitu a časový manažment.  Vypni televízor, prestať chodiť v piatok večer von a pusti sa do práce! Budeš prekvapený koľko toho stihneš v sobotu dopoludnia!

Vplyv technológie

Nakoniec je tu tona technológií, ktorá ti napomôže prekonať mnoho úloh, ktoré by ti inak trvalo spracovávať hodiny.

Na uľahčenie tvojej práce začni využívať CRM – systém na riadenie vzťahov so zákazníkmi a programy na zjednodušenie komunikácie so zákazníkmi ako napríklad zasielanie automatizovaných emailov. Využívaj aplikácie ako Trello.com alebo Slack.com pre lepšiu tímovú komunikáciu. Možností je nekonečne veľa.

Dnes existujú fantastické príležitosti, ako postaviť veľký podnik pri práci na plný úväzok. Začni už dnes a vytvor si veľký zajtrajšok.

DSC06481edited

foto: hubblehq.com

zdroj:richdad.com, zdroj titulnej fotografie: askmen.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech