7 z 10 Slovákov nezvládne test z biológie. Otestuj sa, či by ťa schoval do vrecka žiak základnej školy

  • Ľudské telo je kombináciou komplexných systémov a orgánov
  • Tie nám umožňujú prežiť, rásť a rozvíjať sa
  • Ako dobre sa v ňom vyznáš?
ľudské telo
Body The Exhibition
  • Ľudské telo je kombináciou komplexných systémov a orgánov
  • Tie nám umožňujú prežiť, rásť a rozvíjať sa
  • Ako dobre sa v ňom vyznáš?

Vedomosti z biológie sú užitočné pre každého človeka. Napriek tomu sa častokrát ocitáme v slepej uličke, keď sa pokúsime zodpovedať aj základné otázky z biológie. My ti teraz ponúkame možnosť otestovať si svoje vedomosti práve v tejto oblasti.

Možno budeš prekvapený a zistíš, že učivo, ktoré sa učia aj žiaci na základnej škole, ti z hlavy už vypadlo.

Aký hormón riadi ukladanie tuku do buniek?

wikimedia/scientificanimations.com
Správne! Nesprávne!

Inzulín je peptidový hormón produkovaný Langerhansovými ostrovčekmi podžalúdkovej žľazy. Umožňuje, aby sa glukóza získaná z potravy dostala dovnútra bunky a tam bola premenená na energiu. Názov pochádza z latinského slova insula znamenajúceho „ostrov“.

Koľko slín vyprodukujú slinné žľazy za deň?

telo wikimedia/YVC Biology Department
Správne! Nesprávne!

Slinová žľaza (lat. glandula salivaria) je exokrinná žľaza, ktorá produkuje slinu. V ústnej dutine sa nachádzajú 3 páry veľkých slinných žliaz: príušné, podjazykové a podsánkové.

Akým smerom vedú v tele tepny a žily?

BodyParts3D:Anatomography wikimedia/BodyParts3D:Anatomography
Správne! Nesprávne!

Obehová sústava zabezpečuje pohyb a rozvoz telových tekutín, ktoré obsahujú všetky potrebné látky. Zároveň odvádza z tela produkty látkového metabolizmu. Okrem prepravnej funkcie má obehová sústava za úlohu udržať stálosť vnútorného prostredia (biol. homeostáza) a ochranu organizmu.

Kde vznikajú červené krvinky?

tendor
Správne! Nesprávne!

Červené krvinky (erytrocyty) obsahujú červené krvné farbivo hemoglobín, ktoré na seba viaže dýchacie plyny a prenáša ich ku tkanivám a k orgánom.

Čo je to pankreas?

wikimedia/Scientific Animations Inc.
Správne! Nesprávne!

Podžalúdková žľaza alebo pankreas, alebo zastarano slinivka (brušná), je tubuloalveolárna žľaza všetkých stavovcov nachádzajúca sa v žalúdočno-pečeňovej oblasti a ústiaca cez jeden alebo viacero vývodov (ductus pancreaticus) vedľa alebo cez žlčovod do prednej časti tenkého čreva.

Ako sa nazýva sval oddeľujúci hrudnú dutinu od brušnej dutiny?

Anatomography is provided by DBCLS wikimedia/Anatomography is provided by DBCLS
Správne! Nesprávne!

Bránica (lat. diaphragma) je dôležitým svalom ľudského tela. Je to hlavný dýchací sval, ktorý oddeľuje brušnú dutinu od hrudnej dutiny a má kopulovitý tvar.

Koľko dní žijú v krvi červené krvinky?

cells wikimedia/Dimit09
Správne! Nesprávne!

Životnosť červených krviniek u človeka je okolo 120 dní (štyri mesiace). Vznikajú v kostnej dreni. Zanikajú v pečeni a slezine. Ich počet určuje vonkajšie prostredie, nadmorská výška, stres.

Čo je to aorta?

aorta wikimedia/Hellerhoff
Správne! Nesprávne!

Aorta (inak aj srdcovnica) je najväčšia cieva ľudského tela – je to pružná tepna (artéria), ktorá má priemer 3 – 4 cm a odvádza všetku okysličenú krv zo srdca, vystupuje z ľavej srdcovej komory smerom dohora, otáča sa doľava a pokračuje smerom nadol do brušnej dutiny.

Čo znamená pojem systola?

body wikimedia/Joseolgon
Správne! Nesprávne!

Pri systole dochádza k stiahnutiu alebo zmršteniu srdca, ktoré vnímame ako srdcový úder. Výsledkom systoly je vypudenie krvi do krvného obehu. Po systole nastáva vždy diastola.

Kde sú uložené tukové bunky?

wikimedia/scientificanimations.com
Správne! Nesprávne!

Podkožné väzivo alebo podkožie (lat. subcutis, tela subcutanea) je u stavovcov vrstva kože, ktorá je priamo pod zamšou a ktorá obsahuje podkožný tuk. Je tvorená väzivovými bunkami (kolagénové a elastické vlákna), umožňuje posúvanie kože a ukladanie zásobného tuku.

7 z 10 Slovákov nezvládne test z biológie. Otestuj sa, či by ťa schoval do vačku žiak zo základnej školy
Je čo doháňať.

ľudské telo

Je vidno, že učebnicu z biológie si videl pomerne dávno. Veľmi ľahko sa však môžeš zlepšiť. Urob si na našom webe pár ďalších kvízov.
Test si zvládol pomerne obstojne.

ľudské telo

S tvojimi vedomosťami z biológie to nie je až také tragické. Veľmi ľahko sa však môžeš ešte viac zlepšíť. Urob si na našom webe pár ďalších kvízov.
Skvelé výsledky!

ľudské telo

Wau, takéto výsledky mnohí nedosiahnu. Veľmi ľahko sa však môžeš ešte viac zlepšíť. Urob si na našom webe pár ďalších kvízov.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá