75 rokov mladosti a krásy v pohybe: Lúčnica prichádza s novým brandom a limitovanou edíciou risografík

Lucnica
Lúčnica

Už v roku 1948 sa Lúčnica zasadila o udržiavanie tradičnej slovenskej kultúry a jej ľubozvučnosť a srdečnosť prekvitá aj dnes. Umelecký súbor Lúčnica je bezpochyby fenoménom, ktorý úspešne reprezentuje Slovensko na domácich aj zahraničných pódiách. Od Bratislavy cez Tokio až po pôdu OSN žne úspechy a už 75 rokov skvelo predstavuje krásu slovenskej ľudovej tvorby.

Pri príležitosti 75. výročia sa tento ikonický umelecký súbor rozhodol prezliecť do novej brand identity. „Trištvtre storočia je Lúčnica stálicou na slovenskom umeleckom poli, tvorí slovenskú kultúru a vyrástli z nej generácie lúčničiarov. Aj dnes robíme to, čo milujeme, vkladáme do vystúpení živelné srdcia a prinášame originálny program, ktorý dokáže uchvátiť aj nové generácie. Preto je najvhodnejší čas priniesť našu značku do novej éry,“ Pavol Pilař, generálny riaditeľ Umeleckého súboru Lúčnica.

Na tento historický míľnik Lúčnica našla partnera v reklamnej agentúre MADE BY VACULIK. „Základným elementom novej identity s brand claimom „Lúka živých tradícií“ je symbol predstavujúci tanečnicu a lúčny kvet zároveň, pričom odkazuje aj na pôvodný grafický prvok. Nový symbol Lúčnice je variabilný a tvárny ako sukňa tanečnice v pohybe alebo ako lúčny kvet, ktorý sa ohýba pri tanci vetra. Keďže Lúčnica prináša pestrosť slovenských tradícií, priniesli sme pestré farby aj do novej identity. Jej rozpoznateľnosť a jedinečnosť podčiarkuje aj originálne písmo, s ktorého tvorbou nám pomohol talentovaný typograf Ondrej Jób.“ Matej Klíč, Head of Art, MADE BY VACULIK.

MicrosoftTeams-image (16)
zdroj: Lúčnica

MicrosoftTeams-image (12)
zdroj: Lúčnica

MicrosoftTeams-image (13)
zdroj: Lúčnica

MicrosoftTeams-image (14)
zdroj: Lúčnica

MicrosoftTeams-image (15)
zdroj: Lúčnica

Na 75. výročie Lúčnica vytvorila v novej vizualite aj oslavnú sériu risografík, ktorej autorom je práve Matej Klíč z MADE BY VACULIK. Lúčnica predstavuje mladosť a rozvíjanie tradícií i krás slovenskej ľudovej tvorby pre celé generácie už 75 rokov. V tomto roku si diváci naživo užijú slávnostné vystúpenie Svetozár Stračina – „Počuť vôňu živého“ 7. decembra v Piešťanoch, 9. decembra na pódiu Slovenského národného divadla v Bratislave a ďalšie vystúpenia čakajú milovníkov slovenského umenia v budúcom roku.

MicrosoftTeams-image (17)
zdroj: Lúčnica

Trištvtre storočiaje Lúčnica stálicou na slovenskom umeleckom poli. Vyrástli z nej generácie lúčničiarov a stále podávame štafetu ďalej mladým študentom, ktorí prichádzajú do Bratislavy a stávajú sa jej členmi. Robíme to, čo máme radi, a snažíme sa prinášať originálne programy, ktoré dokáže uchvátiť aj nové generácie. Preto je najvhodnejší čas priniesť našu značku do novej éry,“ Takto opísal Lúčnicu Viliam Ján Gruska, ktorý v rokoch 1954 až 1976 pôsobil v umeleckom súbore ako tanečník, sólista, pedagóg a choreograf.

MicrosoftTeams-image (18)
zdroj: Lúčnica

Lúčnica má skutočne pestrú históriu a jej odkaz sa významne zapísal a naďalej sa zapisuje do slovenskej kultúry. O ďalších velikánoch Lúčnice a jej histórii sa dočítate v knihe Fenomén Lúčnica, ktorá môže vyjsť aj vďaka vám pri príležitosti 75. výročia vzniku umeleckého súboru. Podporte jej vznik v aktuálnej kampani na StartLabe.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá