8 geniálnych tipov, ako efektívne pracovať a zarábať z domu

  • Niektorými milovaný, inými nenávidený – presne taký je home office
  • Doba je ale taká, aká je, a preto sa stáva prirodzenou súčasťou našich životov
  • Ak chceš vedieť, ako pracovať maximálne efektívne aj z domu, čítaj ďalej
home office
Unsplash/manny PANTOJA
  • Niektorými milovaný, inými nenávidený – presne taký je home office
  • Doba je ale taká, aká je, a preto sa stáva prirodzenou súčasťou našich životov
  • Ak chceš vedieť, ako pracovať maximálne efektívne aj z domu, čítaj ďalej

Druhá vlna pandémie koronavírusu prináša nejaké zmeny pre každého z nás. Väčšina študentov prechádza a bude prechádzať na dištančnú formu výučby, a ak je to čo i len trochu možné, väčšina zamestnávateľov sa snaží o prechod svojich zamestnancov na home office. Niekomu takáto forma práca vyhovuje, inému zas nie. Bez ohľadu na to, do ktorej skupiny patríš ty, prinášame ti hneď niekoľko tipov, vďaka ktorým môžeš maximálne efektívne pracovať aj z domu. 

#1 Dodržiavaj pracovné hodiny

Snaž sa o to, aby si aspoň vo väčšine dní pracoval v hodinách, v ktorých si pracoval aj predtým. Home office totiž môže zvádzať k oveľa neskoršiemu vstávaniu či následnému ponocovaniu, čo ti však môže narušiť kompletne celý biorytmus, a tvoja produktivita potom bude klesať. 

#2 Vytvor si rannú rutinu

Je jasné, že tvoja ranná rutina vyzerá inak, keď ráno ideš do práce, a inak, keď pracuješ z domu. Ide však o rituál, ktorý ťa dokonale naladí na pracovný deň (bez ohľadu na to, kde ho stráviš) a prepne tvoj mozog do módu, že ideš pracovať. Ako hovorí aj portál PC Mag – vytvorenie rannej rutiny je ešte účinnejšie než ranná šálka kávy (čo samozrejme neznamená, že ju máš vynechať).

zdroj: Unsplash/Scott Broome

#3 Naplánuj si prestávky

Je len na tebe, ako si ich naplánuješ, no určite na ne nezabúdaj. Do harmonogramu si zaznač aj štandardnú prestávku na obed – nesnaž sa to napríklad oklamať tým, že sa naješ pri počítači. Ak si zvyknutý dopriať si pauzu každých 30, 45 či 60 minút, skvelou pomôckou je napríklad tento web, na ktorom si nastavíš časovač a ten ťa upozorní na to, kedy je čas na oddych. 

#4 Vytvor si “pracovný kútik”

Ľudia, ktorí začali náhle pracovať z home officu, sa vo veľkej miere sťažovali na to, že zrazu nedokážu oddeliť prácu od súkromia. Dôležitým krokom je preto vytvoriť si v byte či dome nejaké miesto, kde budeš len pracovať. Ak by si napríklad pracoval z postele, časom by sa ti stalo, že by si nedokázal zaspať, pretože toto miesto by sa ti už asociovalo s prácou. Vytvor si preto nejaký pracovný kútik, kde budeš mať všetko potrebné, a bude to ideálne jediné miesto, na ktorom budeš pracovať. 

#5 Nezabúdaj na work-life balance

Udržať si work-life balance je beztak náročné, o to viac, ak pracuješ z home-officu, a ešte o to viac, ak vo svete zúri pandémia, v dôsledku čoho sa prijímajú rôzne bezpečnostné opatrenia. O to dôležitejšie je však nájsť si nejakú činnosť, ktorá ti zakaždým pomôže zresetovať hlavu, a budeš sa na ňu tešiť. 

zdroj: Unsplash/NeONBRAND

#6 Pracovný deň konči nejakou rutinou

Je skvelé nielen ho začať, ale aj ukončiť nejakou rutinou. Môže to byť napríklad to, že si spravíš šálku svojho obľúbeného čaju, alebo si pustíš svoj obľúbený podcast. Ide o to, aby si tvoj mozog vytvoril vzorec, že keď sa udeje táto vec, prestávaš pracovať. 

#7 Vstávanie zbytočne neodkladaj

Aj keď prvé dni si možno užiješ, že môžeš vstávať neskôr, no ideálne je začať s prácou čím skôr, aby si ju aj čím skôr dokončil. Skús teda vstať najskôr, ako to je možné, a pusti sa do toho – príjemne ťa prekvapí, aký pokoj budeš ráno mať. Čas, ktorý si tým poobede ušetríš, potom môžeš venovať sebe a už spomínaným mimopracovným aktivitám, ktoré sú v tomto období veľmi dôležité. 

Bojuješ s ranným vstávaním? Odstráň tieto 4 najčastejšie chyby a tvoj život sa zmení

#8 Snaž sa byť zaneprázdnený

Tento tip, ktorý uvádza portál Hubspot, je skvelý nielen pre prácu z home officu, ale pre súčasný život vo všeobecnosti. Zvláštnym, ale platným pravidlom produktivity totiž je, že čím viac si zaneprázdnený, tým viac toho, paradoxne, stihneš. Je to jednoducho tak, že keď si v pohybe, zostaneš v pohybe. Naopak, keď si naladený na pomalé tempo, v takom duchu budeš aj pracovať. Snaž sa preto ostať zaneprázdnený a uvidíš, že spravíš oveľa viac. Naplánuj si okrem práce aj nejaké online kurzy, čítanie kníh či prechádzku v prírode. Keď tvoj harmonogram bude plný, nielenže spravíš viac práce, ale ani nebudeš mať čas nad celou aktuálnou situáciou premýšľať negatívne, čo je samo o sebe obrovská výhoda. 

Pracuješ už aj ty z home officu?

Zdroje: pcmag.com, hubspot.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK