8 otázok, ktoré môžu výrazne zmeniť tvoj život

  • Možno sa ti práve nedarí a cítiš sa beznádejne stratený, akoby si sa ocitol v jednom začarovanom kruhu. Nepýtaj sa, prečo sa ti to deje. Táto otázka tvoje problémy nevyrieši. Je načase, aby si si položil iné, správne otázky.
freddy-castro-133326
unsplash.com/fredy castro
  • Možno sa ti práve nedarí a cítiš sa beznádejne stratený, akoby si sa ocitol v jednom začarovanom kruhu. Nepýtaj sa, prečo sa ti to deje. Táto otázka tvoje problémy nevyrieši. Je načase, aby si si položil iné, správne otázky.

1. Ako to môžem zjednodušiť?

,,Život je naozaj jednoduchý, iba my si ho komplikujeme,“ povedal kedysi Konfucius a mal pravdu. Možno aj ty patríš medzi ľudí, ktorí si zbytočne komplikujú život. Nech už pracuješ na čomkoľvek, vždy premýšľaj nad tým, čo môžeš zjednodušiť, a tým aj zefektívniť. Ušetríš si tým nielen množstvo času, ale aj zbytočných ťažkostí.

2. Čo môžem urobiť pre to, aby som svoj dlhodobý cieľ dosiahol v priebehu pár mesiacov?

Účelom tejto otázky nie je, aby si dosiahol svoj desaťročný ciel do pol roka, ale aby si sa naučil premýšľať a konať nad rámec svojich schopností. Snívaj vo veľkom, buď odvážnejší, posúvaj svoje vlastné hranice a znova sa sám seba spýtaj: Čo môžem urobiť pre to, aby som svoje ciele dosiahol v rekordne krátkom čase? 

zdroj: pexels.com

3. Keby mal byť dnešok mojím posledným dňom, bol by som na seba hrdý?

Väčšina ľudí žije tak, akoby žili navždy, aj keď v hĺbke duše vedia, že to nie je pravda. Váž si svoj čas a snaž sa ho využiť naplno. Táto otázka ti pomôže kontrolovať každodennú realitu, aby si do svojich dní vkladal to najlepšie zo seba, a aby si sa k ostatným správal vždy úctivo.

4. Čo sa nachádza za hranicou strachu?

Vo väčšine prípadov nič, pretože tvoj strach je s najväčšou pravdepodobnosťou iracionálny. Máme tendenciu zväčšovať svoje obavy, až kým nenarastú do obludných rozmerov. Polož si túto otázku vždy, keď budeš váhať a mať strach zo situácií, pri ktorých ti nehrozí žiadna fyzická ujma.

zdroj: pexels.com

5. Ak nie teraz, kedy?

Každý, kto sa niekedy stretol s prokrastináciou veľmi dobre vie, čo to znamená odkladať veci na „inokedy“. To je však deň, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy nepríde. Spomeň si preto na túto otázku vždy, keď sa pristihneš pri tom, ako odkladáš dôležité rozhodnutia alebo úlohy na neurčito. Namiesto dňa, ktorý možno nikdy nepríde, skús prísť s konkrétnym dátumom.

6. Ako zmenšiť riziko absolútnej straty?

Ani tí najúspešnejší podnikatelia neriskujú natoľko, aby ohrozili všetko, čo majú. Dokonca aj dobrodruh Richard Branson predtým, ako založil Virgin Airways, rokoval so spoločnosťou Boeing, aby im mohol vrátiť lietadlá v prípade, ak by mu to s jeho biznisom nevyšlo. Tak v podnikaní, ako aj v živote, ten najlepší spôsob, ako zmierniť riziko, je pripraviť sa naň skôr, ako vznikne. Táto otázka ti pomôže naplánovať aj tie najhoršie scenáre, aby si mohol v noci pokojnejšie spávať.

zdroj: pexels.com

7. Stalo sa to naozaj alebo si to iba namýšľam?

Veľa z toho, o čom si myslíme, že sa v skutočnosti stalo, je iba príbeh, ktorý sme si vytvorili vo vlastnej mysli. Ak ťa niekto nepozdraví alebo ti neopätuje úsmev, nemusí to byť tým, že ťa nemá rád, ale jednoducho ti iba nevenoval pozornosť. Pokús sa preto oddeliť tvoju verziu príbehu od reality a netrápiť sa zbytočne nad vecami, ktoré aj tak neovplyvníš.

8. Čo by som mohol urobiť inak?

Je najlepšie to, čo robia všetci, alebo existuje iný, ešte lepší spôsob? Skús vyčnievať z davu a pokús sa hľadať netradičné riešenia.

zdroj článku: thenextweb.com 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech