8 vecí, ktorým sa dvadsiatnici musia venovať, kým nie je neskoro

  • Čas nikdy nevrátiš a až neskôr si uvedomíš, ako si niektoré chvíle a príležitosti premárnil.
priscilla-du-preez-234138-unsplash
Unsplash
  • Čas nikdy nevrátiš a až neskôr si uvedomíš, ako si niektoré chvíle a príležitosti premárnil.

Rád spomínam na svoje najlepšie roky. Keď som mal dvadsať, celý svet mi ležal pri nohách. Bol som slobodný, plný nadšenia a nepopísaný ako papier. Boli to dobré časy, no s odstupom času ľutujem, že som nežil trocha inak – lepšie, intenzívnejšie a sofistikovanejšie.

Mark Twain mal pravdu, keď raz povedal: ,,O dvadsať rokov neskôr budeš viac sklamaný z vecí, ktoré si neurobil, ako z tých, ktoré si urobil. Tak odviaž tie uzly. Vyplávaj z bezpečného prístavu. Zachyť vietor zmien do tvojich plachiet. Skúmaj. Snívaj. Objavuj.“

Tu sú veci, ktoré s odstupom času viac či menej ľutujem:

1. Trávenie času s rodinou

Keď som bol mladší, nikdy som nepremýšľal nad tým, že jedného dňa moji rodičia zostarnú. Bral som ich ako samozrejmosť, a myslel som si, že vždy budem mať dosť času na to, aby som s nimi trávil čas. S pribúdajúcimi rokmi a vráskami na tvárach mojich rodičov si však uvedomujem, že nikto tu nebude navždy. Preto je veľmi dôležité je vážiť si ľudí okolo nás, kým tu sú.

2. Vytvorenie širšieho okruhu priateľov

Kedysi som preferoval skôr užší okruh najbližších priateľov. Myslel som si, že je to v poriadku. Teraz si však uvedomujem, že som si mohol vybudovať viac trvalých priateľstiev. Stačilo sa iba zúčastňovať akcií a nájsť si čas na pár drinkov.

Viem, že niektorí priatelia do nášho života prirodzene prídu, prípadne z neho odídu. No verím, že s trochou úsilia sa okruh známostí môže rozširovať a prehlbovať. Stačí sa len viac zaujímať o ľudí okolo seba. Nie je nič cennejšie než dobré a široké sociálne väzby.

3. Žiť jednoduchšie

Keď som začal zarábať, s rastúcim príjmom rástli aj moje potreby. Zrazu som potreboval nové auto, nový šatník či elektroniku. Veľká časť vecí teraz leží na povale, alebo sú už dávno preč.

Žiť jednoduchšie je stav mysle, ktorý ti dáva pocit slobody. Ak tvoj život nie je zaťažený vecami, môžeš sa viac spojiť s tým, na čom ti skutočne záleží.

4. Vytvoriť si zdravšiu rutinu a návyky

Vstávať skôr. Jesť zdravšie. Meditovať. Cvičiť. Všetky tieto návyky majú neuveriteľný vplyv na produktivitu a sú kľúčom k spokojnosti a šťastiu. Čím skôr si ich vybuduješ, tým lepšie.

5. Vystúpiť z komfortnej zóny

Až teraz si uvedomujem, že keď som bol mladší, mal som oveľa viac príležitostí vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Viac priestoru na aktivity, ktoré možno nie sú pohodlné, ale osobnostne ťa posúvajú ďalej. Napríklad – len tak sa zobrať a precestovať svet. Pracovať na rôznych mimoškolských projektoch. Naučiť sa cudzí jazyk. Je naozaj pravda, že tie najlepšie veci sa stanú, až keď vystúpiš zo svojej komfortnej zóny. Preto nečakaj, a konaj už dnes!

6. Investovať do osobného rozvoja

Som presvedčený, že každý z nás by si mal na každý rok vymedziť určitý rozpočet na osobný rozvoj. Je to dôležité pre to, aby sme mali istotu, že budeme rásť. A kedy budeš mať viac času na rôzne kurzy a sebavzdelávanie, ak nie vo svojich dvadsiatich?

7. Začať podnikať

Niekoľko rokov som pracoval pre skvelú spoločnosť, ale až časom som pochopil, že takto som žil iba v akejsi bubline. Vonkajší svet o mne nevedel nič. Vo svete mimo tejto spoločnosti som nič nedokázal, nič po sebe nezanechal. Nič, čo by vychádzalo čisto zo mňa.

Začať vlastný biznis sa dá pokojne aj popri práci. Nech ťa už baví čokoľvek, neboj sa tomu venovať, a urobiť zo svojich vášní zdroj príjmov. Dá to možno trocha zabrať, ale je to neuveriteľná výzva a zábava. A potom, keď jedného dňa príde čas opustiť stabilné zamestnanie, bude tvoj odchod oveľa jednoduchší.

8. Viac cestovať

Precestoval som už pomerne slušnú hŕstku krajín a musím povedať, že spoznávanie cudzích kultúr ma naozaj veľmi obohatilo. Čo však ľutujem je to, že som viac neobjavoval svoje okolie. Pamätám si, ako som jedol stále v tých istých reštauráciách, zabával sa na tých istých miestach, chodil po rovnakých trasách, a mal svoju zažitú rutinu.

Spätne to hodnotím ako obrovskú chybu, pretože som tým prišiel o veľa zážitkov, ktoré som mal len na dosah ruky. Teraz som však už o niečo múdrejší – viem, že rozširovanie obzorov sa nemusí začínať len za hranicou našej krajiny.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech