80 % ľudí nebaví ich práca. Ako si nájsť prácu snov?

  • Ako povedal Warren Buffet: „Brať prácu len kvôli životopisu je ako šetriť si sex na starobu.“
ap7
pexels.com
  • Ako povedal Warren Buffet: „Brať prácu len kvôli životopisu je ako šetriť si sex na starobu.“

Vedel si, že až okolo 80 % ľudí nemá rado svoju prácu? Zistila to pri svojich výskumoch firma Deloitte.  Čo však odlišuje ľudí, ktorí menia svet, od ľudí žijúcich život plný tichého zúfalstva?

Možno sa začuduješ, ale je za tým len pár celkom jednoduchých vecí,  ktoré majú šťastne zamestnaní ľudia spoločné. Či je to Steve Jobs alebo človek, ktorý má na tvojej ulici pekáreň, určité premenné sa vo vzorci pri takýchto typoch ľudí nemenia.

Spoznaj seba samého

foto:pexels.com

Ak chceš robiť prácu, ktorú miluješ, mal by si sa stať expertom na samého seba. Musíš porozumieť sebe, lebo ak nevieš, čo hľadáš, nikdy to nenájdeš. Problémom je, že to za nás nikto nespraví. Na vysokých školách nie je odbor o zmysle života a kariére. Často strávime viac času výberom telky na intrák ako výberom hlavného predmetu nášho štúdia. Ale pointa je, že na to musíme prísť my.

Mnoho z nás však nevie len tak „z brucha“ rozanalyzovať vlastnú osobnosť s prepojením na trh práce. Existuje niekoľko spôsobov, ako sa v tomto smere zorientovať: vzdelávaj sa aj mimo školských lavíc, rozšír si svoje poznatky o oblasť psychológie alebo počúvaj, čo o tebe iní hovoria. Zúčastňuj sa na workshopoch so zameraním na kariéru alebo zainvestuj a zver sa do rúk odborníkov na kariérne poradenstvo Synergie.

foto:pexels.com

Aj takto môžeš odhaliť tvoje jedinečné prednosti, od ktorých sa môže odvinúť tvoj dream job. Job, ktorý ťa bude baviť od prvého momentu ako sa prebudíš, či už si za to platený, alebo aj nie. Ak spoznáš svoj vlastný potenciál, pomôže ti to zvoliť si ten správny smer a zároveň zredukovať stres z hľadania práce.

Neprehliadni svoj talent a intelekt

Ďalšie dôležité faktory ako je intelekt alebo talent, odhalíš pomerne jednoducho. Zhodnoť si v ktorých predmetoch si v škole exceloval a ktoré si sa učil s ľahkosťou. Ak ti išla najlepšie matematika, sú pre teba vhodné pozície, kde budeš riešiť problémy krok za krokom – ako napr. finančný analytik, programátor, štatistik a iné.

foto:pexels.com

Ak rád organizuješ a udržiavaš systém vo veciach, s veľkou pravdepodobnosťou ťa bude uspokojovať práca v administratíve, office alebo event manažmente.

Premýšľaj nad tým, čo ťa baví, všímaj si samého seba v každodennom živote alebo sa inšpiruj príbehmi ľudí, ktorí sú vo svojom povolaní spokojní. Ak už aj nejakú prácu máš a cítiš sa frustrovane, snaž sa prísť na to, ktoré faktory to zapríčiňujú. Pomôže ti to nájsť si prácu, ktorá ti bude prinášať viac radosti a uspokojenia.

foto:pexels.com

Keď si vyberáme svoju kariéru, dostávame rady ako „vyber si, čo cítiš“, alebo „rob, čo ťa baví“. My sa ale rozhodujeme čo budeme robiť 80 000 hodín nášho života. Preto by sme tomu mali venovať viac času ako výberu jogurtu v obchode.

Otázka čo chceš v živote robiť ťa neposunie ďaleko

Aké zručnosti si chcem najbližšie roky zlepšovať?“, alebo „V akom type spoločnosti chcem získať svoje prvé pracovné skúsenosti?“. Tvoja budúca kariéra je séria malých krokov. Podľa toho zvoľ spôsob, akým si ju vyberáš. Znížiš tak pocit tlaku z veľkého rozhodnutia a zároveň zvýšiš šance, že sa rozhodneš správne.

foto:pexels.com

Ak chceš prácu, ktorú budeš milovať, nenasleduj svoje pocity

Pocity (či intuícia) nie sú dostatočným podkladom pri kľúčových rozhodnutiach. Štúdie ukázali, že nás v prípade kariérnych rozhodnutí dokonca klamú. Doplň ich preto premysleným zoznamom svojich kariérnych priorít a preferencií.

foto:pexels.com

Ak chcete využiť svoj rozum na maximum, každú svoju pracovnú preferenciu pred spísaním spochybni. „Prečo chceš v práci samostatnosť? Naozaj si typ, čo rád dosahuje výsledky sólo? Mám takú skúsenosť zo školy, alebo predošlej práce?“.

Ak sa ti ešte nepodarilo nájsť prácu, do ktorej by si sa každý deň tešil inšpiruj sa radami na hladacipokladov.sk alebo pošli svoj životopis priamo recruiterom zo Synergie.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Synergie.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech