Vybrali sme 9 rád od najúspešnejších osobností sveta, ktoré sú kľúčom k bohatstvu a úspechu

  • Prinášame ti životné rady od najúspešnejších ľudí sveta
  • Aj ak si začal zle, ich dodržaním môžeš všetko napraviť
  • Prinášame ti životné rady od najúspešnejších ľudí sveta
  • Aj ak si začal zle, ich dodržaním môžeš všetko napraviť

Chcel by si nakopnúť svoj život k lepšiemu, no nie vždy sa ti to darí a občas sa v ňom strácaš? Prečítaj si rady od najúspešnejších ľudí sveta. Je to jednoduchšie, ako sa neskôr učiť na vlastných chybách.

Bill Gates: Maj svoj názor, no buď stále zvedavý

Ročne Bill Gates prečíta priemerne 50 kníh a je zástancom asi najdôležitejšej rady, a to nikdy sa neprestávať učiť nové veci.

Verí, že jeden úspech ťa nepredurčuje k dosiahnutiu druhého. Preto je nevyhnutné, aby sa človek neprestajne učil a dozvedal sa nové informácie, aj keď dosiahol určitý životný komfort, ktorý mu momentálne vyhovuje.

Ak by si sa chcel ohradiť, že ti tvoje možnosti a vybavenie nestačia na učenie sa nových vecí, nezabúdaj, že Bill Gates začal programovať, keď mal 13. „Počítač bol obrovský a pomalý. Nemal dokonca ani obrazovku,“ píše na svojom blogu Gate Notes.

zdroj: SITA/AP/JonathanGibbson

Mark Zuckenberg: Počúvaj samého seba

Rada od zakladateľa Facebooku pre mladých ľudí je: „Najpodstatnejšie je bojovať so sebou a zároveň si veriť. Mladí ľudia často počúvajú, že nemajú dostatok skúseností na to, aby spravili nejakú vec. Že je veľa omnoho skúsenejších ľudí. Ja som založil Facebook, keď som mal 19.“

Asi môžeš Zuckerbergove slová iba potvrdiť. Stretol sa s tým takmer každý. Bohužiaľ, či máš 20 alebo 35, stále sa nájde niekto skúsenejší ako ty. To však nehovorí nič o tom, že nemôžeš dosiahnuť úspech skôr ako druhí.

zdroj: Wikimedia/AntonyQuintano

Steve Jobs: Nasleduj niečo väčšie, ako len vlastnú vášeň

Business Insider vo svojom príspevku spomína výmenu Waltera Issaacsona a Steva Jobsa, ktorá sa uskutočnila krátko pred Jobsovým úmrtím. V nej jedna z najuznávanejších osobností a autorov počítačového priemyslu hovorí, prečo nie je vášeň dostatočným zdrojom úspechu.

„Áno, stále hovoríme o nasledovaní svojej vášne, ale musíme si uvedomiť, že sme súčasťou toku histórie.  Aby si bol úspešný, musíš do tohto toku niečo vložiť. Niečo, po čom si ľudia o 20, 30, 40 rokov povedia, že tento človek nemal len vlastnú vášeň. Staral sa aj o to, aby vytvoril niečo, čo v budúcnosti ľuďom pomôže a z čoho budú môcť ťažiť.“

Vyzerá to, že podstatou tejto rady je nesebeckosť. Pokiaľ človek tvorí s väčším úmyslom, než je len jeho blaho, dokáže ohromné veci, a tak sa honba za úspechom transformuje na poslanie. Ak máš dostatok vnútorného odhodlania, posunie ťa to na líniu úspechu.

zdroj: SITA/AP/TonyAvelar

Jeff Bezos: Priprav sa riskovať a prehrať

„Musíš riskovať. Ak máš nápad, ktorý neprináša žiaden risk, pravdepodobne ho už niekto uskutočnil. Aby si bol úspešný, musíš mať niečo, čo možno nebude hneď fungovať. Podstúpiš risk a pravdepodobne zlyháš, ale to je v poriadku,“ uvádza Enterpreneur.

Ďalej Jeff Bezos dodáva, že on ako osoba neustále čelí veľkým rizikám, pretože vie, že ak sa tak nedeje, veci pravdepodobne nefungujú tak, ako majú, nehýbu sa dosť na to, aby mohli priniesť úspech. Preto sa neboj trochu riskovať aj ty. Úspech bez rizika je takmer nemožný.

zdroj: SITA/AP/PabloMartinezMousivais

Elon Musk: Maj jasný cieľ

„Nesústreď sa len na peniaze. Maj za cieľ aj zarobiť, a tak naplniť plán, no taktiež ťa to, čo robíš, musí napĺňať. Zisti, ako veci vylepšiť či vytvoriť niečo významné. Ak firma alebo produkt, ktorý ti napadol, ešte neexistuje, sústreď energiu na jeho zrealizovanie,“ hovorí v článku The Job Network Elon Musk.

Okrem toho radí, aby si bol kritický voči sebe samému, no zároveň na seba netlačil. Pokús sa vytvoriť a priviesť do finálnej podoby jeden projekt či firmu, nie viacero naraz.

zdroj: SITA/AP/RingoH.W.Chin

Eric Schmidt: Nauč sa hovoriť áno

Známy ako bývalý CEO spoločnosti Google a 119. najbohatší človek na svete odporúča jediné slovo. Áno.

„Áno, je to, ako dostaneš svoju prvú prácu, a potom ďalšiu. Áno je to, ako si nájdeš svojho partnera. Aj keď si z niečoho trochu nervózny a je to mimo tvojej komfortnej zóny, prijať výzvu znamená, že stretneš nových ľudí, naučíš sa nové veci, a pravdepodobne si zmeníš život. Áno je krátke slovo, ktoré dokáže robiť veľké veci. Hovor ho často.“

Ak povieš príležitostiam áno, prináša to balík náležitostí, ktorý musíš splniť. Vysloviť jedno slovo je pomerne nenáročne, no vydržať a vykonať všetku prácu potrebnú na to, aby si si šancu nezmaril, chce odvahu, trpezlivosť a akciu.

Toto pravidlo je veľmi dobré pre budovanie osobnosti. Formuje ťa, aby si bol pripravený a odhodlaný urobiť všetko nevyhnutné pre splnenie vlastných snov, píše Lifehack.

zdroj: Wikipedia/GuillaumePaumier

Mark Cuban: Najlepšie začneš disciplínou

Tento podnikateľ a investor odporúča veľmi dobrú radu. Základ úspechu hneď od začiatku vidí v disciplinovanosti. No okrem toho zdieľal aj jednu z potrebnejších rád, ktoré vo svojom živote dostal on: „Dnes si najmladší, aký kedy budeš. Ži podľa toho.“

Túto vetu mu povedal jeho otec. „Môj otec poukazoval na to, že ako „naberáme na číslach“ myslíme si, že sme starí. O trochu neskôr sa zamýšľame nad tým obdobím a ľutujeme, že sme neskúsili rôzne veci, pretože sme si mysleli, že už je na to neskoro,“ uvádza Business Insider.

zdroj: SITA/AP/ChrisPizzelo

Tim Ferriss: Uč sa od expertov

Rada investora a autora Four Hour Workweek sa týka úplne všetkých ľudí, ktorí chcú začať s akýmkoľvek vlastným podnikaním. Tim na svojom YouTube radí, ako sa rozbehnúť, a že hlavné je neustále sa vzdelávať.

Okrem toho však ukazuje jednoduchú cestu učenia sa, a to: „Snaž sa byť v jednej miestnosti so skutočnými expertmi a pozoruj ich.“

Ďalej dodáva, že takto sa človek naučí oveľa viac, ako prostredníctvom štúdia na škole, pretože pozoruje ľudí, ktorí vedia, čo robia. Okrem toho má práca s nimi efekt „snehovej gule“, ktorá sa postupne nabaľuje ďalšími vrstvami informácií a kontaktov.

zdroj: Wikimedia/JeffKubina

Richard Branson: Všetko si zapíš

Možno by si to na milionára a zástancu aktívneho života nepovedal, ale jeho rada znie všetko si zapíš.

Tak to robí aj on. Nezáleží na tom, či sa jedná o zoznam ľudí, ktorým máš zatelefonovať, alebo nové myšlienky a nápady, ktoré by sa mohli stať v budúcnosti reálnymi.

Podstatou je zapísať si všetky podstatné informácie na papier. Na jednej strane na nich touto cestou určite nezabudneš, no tiež odľahčíš vlastnú hlavu od nutnosti držať informácie pokope.

zdroj: Wikimedia/[email protected]

Článok bol pôvodne vydaný 15. mája 2020.

Zdroje: Gate Notes, The Job Network, Business Insider, Lifehack

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech