99 ročný veterán vyzbieral milióny libier na podporu lekárov prechádzaním sa vo vlastnej záhrade

  • Tom Moore slúžil počas druhej svetovej vojny
  • Ľuďom sľúbil, že denne prejde desaťkrát 25 metrov z jednej strany svojej záhrady na druhú a pomôže vyzbierať peniaze pre lekárov
  • Pôvodne chcel vybrať touto akciou tisíc libier, no podarilo sa mu získať viac ako 18 miliónov libier
sam
Zdroj: Reprofoto - Twitter.com/captaintommoore
  • Tom Moore slúžil počas druhej svetovej vojny
  • Ľuďom sľúbil, že denne prejde desaťkrát 25 metrov z jednej strany svojej záhrady na druhú a pomôže vyzbierať peniaze pre lekárov
  • Pôvodne chcel vybrať touto akciou tisíc libier, no podarilo sa mu získať viac ako 18 miliónov libier

Veterán Tom Moore, ktorý počas druhej svetovej vojny slúžil v Barme, Indii a na Sumatre, sa podujal splniť výzvu, vďaka ktorej vyzbieral pre zdravotnícky personál v prvej línii viac ako 18 miliónov libier (20,6 milióna eur). Cieľom výzvy zverejnenej na crowdfundingovej stránke Just Giving, bolo stokrát prejsť dĺžku v jeho záhrade s pomocou podporného vozíka.

Sto dĺžok vo svojej 25 metrov dlhej záhrade v juhoanglickom meste Bedfordshire chcel Moore stihnúť prejsť do dňa svojich stých narodenín, ktoré oslávi 30. Apríla. Veterán pôvodne plánoval vyzbierať 1 000 libier po tom, ako ukončil liečbu zlomeného bedrového kĺbu a rakoviny. Teraz sa však suma vyzbieraných peňazí prekročila hranicu 18 miliónov libier.

„V poslednej vojne boli v prvej línii vojaci v uniformách, no tentoraz sú našou armádou v uniformách lekári a zdravotné sestry. Aj teraz to zvládneme,“ povedal Moore.

Do zbierky prispelo už viac ako 850-tisíc ľudí, pričom webová stránka, cez ktorú bolo možné prispieť, bola niekoľkokrát kvôli preťaženiu dočasne nefunkčná.

Jeho posledných desať dĺžok dnes vysielali naživo aj dve najsledovanejšie ranné britské televízne relácie. Veterána podporili aj bývalí kapitáni futbalových klubov Manchestru United a Arsenalu Londýn – Rio Ferdinand a Tony Adams.

Mooreová úsilie ocenil aj rad politikov. Minister zdravotníctva Matt Hancock povedal, že akcia vniesla „lúč svetla“ do temnoty koronakrízy.

„Kapitán Tom je inšpiráciou pre nás všetkých,“ uviedol minister, ktorý sa sám koronavírusom nakazil. Premiér Boris Johnson, ktorý sa teraz z choroby COVID-19 zotavuje vo vidieckom sídle Chequers, vo vyhlásení uviedol, že Moore „zosobňuje ducha zeme“. Do zbierky prispel aj princ William, ktorý veterána označil úsmevne za „stroj na zbieranie peňazí.“ Státisíce Britov teraz volajú po tom, aby bol Moore za svoje aktivity povýšený do šľachtického stavu.

Predstavitelia z oblasti zdravotníctva tvrdia, že pandémia v Británii sa blíži k svojmu vrcholu, je však ešte predčasné uvoľňovať reštrikcie týkajúce sa denného života. Britská vláda dokonca predĺžila celoštátne opatrenia proti pandémii koronavírusu o ďalšie najmenej tri týždne. Minister zahraničia Dominic Raab povedal, že „akýmikoľvek zmenami opatrení týkajúcich sa dodržiavania sociálnych odstupov by sme teraz riskovali výrazný nárast šírenia vírusu”.

Zdroje: justgiving.com, edinburghnews.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech