„Bol by to úplný koniec Ruska.“ Generál Hodges varuje pred útokom, ktorý môže zlomiť NATO

  • Generál Hodges varuje, že Rusko môže otestovať NATO útokom na Litvu či Lotyšsko
  • Tvrdí, že pôjde o vydieranie jadrovou hrozbou
generál Hodges
  • Generál Hodges varuje, že Rusko môže otestovať NATO útokom na Litvu či Lotyšsko
  • Tvrdí, že pôjde o vydieranie jadrovou hrozbou
ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Rusko nemusí útočiť na celý Západ, aby vyvolalo jednu z najväčších kríz v dejinách NATO. Podľa generála Fredericka Hodgesa, bývalého veliteľa amerických síl v Európe, by Kremeľ na otestovanie jednoty aliancie nepotreboval tak veľa.

V rozhovore pre reláciu „Deň vo svete“ opísal scenár, v ktorom Moskva siahne po malom, ale strategicky mimoriadne nebezpečnom útoku – a to na Litvu alebo Lotyšsko.

Hodges tvrdí, že ruské vedenie sleduje dve paralelné stratégie: totálne ovládnutie Ukrajiny a zároveň snahu rozbiť NATO zvnútra. Podľa neho ide o dlhodobý cieľ Kremľa, ktorý v súčasnej situácii naberá nový rozmer.

Generál opísal, že mnohí na Západe si mylne myslia, že Rusko nebude riskovať útok na krajiny NATO, kým je vyťažené vojnou s Ukrajinou. On však tvrdí opak – práve tento stav môže Moskva využiť. „Cieľom je samozrejme vojna s Ukrajinou. To je jeden cieľ – zničiť samotný koncept Ukrajiny ako štátu. Ale druhý cieľ je, že Rusko odjakživa chcelo rozbiť NATO,“ povedal Hodges.

Kremeľ môže podľa generála vykonať masívnu inváziu

Podľa neho Kremeľ nemusí urobiť masívnu inváziu ako počas studenej vojny. Stačilo by, keby zaútočil na jedného z najmenej veľkých spojencov. „Budú chcieť ukázať, že nebudeme bojovať jeden za druhého. Nemusia vôbec napadnúť celé NATO. Stačilo by, aby zaútočili na Litvu alebo Lotyšsko, potom sa zastavili a položili otázku – či chceme jadrovú vojnu, alebo mier, ale za cenu straty Litvy či Lotyšska,“ upozornil.

Podľa Hodgesa by šlo o typické vydieranie, ktoré by sa snažilo rozvrátiť jednotu aliancie. Mali by v rukách rukojemníka – malé územie – a zároveň hrozbu jadrovej eskalácie.

Vladimir Putin
zdroj: TASR/AP

Reakcia NATO rozhodne o všetkom

Generál zdôraznil, že kľúčovým faktorom v takomto scenári je rýchlosť a rozhodnosť. Článok 5 – útok na jedného je útokom na všetkých – by sa podľa neho musel aktivovať okamžite. „Ak by odpoveď znela, že chceme mier, bola by to porážka aliancie. Článok 5 by sa neaktivoval a NATO by stratilo všetku dôveryhodnosť,“ povedal Hodges.

Ak by však aliancia zareagovala rázne, Kremeľ by podľa neho utrpel obrovskú strategickú prehru: „Ak by sa prerátali a aliancia by odpovedala tak, ako má, bol by to úplný koniec Ruska,“ skonštatoval.  Rozhovor sa dotkol aj vývoja na ukrajinskom fronte, najmä ruského postupu v regióne Pokrowska. Hodges tvrdí, že napriek mohutnej ruskej propagande nejde o zásadný zlom.

Pokrowsk bol kedysi významným železničným a logistickým bodom, no dnes je zbombardovaný na nepoznanie. Moskva podľa neho víťazstvo prezentuje len z propagandistických dôvodov. „Nemyslím si, že je to až také strategické víťazstvo. Rusko to bude vykresľovať ako obrovský úspech, ale podľa mňa sa rýchlo ukáže, že to tak nie je. Dôležitejšie je, že Ukrajinci narušili ruské tvrdenie, že ich víťazstvo je nevyhnutné,“ zdôraznil.

Podľa neho sa Ukrajina aj napriek ťažkým podmienkam drží „vôbec nie na zlom mieste“, no potrebuje omnoho intenzívnejšiu podporu, najmä od USA.

Hodges kritizuje aj Trumpa

Generál otvorene kritizoval súčasnú americkú administratívu, ktorú vedie prezident USA Donald Trump. Podľa neho Washington nevyvíja dostatočnú aktivitu na zastavenie Ruska a tým paradoxne zvyšuje riziko budúceho konfliktu. „Ak chceme zastaviť Rusko pred útokom na štáty NATO ako Litva, Lotyšsko či Poľsko, musíme pomôcť Ukrajine zvíťaziť. Som veľmi sklamaný, že moja krajina nerobí viac. Trump obmedzil financie pre Ukrajinu,“ uviedol.

Zároveň dodal: „Nemám žiadnu dôveru, že Trump v tomto smere niečo urobí. Často mení názory, ale v konečnom dôsledku nerobí nič, čo by skutočne znamenalo bolestivú ranu pre Putina či dokonca pre Orbána.“

Moskva úspešne otestovala dve strategické zbraňové platformy

Ako sme ťa informovali, Moskva oznámila, že v uplynulých týždňoch úspešne otestovala dve strategické zbraňové platformy, píše portál Aktuálně.cz

Konkrétne ide o raketu s jadrovým pohonom Burevestnik a podmorský dron Poseidon. Kremeľ tvrdí, že tieto systémy dokážu obísť americkú protiraketovú obranu a poskytnúť Rusku výhodu, no aktuálne neexistuje nezávislé potvrdenie, že zbrane sú v operačnom stave.

Preto podľa bezpečnostného experta Jana Ludvíka nemožno vyvodzovať jednoznačné závery: „Samozrejme, bez ďalších znalostí z ruských archívov, ktoré budú pravdepodobne uzavreté ďalších dvadsať až tridsať rokov, to nepovieme s istotou.“

Preto si nemyslí, že ide o politický odkaz, skôr postupný pokrok ako nejaký jasný signál smerom k Západu. Napriek tomu dal Donald Trump po ruskom oznámení pokyn svojim veliteľom „obnoviť jadrové testovanie“. 

Čítaj viac z kategórie: Zo sveta

Zdroje: Polsat News, Archív Startitup, Aktuálně.cz

Najnovšie videá

Trendové videá