Danko a Majerský sa dostali do sporu o platoch politikov: „Nekrúťte sa ako had, kokos, Milan“
- Televízna debata v STVR priniesla ostrú výmenu medzi Dankom a Majerským
- Do sporu sa dostali pre platy politikov
- Témou bol aj Fico a podpora Mazureka
- Televízna debata v STVR priniesla ostrú výmenu medzi Dankom a Majerským
- Do sporu sa dostali pre platy politikov
- Témou bol aj Fico a podpora Mazureka
Diskusia v relácii STVR O päť minút 12 sa niesla v ostrom tóne už od chvíle, keď prišla reč na platy politikov. Andrej Danko ani Milan Majerský nechceli priamo povedať, aký mesačný plat poberajú. Danko pritom predsedovi KDH odkázal: „Nekrúťte sa ako had, kokos, Milan.“ Dodal, že ľudia si môžu „na tri kliky“ zistiť na internete, koľko zarábajú poslanci.
Napätie stúplo aj pri otázke, či sa platy politikov zvýšili. Majerský uviedol, že ako prešovský župan má minimálnu mzdu, zároveň však poberá aj plat poslanca parlamentu. V debate tiež pripomenul, že poslancom Národnej rady sa platy zmrazili, no ministri si podľa neho cez paušálne náhrady svoje príjmy zvýšili. „Som za to, aby si každý trošku utiahol opasky. Oni si dvihli, a preto je to nespravodlivé,“ vyhlásil.
Majerský tvrdo zaútočil na Fica
Jednou z hlavných tém relácie bol aj premiér Robert Fico. Milan Majerský ho označil za „obyčajného zbabelca“ a kritizoval ho za nepriamu podporu Milana Mazureka, ktorý kandiduje na prešovského župana. Podľa Majerského tým Fico podporil človeka, ktorého označil za odsúdeného extrémistu.
Predseda KDH zároveň uviedol, že je rád, že jeho strana predbehla Fica a ešte skôr, než podľa neho úplne odkryl svoj hodnotový svet, vylúčila spoluprácu so Smerom. Tému spájal práve aj s jesennými župnými voľbami a s tým, ako sa Fico postavil k Mazurekovej kandidatúre.
Majerský premiérovi vyčítal aj spôsob, akým vystupuje na verejnosti. Povedal, že Fico sa nevie rozprávať s oponentmi a do médií podľa neho chodí viesť monológy. Narážal pritom na reláciu Sobotné dialógy v Slovenskom rozhlase, kde Fico 21. marca vystúpil sám.
Do sporu vstúpila aj téma manželky predsedu KDH
Majerský v relácii otvoril aj osobnejšiu rovinu konfliktu. Ficovi vyčítal, že zaútočil na jeho manželku a europoslankyňu KDH Miriam Lexmann. Premiér podľa neho naznačoval, že práve ona mala s Progresívnym Slovenskom dohadovať podporu pre Majerského kandidatúru na post prešovského župana.
Predseda KDH tieto tvrdenia odmietol. Povedal, že jeho manželka nič také nevybavovala. Spor sa tak v debate neposúval len v rovine straníckych výčitiek, ale aj v oblasti osobných a rodinných útokov, ktoré v posledných týždňoch čoraz častejšie sprevádzajú predvolebnú atmosféru.
Danko Fica kritizoval aj bránil zároveň
Andrej Danko sa počas relácie dostal do zvláštnej pozície. Na jednej strane Majerskému vyčítal, že Fica označil za zbabelca, a tvrdil, že hoci premiérovi veľa vecí zazlieva, takto tvrdo by sa o ňom nevyjadroval. Na druhej strane však sám Roberta Fica opakovane kritizoval.
Týkalo sa to aj rušenia Úradu na ochranu oznamovateľov. Danko vyhlásil, že v tomto prípade bude volať po zodpovednosti, no zároveň dodal, že nemôže rozbiť vládu. Celý postup označil za „šialený“ a povedal: „Poslanci stratili nervy. Ja som mal tiež konfrontáciu.“ Dodal aj to, že sa za tento krok politicky hanbí.
Napriek tomu Fica v inej časti diskusie obhajoval. O predsedovi PS Michalovi Šimečkovi vyhlásil: „Šimečka mu nemôže nosiť ani tašku.“
Čítaj viac z kategórie: Politika
Zdroj: STVR