Inšpektori upozorňujú: Ak máš doma túto pochúťku, radšej ju nekonzumuj. Kontrola odhalila nepovolenú zložku
- Ak máš doma túto omáčku, radšej ju neotváraj
- Kontrola v sklade pri Senci odhalila zložku, ktorá v európskych potravinách nemá čo hľadať
- Ak máš doma túto omáčku, radšej ju neotváraj
- Kontrola v sklade pri Senci odhalila zložku, ktorá v európskych potravinách nemá čo hľadať
Možno si si ju už niekedy kúpil bez toho, aby si tušil, čo presne obsahuje. Úrady však upozorňujú na konkrétny výrobok, ktorý neprešiel kontrolou. O prípade informoval web ŠVPS.
Kontrola odhalila problém
Úradná kontrola potravín sa zamerala na hotovú indickú omáčku určenú na prípravu Butter Chicken. Regionálna veterinárna a potravinová správa v Senci odobrala vzorku u spoločnosti PPP TERNO real estate s.r.o. vo Veľkom Bieli.
Išlo o výrobok s označením „Omáčka na varenie pre Butter Chicken (Hotová indická omáčka)“, konkrétne výrobnú dávku 2504072 s dátumom spotreby 30. septembra 2026. Produkt pochádza z Indie, kde ho vyrobila spoločnosť Vimal Agro Products Pvt Ltd.

Nepovolená látka v zložení
Pri analýze vzorky sa zistila prítomnosť látky asafoetida. Táto zložka však nie je povolená v danom type potraviny podľa európskej legislatívy. Použitie tejto látky je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2015/2283 o nových potravinách. Podľa článku 6 sa asafoetida v tomto prípade nesmie používať.
Distribúcia a stiahnutie výrobku
Výrobok sa na Slovensko dostal z Indie cez českého distribútora. Po zistení problému bol následne stiahnutý z predaja. Predajca zároveň komunikoval s dodávateľom o zistených skutočnostiach, najmä o použití nepovolenej látky v produkte.
Podnet od spotrebiteľov
Podobné prípady nie sú ojedinelé a kontroly potravín pravidelne odhaľujú aj ďalšie riziká. Na začiatku apríla riešili úradníci aj výrobok, pri ktorom zohral úlohu podnet priamo od spotrebiteľov.
Na základe podnetu od zákazníka vykonala Regionálna veterinárna a potravinová správa v Trenčíne kontrolu u distribútora GORAL spol. s.r.o. v Trenčíne. O prípade informoval taktiež web ŠVPS. Podnet upozorňoval na možný výskyt skla vo výrobku.
Konkrétny výrobok a šarže
Kontrola sa týkala produktu Giana Čalamáda s objemom 720 ml. Išlo o dve šarže s dátumom minimálnej trvanlivosti 26. apríla 2028/B a 27. apríla 2028/B. Výrobok bol vyrobený v Poľsku spoločnosťou P.P.H.U. “FRUTICO” a na Slovensko ho dodávala firma GASTON s.r.o. z Českej republiky. Na trh bolo dodaných celkovo 2400 kusov.

Stiahnutie z trhu
Distribútor informoval svojich odberateľov o potrebe stiahnuť obe šarže z predaja. Produkty boli distribuované v rámci Slovenska. Zistené bolo, že na výrobok prišli nezávisle dva podnety. Jeden sa týkal balenia zakúpeného v TESCO Martin, druhý produktu z TESCO Nitra.
Čítaj viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: svps.sk, svps.sk