Lavrov prezradil, o čo Rusku v skutočnosti vo vojne ide. Úspech „špeciálnej operácie“ spája s globálnou silou krajiny
- Sergej Lavrov otvorene pomenoval hlavnú prioritu Kremľa na medzinárodnej scéne
- Tvrdí, že upevnenie vplyvu Ruska závisí od splnenia cieľov vojenskej operácie
- Sergej Lavrov otvorene pomenoval hlavnú prioritu Kremľa na medzinárodnej scéne
- Tvrdí, že upevnenie vplyvu Ruska závisí od splnenia cieľov vojenskej operácie
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vystúpil na výročnom zhromaždení Rady pre zahraničnú a obrannú politiku, kde otvorene prepojil rešpekt voči svojej krajine s dianím na bojisku.
O tejto udalosti priamo z Moskvy informoval web TASS. Ruský minister zdôraznil, že ak sa hovorí o potrebe upevniť postavenie krajiny na globálnej mape a zvýšiť jej atraktivitu ako civilizačného partnera, ktorý vždy dodrží svoje slovo, neexistuje iná cesta než dosiahnutie stanovených mét.
„Keď hovoríme o potrebe posilniť vplyv Ruska vo svete a zvýšiť jeho príťažlivosť ako civilizácie, partnera a strany, ktorá vždy plní dohody, jediným cieľom je dosiahnuť všetky ciele špeciálnej vojenskej operácie,“ konštatoval Lavrov.
Pozorné oči spojencov aj nepriateľov
Podľa šéfa diplomacie sa Rusko v súčasnosti nachádza pod drobnohľadom celého medzinárodného spoločenstva. Pozorne ho sledujú nielen susedné krajiny a partneri, ale každý krok monitorujú aj oponenti a otvorení nepriatelia. Z tohto dôvodu sa hlavná úloha ruskej diplomatickej misie presúva priamo k podpore ozbrojených síl.
Lavrov dodal: „Naši priatelia a susedia, ako aj naši oponenti a nepriatelia, to najpozornejšie sledujú. Preto je prvoradým cieľom našej diplomacie urobiť všetko, čo je v našej oblasti pôsobnosti možné, aby sme vytvorili podmienky potrebné na to, aby naši vojaci konali v špeciálnej vojenskej operácii čo najefektívnejšie, najúspešnejšie a najrozhodnejšie.“
Snahy o destabilizáciu ruských spojenectiev
V závere svojho prejavu minister upriamil pozornosť na geopolitický tlak, ktorému Rusko čelí vo svojom bezprostrednom susedstve. Západné štáty sa podľa neho aktívne usilujú naštrbiť vzťahy medzi Kremľom a jeho tradičnými partnermi.
Tieto snahy o odtrhnutie spojencov sa podľa Lavrova výrazne koncentrujú na okolité štáty, pričom explicitne spomenul Arménsko. Vyhlásil, že prebiehajú systematické pokusy vtiahnuť túto krajinu do chybných rozhodnutí, ktorých primárnym zámerom je poškodiť záujmy Ruskej federácie.
Rekordný prepad popularity hlavy štátu
Hoci autoritársky režim tvrdo trestá akúkoľvek otvorenú kritiku a prejav odporu môže viesť k väzeniu, najnovšie dáta najväčšieho štátneho prieskumného centra VCIOM ukazujú jasný trend. Dôvera v prezidenta Vladimira Putina sa prepadla na úroveň 65,6 percenta, čo predstavuje prudký pokles od začiatku roka, píše web Washington Post.
Medzi občanmi sa šíri únava z bojov, ktoré trvajú už piaty rok, pričom mnohí predstavitelia anonymne priznávajú, že frustrácia pramení aj z neschopnosti úplne ovládnuť Doneckú oblasť. K nespokojnosti výrazne prispieva aj štátne obmedzovanie prístupu k internetu, čo poburuje najmä mladú generáciu zvyknutú na vysokú mieru digitalizácie.
Ekonomický kolaps na obzore
Kritické hlasy už začínajú prenikať aj z radov finančnej elity a domáceho biznisu. Ekonomika v úvode roka klesla o 1,8 percenta a obrie vojenské výdavky spolu so sankciami vypálili infláciu do extrémnych výšok.
Ruská centrálna banka musela držať úrokové sadzby nad hranicou 20 percent a hoci neskôr klesli na 14,5 percenta, ekonómovia dôrazne varujú pred recesiou. Minister hospodárskeho rozvoja Maxim Reshetnikov otvorene priznal, že štátne rezervy sú takmer vyčerpané. Podnikatelia na moskovskom fóre ostro skritizovali vedenie krajiny za to, že úplne stratilo kontakt s ekonomickou realitou.
Digitálna železná opona padá
Sociálnymi sieťami otriaslo virálne video influencerky Viktorie Bonya, ktorá verejne odsúdila vládne reštrikcie a neschopnosť riešiť problémy bežných ľudí. Dlhoročný líder komunistov Gennadij Zjuganov dokonca priamo v parlamente varoval, že ak sa situácia nezmení, krajinu čaká do jesene fatálny hospodársky kolaps pripomínajúci revolučný rok 1917.
Situáciu navyše komplikujú ukrajinské útoky na rafinérie, kvôli ktorým muselo Rusko drasticky skresať produkciu ropy. Medzi ľuďmi sa tak šíri pocit beznádeje, ceny potravín sa zdvojnásobili a staršia generácia s hrôzou konštatuje, že v Rusku opäť vyrástla, tentoraz digitálna, železná opona.
Čítaj viac z kategórie: Rusko
Zdroje: washingtonpost.com, tass.com