Do rebríčku miliardárov Forbesu sa tento rok dostal aj prvý Slovák! Ivan Chrenko má majetok v hodnote 1,1 miliardy dolárov

  • Spoluzakladateľ HB Reavis je prvým Slovákom medzi svetovými miliardármi.
2
  • Spoluzakladateľ HB Reavis je prvým Slovákom medzi svetovými miliardármi.
ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Za najbohatšieho Slováka sa často považuje český minister financií Andrej Babiš. No rebríček dolárových miliardárov Forbesu tohto rodáka z Bratislavy oficiálne uvádza na základe jeho bydliska ako Čecha. Slováci teda v tomto známom zozname najbohatších ľudí sveta doteraz nemali oficiálne zastúpenie.

No to sa zmenilo keď Ivanovi Chrenkovi blikla na účte deviata nula. Keď na začiatku 90-tych rokov začínal v rodnej Šali podnikať s audiotechnikou a elektromontážnymi prácami, miliardový majetok asi neplánoval.

foto: hbreavis.com

Na cestu k nemu nastúpil, keď sa v roku 1994 stal súčasťou developerskej spoločnosti HB Reavis (vtedy pod názvom AB Reavis). Spoločnosť v tom čase stavala najmä bratislavské bizniscentrá.

No do povedomia širšej verejnosti sa dostala najmä vďaka obchodným centrám Aupark. Tie sa dnes nachádzajú okrem v Bratislavy aj v ôsmich ďalších mestách na Slovensku a v Česku.

foto: dlink.com

Ivan Chrenko je dnes predsedom predstavenstva HB Reavis Group a jeho majetok sa odhaduje na 1,1 miliardy dolárov. Okrem Auparku medzi jeho projekty patrí aj bratislavské Twin City, či pripravovaná Stanica Nivy. Okrem toho plánuje postaviť najvyšší mrakodrap v Európskej únii – Varso Tower vo Varšave.

Projekty HB Reavis väčšinou svojou veľkosťou a významom značne ovplyvňujú mestá, v ktorých sú budované. Názory na túto spoločnosť a teda aj na Ivana Chrenka sú teda rôzne, v závislosti od pohľadu na jeho projekty. Pravdou ale zostáva, že do rebríčku Forbes sa človek nedostane iba tak. Takže ak nič iné, Chrenko je určite skvelý biznismen.

foto: skyscrapercity.com

Ako osoba je známy tým, že si prísne stráži svoje súkromie. Na internete by človek márne hľadal viac ako jednu či dve fotografie. Hovorí sa o ňom, že sa nerád spája s časťou slovenských najbohatších ľudí, ktorí vyťažili z komunizmu, či z obdobia tesne po jeho páde.

Celkovo sa v rebríčku umiestnil na 1 795. priečke, z celkového počtu 2 043 dolárových miliardárov. Ich majetky majú dokopy hodnotu 7,67 biliónov dolárov. Najviac ich je v USA (565), Číne (319), Nemecku (114), Indii (101) a Rusku (96). Na prvom mieste sa neprekvapivo umiestnil Bill Gates.

Celý rebríček nájdeš TU.

Čítaj viac z kategórie: Zo Slovenska

Najnovšie videá

Trendové videá