Nenávidený nápoj mnohých Slovákov má nečakané priaznivé účinky. Ak to preženú, hrozí im „búrka v črevách“

  • Sezóna vinobrania je v plnom prúde a jej súčasťou je aj čoraz obľúbenejší burčiak
  • Ide o nápoj, ktorý buď ľudia nenávidia, alebo milujú
Na snímke je žena pijúca burčiak
Ilustračný obrázok TASR/Roman Hanc
  • Sezóna vinobrania je v plnom prúde a jej súčasťou je aj čoraz obľúbenejší burčiak
  • Ide o nápoj, ktorý buď ľudia nenávidia, alebo milujú

Sezóna vinobrania je v plnom prúde a jej súčasťou je aj čoraz obľúbenejší burčiak. Ide o nápoj, ktorý buď ľudia nenávidia, alebo milujú. O tomto nápoji je známe, že má na ľudský organizmus dobrý vplyv. Ak si však myslíš, že čím viac ho vypiješ, tým budeš zdravší, si na obrovskom omyle. Burčiak totiž obsahuje veľké množstvo kvasiniek, ktoré na ľudské črevá nemusia pôsobiť najideálnejšie. 

Ako na sociálnej sieti informuje Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave, okrem kvasiniek sa v zložení burčiaku nachádzajú aj prospešné látky. Odborníci však upozorňujú na to, že denná dávka by nemala prekročiť tri decilitre.

Burčiak je kvasiaci hroznový mušt vznikajúci pri výrobe vína s obsahom alkoholu menej ako 6 %. Hoci má vysoký obsah cukru, v jeho zložení sú aj látky pochádzajúce z hrozna a kvasiniek, ktoré sú pre ľudský organizmus prospešné. Obľúbenému nápoju by sa mali vyhýbať predovšetkým diabetici.

RÚVZ SR v Bratislave uvádza, že burčiak má veľa vitamínov, najmä vitamíny skupiny B, stopové prvky, minerály a ovocné cukry. Obsahuje železo, zinok, má priaznivé účinky na trávenie, dobre pôsobí na nervovú sústavu, vďaka tiamínu zlepšuje pleť, zlepšuje činnosť srdca, kyselina pantotenová má pozitívny vplyv na zažívacie ústrojenstvo a sliznicu.

Čo sa týka červeného burčiaku, ten taktiež obsahuje antioxidant známy tým, že pozitívne pôsobí na srdcovo-cievny systém a bráni starnutiu na bunkovej úrovni, čím pomáha predchádzať civilizačným ochoreniam.

Ako overiť kvalitu burčiaku?

Ako sme už uviedli vyššie, dodržiavanie stanovenej dennej dávky je nesmierne dôležité. „Ak si niekto myslí, že čím viac burčiaku vypije, bude zdravší, tak sa mýli. Väčšie množstvo burčiaku môže vďaka obsahu kvasiniek spôsobiť búrku v našich črevách,“ uvádza RÚVZ SR.

Zistiť, či je burčiak kvalitný, je úplne jednoduché. Dá sa tak urobiť podľa farby, vône a chute. 

„Dobrý burčiak má nažltlú farbu iba s jemným kalom, sladkou vôňou a sladkokyslou chuťou,“ ozrejmil s tým, že mierna zakalenosť je spôsobená kvasinkami. Ak je burčiak príliš tmavý, môže to znamenať, že nebol vyrobený z hrozna, ale napríklad z jabĺk. „Stať sa môže aj to, že sa hrozno zle spracovalo,“ doplnil RÚVZ SR.

Na záver je dôležité mať na mysli to, že kvalitný burčiak má byť hustý a na dne pohára by mal mať usadeninu. Ak sa stane, že si si na jarmoku kúpil riedky burčiak, zrejme bol riedený vodou.

Vinobraním ožíva aj Rača

Milovníci vína a burčiaku si v bratislavskej Rači opäť prídu na svoje. Mestská časť ožije od piatka do nedele (15. – 17. 9.) tradičným Račianskym vinobraním, teda oslavou vinohradníctva, tradícií a kultúry. TASR o tom informoval referent komunikácie miestneho úradu Miroslav Vajs.

„Najväčšej novinky sa dočkajú najmenší, pre ktorých sa Park J. M. Hurbana premení na stredoveký dobový tábor,“ priblížil Vajs. Skupina historického šermu Ursus pripravila pre deti množstvo aktivít od ukážky stredovekých zbraní a rytierskej zbroje až po šermiarske vystúpenia či razenie mincí. Chýbať nebudú ani divadelné predstavenia či šachový turnaj.

Vinobranie oficiálne otvoria v piatok popoludní príchodom alegorického sprievodu do amfiteátra v Knižkovej doline, keď račianski farári požehnajú úrodu viniča. Nasledovať bude vyhodnotenie súťaže Račianskeho vinohradníckeho spolku o najkrajší hroznový strapec a najlepší burčiak.

Hudobný program bude rozdelený do štyroch scén. Hlavné pódium nájdu návštevníci v amfiteátri v Knižkovej doline, Kruháč scéna bude patriť skôr narodeným. Predstavia sa viaceré kapely či speváci, ale aj ľudová, dychová a folklórna hudba. Pred ruchom podujatia sa bude dať oddýchnuť si pri džezovej hudbe v chillout zóne v Obecnej záhrade.

Chýbať nebudú ani sprievodné podujatia. V Koloničovej kúrii na Námestí Andreja Hlinku bude okrem neriadenej degustácie lokálnych vín a burčiaku pripravená aj výstava fotografií Príroda očami fotografa.

V Nemeckom kultúrnom dome pri zastávke Hybešova sa budú konať tri výstavy Račianskeho muzeálneho spolku. Zároveň tam výsledky svojej práce priblíži Slovenský zväz záhradkárov a Klub paličkovanej čipky Rača. Priaznivcov poézie čaká uvedenie básnickej zbierky Potopa račianskeho autora Jakuba Pokorného.

Zdroje: FB/RÚVZ SR, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá