Sajfa: Slováci sú veľmi prajní, ale mali by menej prežívať samých seba

  • S Matejom „Sajfom“ Cifrom sme sa porozprávali o jeho nádejnej kariére na YouTube, o produktivite, ale aj o tom, v čom by sa podľa neho Slováci v roku 2017 mohli zmeniť.
ss
  • S Matejom „Sajfom“ Cifrom sme sa porozprávali o jeho nádejnej kariére na YouTube, o produktivite, ale aj o tom, v čom by sa podľa neho Slováci v roku 2017 mohli zmeniť.

Ahoj, Sajfa. Veľmi úspešne si skočil mladým do remesla a odštartoval si svoj vlog. Prečo si sa na to dal a s akým cieľom?

Strašne ma to fascinuje. Predovšetkým sa mi to páči ako formát. Keď som začínal, tak som už mal akú-takú predstavu o tom, ako by to malo vyzerať, pretože už mám čo-to napozerané. Pravdu povediac, asi rok som sa  k tomu odhodlával. S manželkou sme sa vybrali do New Yorku a zdal sa mi ako ideálne miesto, kde by sa dal odštartovať vlog. Pustil som sa teda do toho a zatiaľ ma to neopúšťa.

Nedávno si bol v NYC, ktorý je považovaný za mesto neobmedzených možností, no zároveň je možno trochu „prehajpovaný“ oproti realite. Vymenil by si ho za Bratislavu? 

NYC je väčšie ako celé Slovensko, takže tých príležitostí je tam neskutočne veľa. Na to, aby tam mal človek žil dobrý život, však musí fakt mať peniaze, dobrú prácu a musí sa vedieť presadiť. Myslím si, že je jednoduchšie presadiť sa na Slovensku, ako v NYC, kde je takých ako som ja „na kilá“. Podľa mňa je to teda skôr o šikovnosti a šťastí. Na Slovensku som však spokojný a som tu rád, vážim si tiež, že keď sa chcem pozrieť do inej krajiny, je tu tá možnosť. Poznám Slovákov, ktorí v NYC žijú a pracujú, no časom strácajú to nadšenie, ktoré človek má, keď je tam len ako turista.

saj

zdroj:facebook.com/SajfaFunRadio

Ako vidíš budúcnosť rádia, ako média, ktorého vplyv predovšetkým u mladých čoraz viac slabne?

Myslím si, že rádio prežije, pretože je veľmi flexibilné. Tým, že stačí len zvuk, môže sa stať čokoľvek vo svete a rádio vie narozdiel od TV ihneď zareagovať. Je však pravda, že rádio už nie je prioritným médiom a jediným zdrojom informácií tak, ako tomu bolo v minulosti. Pracujem v ňom už 12 rokov, takže som zažil a počul všeličo, no rádio sa stále drží.

Vieš si predstaviť, že by si sa živil čisto YouTube-om?

Cítim v ňom veľký potenciál, stále rastie a sú naň pozitívne reakcie, ľuďom sa to páči a tak skoro sa ho asi neprejedia. Keď bude možnosť stavať na YouTube ďalej, určite sa tomu nebudem brániť. Nerobím to však principiálne pre to, aby som z toho raz mohol žiť. Myslím si, že ak to budem robiť dobre a dlho, môže to byť veľmi veľká súčasť môjho príjmu. Som však rád, že YouTube sa posúva stále dopredu.

s1

zdroj fotografie:facebook.com/SajfaFunRadio

Tvoje vlogy majú istý nádych Caseyho Neistata. Chcel by si sa stať jeho slovenskou verziou?

Casey je moja obrovská inšpirácia, to je úplne jasné. Je to vidieť z každého môjho videa a hrdo sa k tomu hlásim. Mám ho napozeraného a videl som každé jeho video. A pritom som sa k nemu dostal úplnou náhodou. Prvé vec, ktorá ma upútala, bola hudba a prostredie, čiže New York. Pohyboval sa po miestach, ktoré sám poznám a x-krát som behal po tých istých trasách ako on, takže som sa na to okamžite namotal. Pri Caseym som sa síce ani raz nezasmial, skrátka ma nepobavil, ale robil mi spoločnosť každý deň. Takto som zistil, že práve o tom vlogovanie je. Človek pustí diváka za istú hranicu svojho súkromia, svojho sveta. Keď sa divák stane jeho súčasťou, tak to jednoducho pozerá každý deň. Vlog je podľa mňa predovšetkým o pravidelnosti a nefungoval by, keby sa robil len raz za týždeň. Musel by to byť naozaj top level. Naopak, keď sa nazbierajú nejaké tie každodenné „frciny“, aj keď menej kvalitné, stačí to a vie to zaujať.

s2

zdroj fotografie:facebook.com/SajfaFunRadio

Si naozaj produktívny a nudu zrejme často nezažívaš. Ako sa ti darí neprokrastinovať ?

Mal som obdobia, keď som ráno vysielal a potom som už nemal čo robiť, tak som sa jednoducho flákal, pozeral seriály. Tento stav však už roky nepoznám. Dnes som napríklad asi 40 minút strihal videá. Teraz je však otázne, či je to robota, zábava alebo hobby. Neobťažuje ma to, nie je to niečo, čo musím spraviť za každú cenu. Jednoducho využívam svoj voľný čas na to, aby som všetko stihol. Deň má bohužiaľ len 24 hodín, ktoré treba zyplniť zmysluplne. Nemyslím si, že som extrémne zaneprázdnený človek, aj keď sa to z niektorých videí tak môže zdať. Ak by sa ktokoľvek rozhodol urobiť 10-minútový zostrih zo svojho dňa, pokojne by to mohlo vyzerať tak, že má veľmi nabitý deň, no skutočnosť môže byť iná.

s3

zdroj fotografie:facebook.com/SajfaFunRadio

Myslíš si, že YouTube je médiom, ktoré má edukačný potenciál a môže spasiť dnešnú generáciu?

V mojom prípade pôjde vlogovanie určite aj edukatívnym smerom. Nechcem však nikoho vzdelávať, nepotrebujem nikomu hovoriť, čo by mal alebo nemal robiť. Keď však príde moment, že sa bude treba k niečomu vyjadriť a zaujať určité stanovisko, budem rád, ak ho vyjadrím. To sa môže týkať čohokoľvek, napríklad volieb či spoločenskej klímy. A to aj s rizikom, že potom sa môže v komentároch objaviť čokoľvek. YouTube však určite má potenciál posúvať mladú generáciu ďalej, sprostredkúvať jej nové názory a pohľady na veci.

Plánuješ v lvl lama alebo vo vlogu aj spoluprácu s pánom prezidentom?

Dvakrát som už pána prezidenta volal do lvl lama. Prvýkrát, keď som s jeho ľuďmi hovoril, boli práve akési politické turbulencie. Povedali mi preto, že by v takom období neradi stavali prezidenta do vtipnej polohy. Druhýkrát mi povedali, že by to prichádzalo do úvahy v priebehu roka 2017, keďže bol prednedávnom u Goga a už by toho bolo veľa.

Ak by si si musel vybrať medzi rádiom, televíziou a vlogom, čo by to bolo?

Rádio je pre mňa srdcová záležitosť, jednoducho sa v ňom cítim dobre. Ak by som si však mal vybrať medzi internetom a TV, určite by si zvolil internet.  Po x rokoch totiž pri vlogovaní cítim absolútnu slobodu. Robím a riešim si všetko sám, nikto z hora na mňa netlačí, že musím byť taký alebo onaký. Takto z toho ide oveľa pozitívnejšia energia, pretože  necítim žiaden tlak, nepotrebujem sa stretávať s generálnymi riaditeľmi a producentmi. Robím to, lebo ma to baví, som sám sebe pánom a teší ma, ak počet views rastie.

Si aktívny človek, dokonca máš za sebou už niekoľko maratónov. Akú rolu v tvojom živote zohráva šport?

Udržiava ma fit – telesne aj mentálne. Myslím si, že kto nešportuje, prichádza o istý aspekt života. Je veľmi fajn, keď môže človek prekonávať samého seba aj inde ako v práci. Človek, ktorý chápe šport, chápe aj to, že môže kedykoľvek spadnúť, postaviť sa a ísť ďalej. Vyjsť zo svojej komfortnej zóny je naozaj skvelý zážitok, a to nie len v športe.

s4

zdroj fotografie:facebook.com/SajfaFunRadio

Máš nejakú obľúbenú knihu alebo film, ktorý ti zmenil pohľad na život?

Keď som mal približne 20 a čítal som Hermanna Hesseho, tak to pre mňa veľmi veľa znamenalo. Je to nemecký spisovateľ z prvej polovice 20. storočia a z jeho knižiek som bol hotový. Čo sa týka filmov, je to klasika: Vykúpenie z väznice Shawshank. Ak ho niekto ešte nevidel, spravil obrovskú chybu. A to nielen preto, že ide o najlepšie hodnotený film.

Máme tu nový rok plný výziev. V čom by si chcel, aby sa Slováci v roku 2017 zmenili?

Sme síce malá krajina, ale principiálne sme veľmi dobrí a prajní ľudia a sympatický národ. S pozitívnymi ohlasmi na Slovákov som sa stretol aj v zahraničí. Naozaj by som chcel, aby mal každý Slovák možnosť vycestovať a vidieť, ako funguje svet, aký je pestrofarebný a rôznorodý. Vidieť, ako dokážu spoločne nažívať ľudia rôznych rás a kultúr. Ak by to ľudia videli a zažili, bolo by tu aj menej extrémistických názorov a menej klapiek na očiach. Čítanie kníh je úžasná vec, ale cestovanie ešte lepšia. Osobnú skúsenosť – ako chutí a vonia svet, ti nedá žiadna knižka. Slovákom by som preto želal viac nadhľadu a menej prežívania samých seba. A tiež akýsi „mindset“, že keď nejde o život, nejde o nič.

zdroj titulnej fotografie:instagram/sajfa

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech