Janka Schweighoferová – Slovenka s ideálnym jobom, zarába cestovaním

  • "Myslím, že problémom Slovákov nie je, že odchádzajú zo Slovenska. Problémom je, že na Slovensku je stále veľa ľudí, ktorí nikde neboli a nevideli svet z iného uhla pohľadu." tvrdí Janka, ktorá napísala knihu o tom, ako ušetriť na nákladoch za cestovanie. S priateľom strávila mesiac na Seychelách. Tento výlet ich pritom vyšiel len 1300€.
maldives-1
archív Janka Schweighoferová
  • "Myslím, že problémom Slovákov nie je, že odchádzajú zo Slovenska. Problémom je, že na Slovensku je stále veľa ľudí, ktorí nikde neboli a nevideli svet z iného uhla pohľadu." tvrdí Janka, ktorá napísala knihu o tom, ako ušetriť na nákladoch za cestovanie. S priateľom strávila mesiac na Seychelách. Tento výlet ich pritom vyšiel len 1300€.

Janka Schweighoferová je známa najmä vďaka svojmu blogu Travel Hacker. Miluje cestovanie, ktoré ju v súčasnosti aj živí. O tom, ako sa dá z cestovania spraviť pracovná pozícia a koľko mesačne zarobí, sa Janka priznala v rozhovore. Okrem iného, prezradila pár tipov – ako a kde na lacné letenky. Svoje know-how tento týždeň pokrstila aj v tlačenej knižnej podobe s názvom 7 tipov ako hľadať letenky & cestovať výhodne. Viac informácii o Jankinej knihe nájdeš tu. O Jankiných skúsenostiach a zážitkoch sa dočítaš v rozhovore.

Janka, veľa ľudí ťa pozná vďaka tvojej stránke na fb a blogu Travel Hacker. Ako to všetko začalo?

Začalo to pravdupovediac úplne nevinne. S priateľom sme sa dohodli, že by sme experimentálne skúsili ísť na mesiac niekam do tepla. Bol február a my sme chceli pláž a slnko namiesto dažďa a snehu. Obaja sme vtedy mali klasické práce. Podarilo sa mi vychytať veľmi lacné letenky na Seychely, ktoré úplne spĺňali naše kritéria. Bolo to 5 minút bookovania a potom realita: február 2015 strávime na exotických Seychelách.

Celá naša dovolenka nás vyšla 1300€ za mesiac, vrátane ubytka, leteniek, suvenírov, stravy a výletov. To bolo v priemere menej ako naša týždenná dovolenka v Taliansku rok dozadu (za tú sme dali okolo 700€ za 7 nocí). Kamoši sa nás pýtali, ako sa nám to podarilo. A tak som napísala o tom blog. Prvý v mojom živote. A zrazu si ho prečítalo viac ako 60.000 ľudí a bol viac ako týždeň medzi TOP 10 najčítanejšími článkami na celom Slovensku. Vyše 2000 ľudí mi vtedy nechalo na seba kontakt a dostávala som desiatky otázok denne o tom, ako môžu aj oni cestovať takto lacno. Tak som spravila workshopy. Potom nasledoval blog, potom kniha. Vôbec som to neplánovala.

maldives

archív Janka Schweighoferová

Čo ti cestovanie prináša do života?

Cestovanie je pre mňa o takých malých momentoch, kedy si poviem, že woow, toto stojí za to. Jasné, že takéto „dychberúce momenty“ zažívam aj tu doma na Slovensku, ale na cestách ich je jednoducho viac. Keď vidím, ako žijú ľudia na opačnej strane sveta, rozširuje mi to obzory, na veci sa pozerám inak. Už viem, že Slovensko je len bodka na mape a na svete existuje toľko inšpirácie. Napriek tomu, že chcem veľa cestovať, sa vždy chcem vrátiť domov, sem na Slovensko a priniesť sem to, čo som sa naučila počas ciest.

Precestovala si už množstvo krajín, koľko ich vlastne bolo? Pri akom čísle chceš skončiť?

Myslím, že ich je do 40. Ani ich nepočítam, nie je to pre mňa o číslach. Skôr o zážitkoch, tých boli stovky a budem si ich pamätať navždy. A so zážitkami nechcem skončiť nikdy, preto kým mi bude cestovanie dávať to, čo teraz, tak neprestanem.

Čo všetko v novej  krajine popozeráš, otestuješ, zažiješ, ochutnáš? Máš plán podľa, ktorého sa držíš alebo konáš spontánne?

Mám spravený research – ako z letiska, kam ísť, čo skúsiť. Zisťujem vopred, čo sú turistické pasce, čomu sa vyhnúť. Pravdupovediac, na každú exotickú cestu sa pripravujem desiatky hodín, predtým, ako niekde booknem ubytovanie, mám zvyčajne na dlani celú geografiu. Napríklad, keď sme išli na Maldivy, mohli sme si vybrať z asi 120 ostrovov. A vybrať ten naj zaberie kopec času. Teraz ale viem niečo o každom a viem moje tipy dávať ľuďom.

maldivy-prichod

archív Janka Schweighoferová

Akonáhle viem, kam ideme, čo sa tam dá robiť a ako to funguje a čo chcem vidieť, moje plánovanie končí. Čo sa týka plánovania dní, tak to nechávam spontánne, rada sa nechám stratiť alebo inšpirovať možnosťami na mieste. Koniec koncov, zo Slovenska nikdy nezistím, aká je tá destinácia v realite, takže plánovať do detailov je zbytočné.

Aké miesto, ktoré si navštívila ťa najviac ohúrilo? Prečo?

Bol to ostrov Praslin na Seychelách, raj na zemi s tak bielymi plážami, aké som ešte nevidela. Pláže sme mali sami pre seba, voda bola priezračná a vo vode plávali korytnačky. Myslím, že lepšie ako opísať je ukázať fotku.

seychelly-087

archív Janka Schweighoferová

Cestovanie ťa baví a zároveň živí. Ako je to možné?

Zarábam predajom mojej knihy, do ktorej som spísala celé moje know-how, ako cestovať šikovne a lacno. Začala som e-bookom, pred pár dňami vyšla aj tlačená kniha. Napísala som ju, pretože sa ma ľudia stále pýtali, ako je možné, že cestujem do fakt exotických destinácií za menej ako v lete do Talianska, či Chorvátska.

Mojím prvoradým cieľom bolo zdieľať moje tipy a ukázať ľuďom, že cestovať a plniť si sny môže ozaj každý. To, že sa mi to podarilo speňažiť, je skvelé, ale myslím, že sa mi to podarilo preto, lebo to nebol môj prvoradý zámer. Jednoducho povedané:  rob to, čo ťa baví a napĺňa a peniaze prídu. Naopak to nefunguje.

Čiže nemáš žiadne iné zamestnanie?

Nie, už nie. Poslednú oficiálnu prácu som vlastne skončila deň predtým, ako som odletela na Seychely. Do júna 2016 som bola ešte študent, končila som vysokú školu, právo. Popri tom som organizovala zopár projektov v rámci Erasmus+, kde sme vzdelávali mladých ľudí a už som začínala zarábať z ebooku o šikovnom cestovaní.

Od júna vediem ozajstný dospelácky život. Po štátniciach som si povedala, že idem all-in do môjho blogu, povedala som si, že keď nie teraz, tak nikdy. Po pár mesiacoch musím povedať, že lepšiu prácu si neviem predstaviť. Môj mesačný plat je podobný ako by som dostala na junior pozícii v korporáte, okolo 800€ mesačne.

Myslíš, že je to job na celý život?

Ja som človek, ktorý sa stále posúva vpred, vymýšľa nové veci, takže myslím, že aj môj job sa bude hýbať so mnou. Nech to bude čokoľvek, určite chcem mať nezávislý job, robiť kedy chcem, kde chcem a ako chcem. Mať veľa výziev a zodpovednosti a prinášať ľuďom veľkú pridanú hodnotu v podobe šikovných nápadov. Doteraz som nenašla nikoho, kto by mi ponúkol job s takouto job description, tak som si ho vytvorila sama a zrejme aj budem počas celého života. Čo presne bude jeho obsahom, to uvidíme.

Sprevádza ťa niekto na tvojich cestách?

Áno, na dlhších cestách do exotiky, môj priateľ Mišo, na tých kratších po Európe buď kamaráti alebo idem sama. Účastním sa takisto na projektoch cez Erasmus+, bola som tak už v Bruseli, Turecku a Bulharsku. Tam idem síce sama, no počas projektu nájdem medzi účastníkmi veľa spriaznených duší. Občas idem aj sama, ale nie je to pre mňa to pravé orechové.

jankafrrajer

archív Janka Schweighoferová

Nerozmýšľaš o bývaní v zahraničí?

Nie. Vyhovuje mi cestovať po svete, no potom sa vždy rada vrátim na svoju základňu, tu na Slovensku. Skúsila som si život v zahraničí a nenadchlo ma to. Rok som žila v Nemecku, v meste Leipzig. Myslím, že doma je doma.

Veľa ľudí sa ma tiež pýta, prečo nepíšem blog po anglicky, prečo nepreložím knihu do angličtiny. Dôvodom, prečo robím Travelhackra je, že chcem, aby ľudia na Slovensku videli a zažili aj iný svet, ako je ten náš. Aby získali iný pohľad na život a ten iný pohľad potom priniesli domov na Slovensko.

Mňa zaujímajú Slováci. Myslím, že problémom Slovákov nie je, že odchádzajú zo Slovenska. Problémom je, že na Slovensku je stále veľa ľudí, ktorí nikde neboli a nevideli svet z iného uhlu pohľadu. Cestovanie prináša otvorené mysle a šťastie a takých ľudí chcem mať okolo seba. Nemôžem nikoho prinútiť, aby cestoval, no viem im ukázať, ako môžu cestovať šikovne a lacno. A to aj robím.

rila-lakes

archív Janka Schweighoferová

Všetci vieme, že cestovanie je veľmi príjemné, keď všetko ide ako má. V prípade, že niečo nevyjde zmení sa cestovanie na pohromu. Stalo sa ti niekedy niečo podobné?

Jasné, mnohokrát. Napríklad na Seychelách. Hľadali sme si ubytovanie cez Airbnb, no v našej cenovej hladine nás všetci poslali kade ľahšie. Jedna pani nás však prepojila na jej kamaráta, ktorý sa práve na Seychely prisťahoval a mal voľnú izbu. Bol to Nemec, podľa päty e-mailu riaditeľ firmy, ktorý si prišiel oddýchnuť. Hovorili sme si – perfektné, ako pre nás.

Nakoniec z neho vzišiel úplný podivín, ktorý nás napomínal ako malé deti kedykoľvek sme nechali malú smietku v kuchyni (také nemecké), vždy, keď sme chceli prístup na internet, tak sme ho museli poprosiť a pri každom argumente nám vyhadzoval na oči, že jeme mäso a kvôli tomu máme zablokované vnímanie detailov a sme nevšímaví.

Každý si ale môže vybrať, ako bude reagovať na to, čo sa deje a tu som sa už mnohokrát presvedčila o tom, že negativizmus, hádky a nervozita nepomáha. Ľahko sa to hovorí, ťažko sa to realizuje. Vždy, keď nastane problémová situácia, tak sa sústredím na riešenie. Dosť mi v tom pomáha aj môj priateľ, ktorý má v takýchto situáciách oveľa racionálnejšiu hlavu ako ja.

Vyhľadávaš rôzne možnosti ako ušetriť na nákladoch. Aké tipy a triky to sú?

Ja som taký praktický človek, preto aj teraz odpoviem konkrétnymi tipmi:

  1. Využívaj rôzne jazykové verzie vyhľadávačov. Kayak.es má iné ceny ako kayak.de.
  2. Na hľadanie lowcost letov a eurotripov použi azair.eu – eurotrip do 6 krajín vieš napríklad poskladať za 60€
  3. Na sledovanie dealov lovcov leteniek používaj flightor.com alebo záujmový zoznam na FB – https://www.facebook.com/?sk=fl_10204311311318520&fref=ts
  4. Bacha na letenky od pofidérnych predajcov – predtým, ako kúpiš letenku, skontroluj si hodnotenia predajcov cez trustpilot.com. Na trhu totiž existuje toľko webov, ktoré len okrádajú ľudí o peniaze..

Je toho fakt veľa, čo sa dá ľuďom poradiť, ak chcú cestovať šikovne a lacno. Aj preto som napísala celú knihu. :)

8

archív Janka Schweighoferová

Svoje cestovateľské know-how si spísala do knihy „7 trikov ako hľadať lacné letenky a cestovať výhodne po svete.“ . O čom je a komu by si ju odporučila?

Odporučila by som ju každému, kto chce cestovať lacnejšie a šikovnejšie a chce sa inšpirovať niečím, čo naozaj funguje. Kto hľadá konkrétne tipy, nie omáčky a dlhé nudné návody. Nie je to len kniha o lacnom cestovaní, ale aj tipoch ako šikovne získať viac za menej. Mojím cieľom nie je precestovať svet za čo najmenej peňazí, ale nemíňať tam, kde nemusím, dostať veľa za menej peňazí. Inými Slovami, v knihe nájdu ľudia nie len návod, ako nájdu letenky do Talianska v lete za 15 € spiatočne, ale aj ako dovolenkovať na Maldivách alebo Seychelách za nižšie ceny ako dávajú bežní ľudia za letné dovolenky v Chorvátsku.

Každý autor si ale chváli to svoje na 100%, preto bude mať oveľa väčšiu výpoveď hodnotenie Jakuba Matiho, ktorý hľadá letenky pre známy medzinárodný letenkový web www.fly4free.com: „To čo sa Janke podarilo, je jednoducho fenomenálna príručka nabitá travelhack radami, know-how a trikmi, ktorá má potenciál rozšíriť vaše cestovateľské obzory a zmeniť tak váš život. Pravdepodobne zhltnete celý e-book set za jeden večer a prídete na to, že vaše vysnívané destinácie nie su ani zdaleka tak nedostupné, ako ste si mysleli. Sám som bol prekvapený, koľko nových trikov som sa dovedel a už teraz sa teším na budúce publikácie.“ 

Ak by ešte niekto neveril, skús mi povedať koľko si tak minula na svoje cesty a letenky?

Seychely – 1300€ na mesiac – vrátane jedla, leteniek, ubytka, darčekov, výletov, dopravy. Letenky z Bratislavy a do Bratislavy nás vyšli spolu 320 €

Brazília (Rio de Janeiro, Sao Paolo) – 800 € na dva týždne + víkend v Paríži a deň v Malage ako bonus – takisto vrátane všetkého. Letenky nás tu vyšli okolo 350 € komplet z Bratislavy do Bratislavy

Maldivy – 900 € na dva týždne + víkend v Mníchove (a to sme priniesli suveníry za viac ako 100€)

Sardínia – 15€ spiatočne na konci apríla – takže to nebola letná sezóna

Bari – 20€ spiatočne v letnej sezóne

Gruzínsko na Silvestra – 45€

Berlín – 2€ spiatočne

iran

archív Janka Schweighoferová

Svoje zážitky a cestovateľské vychytávky zaznamenávaš na svoj blog. Ako naň reagujú čitatelia?

Verím, že dobre. Ťažko hodnotiť, toto by mali posúdiť ľudia, ktorí to čítajú. Mám ale veľa pozitívnej odozvy, články sa zdieľajú, komentujú, lajkujú. Ja sa snažím písať kvalitne a autenticky a myslím, že je to vidno.

Máš nejakú cestovatelskú túžbu, ktorú by si chcela dosiahnuť?

Srandou je, že zažívam kopec dychberúcich vecí – počas výšky dovolenkujem mesiac na Seychelách, v mori okolo mňa plávajú minikorytnačky, cestujem do ozajstných rajov na Zemi, ale nič z tohto som si nikdy nevysnívala. Lákajú ma stovky vecí – potápať sa na najkrajších miestach sveta, vidieť žraloka z klietky, surfovať, prejsť svet od Ameriky dole do Chile, učiť sa salsu niekde v Južnej Amerike, žiť v divočine mimo civilizácie, prejsť nejakú krajinu na chrbte koňa… Ani jedna ma však neláka natoľko, aby som ju uprednostnila pred tými ďalšími. Verím ale, že to postupne bude prichádzať, a keď po niektorej z nich zatúžim, proste si ju splním.

Nedávno si na svoj blok umiestnila video, ako výhodne až zadarmo cestovať prostredníctvom možností, ktoré ponúka Európska Únia. Aké to sú, nie sú vekovo limitované? Využívaš ich aj ty?

Európska únia je v tomto perfektná. Nikdy by som neverila, že niekto bude preplácať letenky a hradiť ubytovanie a stravu všetkým, ktorí sa chcú vzdelávať. Ono to ale v realite tak je, minimálne do roku 2020. Celé to zastrešuje program Erasmus+, pod ktorým je viacero možností, ja som využila takmer každú.

Prvým je pobyt na zahraničnej univerzite – ten klasický Erasmus. Tým to ale zďaleka nekončí. Každý študent alebo absolvent do 2 rokov po ukončení štúdia môže ísť na stáž do firmy, každý začínajúci podnikateľ môže ísť zas na stáž do firmy, kde dostane mentora na rozvoj svojho biznisu. Ďalej sú dostupné dlhodobé dobrovoľnícke stáže (učenie detí, práca v neziskovke), ale aj niečo ako profesionálne dobrovoľnícke stáže (vedenie projektov na Haiti, komunikácia s miestnou vládou, organizovanie podujatí – tu už ide o viac profesionálne témy).

Okrem toho existujú aj tréningové kurzy, ktoré sú primárne určené pracovníkom s mládežou, no v praxi tam chodia ľudia, ktorí majú záujem vzdelávať sa v danej oblasti (môže to byť zdravie, social media, vzdelávanie, prezentačné schopnosti, manažment tímu). Poslednou široko dostupnou možnosťou sú mládežnícke výmeny, ktoré sú určené pre mladých ľudí a sú organizované na témy ako diskriminácia, zdravie, multikulturalizmus. Trvajú pár dní, no vytvárajú putá medzi ľuďmi z rôznych krajín sveta. Na tréningové kurzy, podnikateľskú stáž a profesionálnu dobrovoľnícku službu môže ísť človek s akýmkoľvek vekom, na mládežnícku výmenu taktiež, ak je vedúci skupiny. Niektoré projekty sú organizované iba vyslovene v krajinách EÚ, iné po svete. Je toho veľa, o tom by sa dala napísať kniha. Verím ale, že pre základné zorientovanie to stačí. A kto bude hľadať viac info, určite ich nájde na nete.

collage

archív Janka Schweighoferová

Po tom, čo si precestovala pol sveta, aké vidíš pozitíva i rezervy na Slovensku oproti iným krajinám, kultúram?

Na Slovensku je mier, dobrá klíma, ľudia sú tu dosť otvorení a dá sa s nimi nadviazať kontakt. Čo sa týka rezerv, myslím, že pre mnohých Slovákov je prirodzené závidieť iným. Akoby im nestačilo vlastné šťastie. Naopak, v exotických, vzdialených krajínách sú ľudia šťastní aj z toho mála, čo majú. Veľmi ma to inšpiruje.

Takisto si myslím, že veľa ľudí u nás si myslí, že zjedli všetku múdrosť sveta. A najčastejšie sú to tí, ktorí nikdy nevytiahli päty zo Slovenska. Celé sa to ale mení, iní sú mladí ľudia, iní sú starší. Takisto iné názory prevládajú v startup svete, iné u ľudí, ktorí pracujú vo firmách. Nikdy som nerobila hlboký research, takže toto sú len take moje postrehy.

Čo by si odkázala tým, ktorí sa pohrávajú s otázkou cestovať-necestovať?

Ak už váhaš, či cestovať alebo nie, choď. Pretože ak nepôjdeš, budeš do smrti ľutovať, že si to ani neskúsil/a. Ak skúsiš, budeš vedieť posúdiť vlastnou hlavou, a potom sa rozhodnúť. :)

Ďakujem za rozhovor.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech