Nové poplatky za autá nemajú logiku. Zvýhodnia staré vozidlá

  • Od 1. februára vstupuje do platnosti nová rovnica na určovanie registračných poplatkov za autá.
collage1
  • Od 1. februára vstupuje do platnosti nová rovnica na určovanie registračných poplatkov za autá.

Od februára zaváži pri výpočte výšky registračného poplatku okrem výkonu aj vek vozidla. V praxi to bude znamenať, že čím staršie auto, tým menší poplatok.

Zákonom stanovené poplatky sú odstupňované podľa výkonu auta. Pohybujú sa od 33 eur za výkon do 80 kW až do 3900 eur za výkon od 254 kW. Po novom sa tieto sumy vynásobia koeficientom podľa doby od prvej evidencie vozidla.

Pri prvej evidencii je teda koeficient 1 a každým ďalším rokom postupne klesá približne o 18 %. O rok teda klesne na 0,82, o 5 rokov už na 0,38. A tak ďalej, až do 16 rokov, kedy dosiahne najnižšiu hodnotu 0,06. (Celý schválený návrh zákona nájdeš tu.)

intro03

foto: vhautoservis.sk

Ministerstvo financií, ktoré s návrhom prišlo, ho odôvodňuje sociálne. „Nebolo by spravodlivé spoplatniť majiteľa starého, málo výkonného vozidla, násobne viac ako majiteľa nového, luxusného a výkonného vozidla,“ povedala pre Hospodárske Noviny hovorkyňa rezortu Alexandra Gogová.

Na situáciu, kedy majiteľ nového, málo výkonného vozidla zaplatí viac ako majiteľ starého, luxusného a výkonného vozidla, asi nepomyslela. Majiteľ 10-ročného Touaregu s výkonom 166 kW totiž zaplatí 200 eur, čo je menej ako majiteľ nového 100 kW Opelu Astra.

8054240912_3ce004e49f_b

foto: flickr.com/Alejandro Castro

Takto nastavený systém bude ľudí motivovať k tomu, aby namiesto nových áut kupovali staršie výkonné autá v zahraničí. To okrem očividného ovplyvnenia predajcov áut nepomôže ani životnému prostrediu.

Nové autá majú spravidla lepšie emisné štandardy ako ich starší súrodenci. Na Slovensku už dnes jazdia asi dva milióny starých áut, z ktorých viac ako polovica je staršia ako 11 rokov.

Lepším a určite prehľadnejším riešením by bolo globálne zníženie poplatkov pre všetkých. Alebo ich úplné zrušenie.

zdroj titulnej fotografie: vhautoservis.sk / flickr.com/Alejandro Castro

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK