Absolútny unikát: Architektonický zrkadlový skvost ťa ohúri, skvelo zapadá do prostredia púšte

  • Koncertná sieň v saudskoarabskej púšti dodnes vyráža cestovateľom dych
  • Nájdeš ju aj v Guinnessovej knihe rekordov
Zrkadlová koncertná sála je skutočným unikátom
Zrkadlová koncertná sála je skutočným unikátom, Instagram/@experiencealula, Unsplash/Glen Jackson
  • Koncertná sieň v saudskoarabskej púšti dodnes vyráža cestovateľom dych
  • Nájdeš ju aj v Guinnessovej knihe rekordov

Máš dušu cestovateľa a rád objavuješ nové kúty nášho krásneho sveta? Potom ti na tvojom zozname nesmie chýbať ani toto unikátne miesto. Veľkolepej koncertnej sieni v Saudskej Arábii sa totiž dostáva veľkého obdivu na medzinárodnej úrovni. Stavíme sa, že niečo podobné si doteraz ešte nevidel.

Guinness World Records uvádza, že Maraya Concert Hall (v arabčine to znamená zrkadlá alebo odraz) bola navrhnutá tak, aby odrážala a zdôrazňovala prírodné krásy púšte okolo provincie AlUla. Vybudovali ju pri historickom meste Mada’in Saleh.

Geografická pikoška – táto oblasť je známa už stáročia, najmä vďaka významnej obchodnej ceste, ktorá spájala Arábiu so Stredozemným morom. Dokonca ju považovali za geografickú a kultúrnu križovatku, miesto stretnutí a výmeny.

Koncertná sála Maraya predstavuje skutočný inžiniersky a architektonický počin. Ide o najväčšiu zrkadlovú budovu na svete, ktorá však na prvý pohľad nezapadá do prostredia okolo nej. Je takmer nemožné vidieť, kde končia pieskovcové skaly a kde konkrétne začína samotná budova koncertnej sály, píše Euronews.

Trblietavý unikát si našiel svoje miesto a uznanie aj v Guinnessovej knihe rekordov ako najväčšia zrkadlová budova na svete. Roadness magazine uvádza, že budova má celkovo rozlohu 9 740 metrov štvorcových.

Hala s priemernou kapacitou 550 miest v tvare kvádra má jedinečnú a nevídanú podobu. Možno by si to ani nepovedal, ale ukrýva v sebe všetko – rozsiahle pódium, divadlo, interaktívnu výstavu, niekoľko reštaurácií, strešný bar a dokonca aj obrovské výsuvné okno, ktoré sa otvára do okolitej prírody.

Zrkadlový a „wau“ efekt v jednom

Ikonickú stavbu navrhlo architektonické štúdio Giò Forma. „Maraya nás núti skúmať a objavovať, núti nás zamýšľať sa nad neporovnateľnou krásou geologického eposu, radikálnou abstrakciou prostredia a jedinečnými zásahmi človeka do krajiny,“ vysvetľuje dizajnér projektu Florian Boje.

Štúdio zároveň dodáva, že koncertná sála disponuje všetkými najmodernejšími zariadeniami a môžu sa v nej konať medzinárodné produkcie od opery po balety, predstavenia či koncerty. Do dnešného dňa už hostila umelcov ako Andrea Bocelli, Alicia Keys, The Chainsmokers a ďalších.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Roberto Conte (@ilcontephotography)

Amr Al-Madani, generálny riaditeľ Kráľovskej komisie pre AlUlu, hovorí pre miestny portál Arab News, že koncertnú sálu vyvinuli ako centrum svetových podujatí, koncertov, osláv a obchodných stretnutí. Zároveň dodáva, že zrkadlová sála je globálnou platformou, kde príroda, kultúra a ľudské dedičstvo koexistujú v spoločnej harmónii.

Arab News zároveň uvádza, že výnimočná fasáda koncertnej sály bola odhalená na špeciálnej ceremónii organizovanej Kráľovskou komisiou pre AlUlu počas druhej sezóny festivalu Winter at Tantora.

Cesta k progresívnej budúcnosti a turistickému rozmachu

Saudská Arábia sa ako dovolenková destinácia cestovateľom postupne otvára. Preto nie je náhoda, že sa chce okolitým krajinám i celému svetu prezentovať v čo najlepšom svetle. Euronews taktiež informuje, že Saudskej Arábii je nesmierne oddaná v otázke zachovania a ochrany svetového dedičstva, vedomostí a výskumu.

Oblasť AlUla predstavuje istý záväzok krajiny k progresívnej budúcnosti. Otvára svoje hranice medzinárodnému turizmu a rozvíja nové priestory, v ktorých môžu miestni ľudia žiť, pracovať a spoznávať.

Samotný región ako taký je veľmi bohatý na kultúrne pamiatky a návštevníkom má rozhodne čo ponúknuť. Cestovateľský portál Travelistan píše o niekoľkých tipoch, ktoré lákajú cestovateľov z rôznych krajín. Môžete objavovať napríklad prirodzene vytesané skaly, historické spisy, jaskynné umenie, turistický chodník, ako aj mnohé iné islamské a náboženské pamiatky.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Olli Törmä (@ollialvar)

Portál Arab News píše, že výstavba koncertnej sály sa uskutočnila v rámci vyhlásenia o kultúre a dedičstve AlUla, ktoré nedávno vydala a zverejnila Kráľovská komisia pre AlUlu. Zároveň týmto krokom vyzvala svetové umelecké a podnikateľské komunity, aby sa pripojili ku komisii v novej kultúrnej kapitole bohatých krajín.

Samotné poslanie tohto regiónu je jasné. Aj naďalej zostať múzou pre umelcov, aby mohli čerpať svoju inšpiráciu z miesta, ktoré zdôrazňuje pamiatku historických civilizácií.

Al-Madani pre Arab News na záver dodáva, že AlUla predstavuje svetové kultúrne dedičstvo a tento krok vníma ako naplnenie vízie AlUly vytvoriť regionálne a globálne kultúrne centrum.

Zdroje: Guinness World Records, Euronews, Roadness magazine, Giò Forma, Arab News, Travelistan

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá